Náčelník tlupy Medvedia Laba zavetril nebezpečenstvo a razom sa lovci rozutekali na všetky svetové strany. Možno to bola búrka, možno nepriatelia z druhého konca údolia, čo prinútilo lovcov opustiť teplo ohníka i hostinu zo surového bizónieho mäsa. Keď sa
znovu osmelili vrátiť, našli na zhasnutom ohnisku hotovú spúšť. Zhorenú trávu široko-ďaleko, namiesto plamienkov len stúpajúci dym, no a mäso... ružové kúsky mäsa sa už stihli premeniť na čierne. Medvedia Laba smutne napichol plát bizónieho stehna na oštep, len tak z piety k nemu privoňal a strčil do úst. "Áááh, óóoha, éééhm," vykríkol v labužníckej extáze. Pre lovcov to bol jednoznačný povel, aby premohli nechuť a vrhli sa na tú nebývalú horúcu lahôdku. No a tak sa zrodilo pečenie, ražnenie, grilovanie.
Odvtedy už človek griloval rád a často a dokonca prišiel na to, že si týmto spôsobom pripraví lahôdky nielen z mäsa, ale aj zeleniny, zemiakov, rýb, húb, syra, mletých zmesí či dokonca ovocia. Zistil, že takto áno a takto nie... skrátka, dnes sa môžeme bez experimentov poučiť z jeho tisícročných skúseností a postaviť sa sebavedome ku grilu.
„Grilovačka sa nám v mysli takmer vždy spája s mäsom. Dnes si ale čoraz častejšie prichádzajú na svoje aj vegetariáni, vegáni a milovníci dezertov,“ jeden z top slovenských šéfkuchárov Robert Hudák (poznajú ho najmä hostia rezortu Salamandra pri Hornom
Hodrušskom tajchu) síce tiež najradšej griluje hovädzie steaky, bravčové mäso, hamburgery z mletého mäsa alebo hydinu, pstruha, lososa či tuniaka, k tomu však nikdy nezabudne pridať aj grilované kúsky sezónnej zeleniny – papriky, tekvice, šúľky kukurice, hríby a z húb najmä hnedé šampiňóny portobello. „Tvrdím však, že kvalitná domáca klobáska z grilu je fantastická pochúťka.“
Našťastie si ju v skutočnosti nemusíte pripraviť sami a doma. V grilovacom sortimente pod hlavičkou Tauris totiž nájdete aj výrobok presne s takýmto názvom - domáca klobáska. Vonia a chutí výrazne po koreninách a je aj primerane pikantná. Do bravčových čriev s priemerom 32 - 34 mm sa plní zmes podľa starých osvedčených receptúr; na 100 g treba 107 g čistého mäsa. Potom sa klobásky ešte údia dymom z bukového dreva.
Vo výrobných prevádzkach v Rimavskej
Sobote, Spišskej Novej Vsi a Mojmírovciach kladú veľký dôraz na tradičné receptúry. Ctia si totiž majstrovstvo a tradície slovenských mäsiarov, predovšetkým zo spišského regiónu. Tie dali aj názov úspešnej značke Zipser (čo znamená Spiš v reči tamojšej silnej nemeckej komunity, žijúcej v regióne pred dvesto rokmi).
Prísny dohľad nad kvalitou vstupných surovín, dodržiavanie receptúr a noriem a k tomu nové chute, inšpirované aktuálnymi trendmi na trhu – takto jednoducho a zároveň náročne sa rodia nové produkty aj v grilovacom sortimente, Výrobky sa počas procesu vývoja testujú kvalitatívne, senzoricky, aby Tauris dodal na trh čo najkvalitnejší produkt.
Niekto vyznáva pomyselných desať, niekto tridsať a niekto možno aj sto grilovacích prikázaní. Takto by však podľa slovenských šéfkuchárov – majstrov grilovania vyzerala základná dvadsiatka…
♣ Mäso nepripravujeme priamo na ohni (bolo by vysušené), ale nad žeravým uhlím. Už približne 20 minút od zapnutia grilu sa tam vytvorila vrstvička bieleho popola. Oheň sa má vraj podobať zapálenej cigare – z jednej štvrtiny horiaci, z
troch štvrtín vytvárajúci popol.
♣ Rošt položíme na gril aspoň štvrťhodinku pred grilovaním; ak na to zabudneme, musíme ho potrieť olejom, aby sa oň mäso neprilepilo.
♣ Mäsové steaky krájame na ideálnu hrúbku 2 cm. Treba ich však na okrajoch trochu narezať, aby sa neskrútili.
♣ Oheň nikdy nezapaľujeme liehom, benzínom alebo petrolejom a jedlo nikdy negrilujeme nad novinovým papierom, šiškami či živicovým drevom.
♣ Mäso na grilovanie má byť ružové - mladé, aby nebolo príliš tvrdé; mastné kúsky odrežeme a pomocou klieštikov nimi potierame grilovaciu mriežku.
♣ Mäso odležané v marináde získa na šťavnatosti, takto si môžeme pomôcť aj so staršími a húževnatejšími kúskami. Vyberieme ho však z chladničky tak skoro, aby pred grilovaním dosiahlo izbovú teplotu.
♣ Pred pečením mäsko nesolíme, lebo soľ vyťahuje šťavu; jedli by sme ho suché a tvrdé.
♣ Do mäsa nepicháme vidličkou, pretože by z neho vytekala šťava; obraciame ho klieštikmi alebo dreveným náradím (fašírky a hamburgery najlepšie dlhou
lopatkou). Či je už hotové, to zistíme druhou stranou vidličky – dôkladne prepečený rezeň by bol pevný, stredne prepečený by mierne pružil a polosurový by bol mäkký.
♣ Bravčové mäso pripravujeme krátko na miernom ohni, ale hovädzie na intenzívnejšom.
♣ Kurča nech neváži oveľa viac než kilogram a vo všeobecnosti ho negrilujeme dlho. Biele mäso však potrebuje kratší čas než červenšie, preto kurča radšej rozdelíme na časti.
♣ Zverinu vždy pokrájame na tenšie plátky a marinujeme najmenej dva dni.
♣ Jahňacinu počas grilovania vždy potierame olejom alebo olejnatou marinádou.
♣ Na grilovanie sú vhodné iba ploské a predovšetkým menšie ryby. Tie tučné (makrela, sleď) osušíme, chudé naopak potrieme olejom a obalíme v múke. Vznikne tak chutný zlatý chrumkavý pancierik, ktorý navyše zabráni rybe vysušiť sa a rozpadnúť.
♣ Rybu ochráni aj alobal, do ktorého ju zabalíme, prípadne drôtený košík. Na grilovanie sú ako stvorené aj kotvičky z väčších rýb či filé.
♣ Pri kurčatách i pri väčších rybách sa stáva, že niektorá časť nie je ešte celkom upečená (napríklad, ružové mäsko pri stehennom kĺbe alebo tmavšie mäso
uprostred lososovej kotvičky). Griluznalí gurmáni však radia podávať jedlo aj napriek tomu. Je to vraj lepšie, než pri dlhšom grilovaní nechať ten ďalší kus mäsa zbytočne vysušiť.
♣ Plody mora si s grilom tiež rozumejú, ale na prepečenie im stačí veľmi krátky čas. Najlepšie sa „cítia“ na drevených ihlách, s ktorými sa aj servírujú.
♣ Na oheň občas prihoďte rozmarín, majorán, bazalku, šalviu, tymián, pamajorán, medvedí cesnak či iné bylinky, ktoré tak správne kulinársky rozvoňajú nielen grilovanú lahôdku, ale vlastne celé okolie.
♣ Takmer všetka zelenina sa hodí na grilovanie, avšak niektorú stačí pokrájať na plátky a potrieť olejom (baklažán, cuketu, tekvičku, paradajky, papriky, cibuľu, cesnak, niektoré huby), inú treba predtým povariť (kaleráb, mrkvu, špargľu, cviklu, zemiaky či hlivu). Zelenina chutí aj pokrájaná a zabalená v alobalovom vrecúšku s dierkou, kade unikne para – pozor pri otváraní, aby ste sa „neoparili“.
♣ Podobne to vyzerá aj s ovocím, pokojne grilujte plátky ananásu, jabĺk, hrušiek, banánov; zaujímavou špecialitou sú kôstkoviny obkrútené slaninkou a grilované na ihlách. Takto upravené ovocie nahradí tradičné a zbytočne sýte prílohy k mäsu.
♣ Ak sa gril príliš rozhorúči, musíme znížiť teplotu – elektrický či plynový na chvíľu vypneme a jedlo položíme nabok. Uhlie však treba poprskať vodou. Nie je to žiadna chyba, práve naopak, uvoľnená para dodá jedlu šťavnatosť.
No a navrch ešte rada nad zlato: k dobrému, zábavnému grilovaniu patrí pohár vína, piva či osviežujúcej limonády, riadna dávka vtipu a hudby, ale určite nie reči o chorobách, krivdách a politike. ☺
Soňa Hudecová ©