Koktail

Dvadsať grilovacích prikázaní

Náčelník tlupy Medvedia Laba zavetril nebezpečenstvo a razom sa lovci rozutekali na všetky svetové strany. Možno to bola búrka, možno nepriatelia z druhého konca údolia, čo prinútilo lovcov opustiť teplo ohníka i hostinu zo surového bizónieho mäsa. Keď sa tauris gril 2 hznovu osmelili vrátiť, našli na zhasnutom ohnisku hotovú spúšť. Zhorenú trávu široko-ďaleko, namiesto plamienkov len stúpajúci dym, no a mäso... ružové kúsky mäsa sa už stihli premeniť na čierne. Medvedia Laba smutne napichol plát bizónieho stehna na oštep, len tak z piety k nemu privoňal a strčil do úst. "Áááh, óóoha, éééhm," vykríkol v labužníckej extáze. Pre lovcov to bol jednoznačný povel, aby premohli nechuť a vrhli sa na tú nebývalú horúcu lahôdku. No a tak sa zrodilo pečenie, ražnenie, grilovanie.grilovanie ilu 5

Odvtedy už človek griloval rád a často a dokonca prišiel na to, že si týmto spôsobom pripraví lahôdky nielen z mäsa, ale aj zeleniny, zemiakov, rýb, húb, syra, mletých zmesí či dokonca ovocia. Zistil, že takto áno a takto nie... skrátka, dnes sa môžeme bez experimentov poučiť z jeho tisícročných skúseností a postaviť sa sebavedome ku grilu.

„Grilovačka sa nám v mysli takmer vždy spája s mäsom. Dnes si ale čoraz častejšie prichádzajú na svoje aj vegetariáni, vegáni a milovníci dezertov,“ jeden z top slovenských šéfkuchárov Robert Hudák (poznajú ho najmä hostia rezortu Salamandra pri Hornom tauris gril burgerHodrušskom tajchu) síce tiež najradšej griluje hovädzie steaky, bravčové mäso, hamburgery z mletého mäsa alebo hydinu, pstruha, lososa či tuniaka, k tomu však nikdy nezabudne pridať aj grilované kúsky sezónnej zeleniny – papriky, tekvice, šúľky kukurice, hríby a z húb najmä hnedé šampiňóny portobello. „Tvrdím však, že kvalitná domáca klobáska z grilu je fantastická pochúťka.“

Našťastie si ju v skutočnosti nemusíte pripraviť sami a doma. V grilovacom sortimente pod hlavičkou Tauris totiž nájdete aj výrobok presne s takýmto názvom - domáca klobáska. Vonia a chutí výrazne po koreninách a je aj primerane pikantná. Do bravčových čriev s priemerom 32 - 34 mm sa plní zmes podľa starých osvedčených receptúr; na 100 g treba 107 g čistého mäsa. Potom sa klobásky ešte údia dymom z bukového dreva.

Vo výrobných prevádzkach v Rimavskejtauris gril 7 Sobote, Spišskej Novej Vsi a Mojmírovciach kladú veľký dôraz na tradičné receptúry. Ctia si totiž majstrovstvo a tradície slovenských mäsiarov, predovšetkým zo spišského regiónu. Tie dali aj názov úspešnej značke Zipser (čo znamená Spiš v reči tamojšej silnej nemeckej komunity, žijúcej v regióne pred dvesto rokmi).

tauris gril 9Prísny dohľad nad kvalitou vstupných surovín, dodržiavanie receptúr a noriem a k tomu nové chute, inšpirované aktuálnymi trendmi na trhu –  takto jednoducho a zároveň náročne sa rodia nové produkty aj v grilovacom sortimente, Výrobky sa počas procesu vývoja testujú kvalitatívne, senzoricky, aby Tauris dodal na trh čo najkvalitnejší produkt.

Niekto vyznáva pomyselných desať, niekto tridsať a niekto možno aj sto grilovacích prikázaní. Takto by však podľa slovenských šéfkuchárov – majstrov grilovania vyzerala základná dvadsiatka…

♣ Mäso nepripravujeme priamo na ohni (bolo by vysušené), ale nad žeravým uhlím. Už približne 20 minút od zapnutia grilu sa tam vytvorila vrstvička bieleho popola. Oheň sa má vraj podobať zapálenej cigare – z jednej štvrtiny horiaci, z tauris gril htroch štvrtín vytvárajúci popol.

♣ Rošt položíme na gril aspoň štvrťhodinku pred grilovaním; ak na to zabudneme, musíme ho potrieť olejom, aby sa oň mäso neprilepilo.

♣ Mäsové steaky krájame na ideálnu hrúbku 2 cm. Treba ich však na okrajoch trochu narezať, aby sa neskrútili.

♣ Oheň nikdy nezapaľujeme liehom, benzínom alebo petrolejom a jedlo nikdy negrilujeme nad novinovým papierom, šiškami či živicovým drevom.

♣ Mäso na grilovanie má byť ružové - mladé, aby nebolo príliš tvrdé; mastné kúsky odrežeme a pomocou klieštikov nimi potierame grilovaciu mriežku.tauris gril dk

♣ Mäso odležané v marináde získa na šťavnatosti, takto si môžeme pomôcť aj so staršími a húževnatejšími kúskami. Vyberieme ho však z chladničky tak skoro, aby pred grilovaním dosiahlo izbovú teplotu.

♣ Pred pečením mäsko nesolíme, lebo soľ vyťahuje šťavu; jedli by sme ho suché a tvrdé.

♣ Do mäsa nepicháme vidličkou, pretože by z neho vytekala šťava; obraciame ho klieštikmi alebo dreveným náradím (fašírky a hamburgery najlepšie dlhou grilovanie ilu 4 pxb hlopatkou). Či je už hotové, to zistíme druhou stranou vidličky – dôkladne prepečený rezeň by bol pevný, stredne prepečený by mierne pružil a polosurový by bol mäkký.

♣ Bravčové mäso pripravujeme krátko na miernom ohni, ale hovädzie na intenzívnejšom.

♣ Kurča nech neváži oveľa viac než kilogram a vo všeobecnosti ho negrilujeme dlho. Biele mäso však potrebuje kratší čas než červenšie, preto kurča radšej rozdelíme na časti.

♣ Zverinu vždy pokrájame na tenšie plátky a marinujeme najmenej dva dni.

♣ Jahňacinu počas grilovania vždy potierame olejom alebo olejnatou marinádou.grilovačka 6 pxb

♣ Na grilovanie sú vhodné iba ploské a predovšetkým menšie ryby. Tie tučné (makrela, sleď) osušíme, chudé naopak potrieme olejom a obalíme v múke. Vznikne tak chutný zlatý chrumkavý pancierik, ktorý navyše zabráni rybe vysušiť sa a rozpadnúť.

♣ Rybu ochráni aj alobal, do ktorého ju zabalíme, prípadne drôtený košík. Na grilovanie sú ako stvorené aj kotvičky z väčších rýb či filé.

♣ Pri kurčatách i pri väčších rybách sa stáva, že niektorá časť nie je ešte celkom upečená (napríklad, ružové mäsko pri stehennom kĺbe alebo tmavšie mäso tauris gril 6uprostred lososovej kotvičky). Griluznalí gurmáni však radia podávať jedlo aj napriek tomu. Je to vraj lepšie, než pri dlhšom grilovaní nechať ten ďalší kus mäsa zbytočne vysušiť.

♣ Plody mora si s grilom tiež rozumejú, ale na prepečenie im stačí veľmi krátky čas. Najlepšie sa „cítia“ na drevených ihlách, s ktorými sa aj servírujú.

♣ Na oheň občas prihoďte rozmarín, majorán, bazalku, šalviu, tymián, pamajorán, medvedí cesnak či iné bylinky, ktoré tak správne kulinársky rozvoňajú nielen grilovanú lahôdku, ale vlastne celé okolie.grilovačka krevety pxb

♣ Takmer všetka zelenina sa hodí na grilovanie, avšak niektorú stačí pokrájať na plátky a potrieť olejom (baklažán, cuketu, tekvičku, paradajky, papriky, cibuľu, cesnak, niektoré huby), inú treba predtým povariť (kaleráb, mrkvu, špargľu, cviklu, zemiaky či hlivu). Zelenina chutí aj pokrájaná a zabalená v alobalovom vrecúšku s dierkou, kade unikne para – pozor pri otváraní, aby ste sa „neoparili“.

♣ Podobne to vyzerá aj s ovocím, pokojne grilujte plátky ananásu, jabĺk, hrušiek, banánov; zaujímavou špecialitou sú kôstkoviny obkrútené slaninkou a grilované na ihlách. Takto upravené ovocie nahradí tradičné a zbytočne sýte prílohy k mäsu.grilovačka losos pxb

♣ Ak sa gril príliš rozhorúči, musíme znížiť teplotu – elektrický či plynový na chvíľu vypneme a jedlo položíme nabok. Uhlie však treba poprskať vodou. Nie je to žiadna chyba, práve naopak, uvoľnená para dodá jedlu šťavnatosť.

No a navrch ešte rada nad zlato: k dobrému, zábavnému grilovaniu patrí pohár vína, piva či osviežujúcej limonády, riadna dávka vtipu a hudby, ale určite nie reči o chorobách, krivdách a politike. 

Soňa Hudecová ©


späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Dvadsať grilovacích prikázaní

Náčelník tlupy Medvedia Laba zavetril nebezpečenstvo a razom sa lovci rozutekali na všetky tauris gril 2 hsvetové strany. Možno to bola búrka, možno nepriatelia z druhého konca údolia, čo prinútilo lovcov opustiť teplo ohníka i hostinu zo surového bizónieho mäsa. Keď sa znovu osmelili vrátiť, našli na zhasnutom ohnisku hotovú spúšť. Zhorenú trávu široko-ďaleko, namiesto plamienkov

15. 6. 2022 / Čítať viac

Prosecco – nápoj do voza, koča i behu :-)

Ani sa tým neskôr narodeným veriť nechce, že aj za „socíku“ sme tu mali nápady, ktoré sa dnes sekt 2považujú za niečo nové, trendové., skrátka IN... Napríklad, beh čašníkov s táckou v ruke a na nej fľaša a poháre s naliatym nápojom. Riava kelnerov v čierno-bielej typickej rovnošate veľmi pripomínala scénu z filmu Vrchní, prchni!.

14. 6. 2022 / Čítať viac

Hosťovo.sk servíruje: hubovo-zeleninový „tataráčik“ od Janka Lazaráka

Keď na dvere zaklope jar, začína sa to zelenať aj na tanieri. Reštaurácie lákajú hostí na jarné j_lazarák hub tatarák hjedálne lístky, pretože so zhadzovaním vrstiev oblečenia prichádza aj snaha o zhadzovanie kíl. V nadmorskej výške 1670 m n.m. to však vyzerá predsa len inak. Kým inde úraduje už pani Vesna – ako jej vravia básnici – vo Vysokých Tatrách leží ešte snehová prikrývka. Šéfkuchár

16. 5. 2022 / Čítať viac

Ako išlo (ruské) vajce na vandrovku

Stálica lahôdkovej kuchyne chodí do slovenských a českých kuchýň na vandrovku každý deň. ruské vajce starý fotr copyOd Medzilaboriec až po Aš ju skrátka zbožňujeme. Teraz sa však ocitlo na veľkom rázcestí, bude ďalej vandrovať len inncognito?

7. 3. 2022 / Čítať viac

Zajedzte si lásky a... mäska z mora

Bohyňa lásky Afrodita vraj povstala z morskej peny, ktorá sa vytvorila okolo Uranových morské plody pxbgenitálií. A tak aj tie najdávnejšie ľudské národy a kultúry verili, že jedlá "z mora" sú plné erotickej sily. 

 / Čítať viac

Panda s burgerom na tanieri

Dnes je doba burgerová. Aj mnohé známe mená špičkovej gastronómie sa dali na varenie a foodpanda mcdpečenie burgerov tých najrôznejších kombinácií, surovín, veľkostí. Nestorom tohto typu občerstvenia je však stále McDonalds´, ktorý v čase svojho vzniku prišiel s niekoľkými prevratnými myšlienkami. Najmä pokiaľ ide o koncept, filozofiu, marketing a logistiku. A to

 / Čítať viac

Šiškiáda zo sveta

Aj keď sa šišky, pampúchy, koblihy, krapne, fánky, triesky, dolky, božie milosti a kreple šišky 3 pxbpovažujú za fašiangové koláčiky, na Slovensku sú obľúbené po celý rok. Vo svete by vám ich ponúkli, napríklad, aj ako 

maďarské fánk
rakúske krapfen 
poľské racušky 

 / Čítať viac

Vyletí sýýýýýr...

Číííz! - kričí celý anglicky hovoriaci svet, keď potrebuje na tvárach vylúdiť široké fotografické syr hrudka pxbúsmevy (zatiaľ čo na Slovensku zvoláme menej výstižné „Vyletí vtáčik!“). Písmeno „i“ totiž roztiahne ihneď ústa do úsmevu, a to nedokáže ani nemecký käse, francúzsky fromage, fínske juusto, kórejský čchidžú, španielsky queso, albánsky djath alebo

 / Čítať viac

Znalec sa vyzná aj v grganí: niekde trapas, inde pochvala

Keď vám ponúknu škótske vajce, nečakajte vaječný kalíšok. No a pri pozvánke na „genever“ si svet ilu pxb hnezačnite baliť kufre a príručku do frankofónneho Švajčiarska... Rozdielne pojmy a zvyky v kuchyni nás vedia dostať do riadneho trapasu.

 / Čítať viac

Armaňak: „mladší brat“ je starší

Znalec miluje koňak. Znalec nad znalcov siaha aj za jeho „mladším bratom“ – armaňakom. Vie armaňak pxb hale, že v skutočnosti je starší. Prvá písomné zmienka o armaňaku-armagnacu nesie dátum 1411, kým koňak sa spomína až v roku 1529. Svetová „nadvláda“ koňaku nad starším armaňakom má svoje racionálne zdôvodnene.

29. 10. 2021 / Čítať viac

Jablko & spol.

Jablko domáce (malus domestica) – jedno z najrozšírenejších ovocí sa narodilo na neznámom jablko mameové pxbmieste, v kultúrnej podobe v oblasti Zakaukazska a Iránu. Napočítali by sme stovky odrôd, členených na dezertné, muštové, na varenie i tzv. staré miestne odrody. Tradične sa jablko – botanicky malvica - spomína v príbehu Adama a Evy,

30. 9. 2021 / Čítať viac

Orechmi proti "vreckovým suchotám"

Na nohy bagandže, do vrecka nožík a na chrbát plecniačik. Skrátka, na jeseň ideme na oriešky pxblieskovce a vlašské orechy. Bude z nich však nielen chutný koláč, miska k vínu či pekne vytvarovaný puding, ale aj náhrada drahších surovín. Do covid-krízy ako stvorené...
Orechy obsahujú veľa bielkovín, vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a nenasýtených mastných

27. 9. 2021 / Čítať viac

Nech žije kávová demokracia!

Čo kraj, to iný kávový mrav. V Rakúsku milujú veľké pressá so smotanou a šľahačkou, káva turecká pxbrancúzske cappuccino v „polievkovej“ šálke sa stalo samostatnou kategóriou, na Balkáne a Blízkom Východe ju radi sladia takmer do sirupovita. Fíni milujú kávu kaffeost, v ktorej plávajú kúsky syra leipäjuusto, V Japonsku nájdeme pivo v káve, resp. kávu v pive.., No

30. 8. 2021 / Čítať viac

Hajtvaňoše z Abova sú jedlom do voza i do koča

Cheesecake je skvelý, creme brulee úžasné a tiramisu famózne. Ale koľko treba pri nich stráviť hajtvaňoše vchsl 2 hčasu, koľko surovín položiť na pracovný stôl... a koľko kuchárskych pokusov (i omylov) mať za sebou, aby sa vydarili bez chybičky?! Ale slovenské prababičky dokázali z mála vyčarovať dobrotu hodnú kráľovskej tabule. Hoci aj tie z Abova...

23. 7. 2021 / Čítať viac

V Dánsku milujú „viedenský chlebík“

... ale v Rakúsku vám ho ponúknu ako kodanský . A tak môžeme mať dušu na mieste, že nielen wienerbroed 4 pxbu nás jeme ruské vajce, francúzske zemiaky alebo španielskeho vtáčika . Teda jedlá, o ktorých Rusi, Francúzi či Španieli pod takýmto názvom ani nechyrovali... Dáni totiž zbožňujú koláčik z kysnutého pľundrového cesta s jablkovou, vanilkovou alebo ovocnou

6. 7. 2021 / Čítať viac

Keď prichádza šafing, jedlo nie je ďaleko

„Nech sa páči, pane, jelenie ragú nájdete v treťom šafingu zľava.“
šafing 2 pxb„Pardón, madam, musím presunúť váš pohár, aby som zmestil šafing s pomarančovými palacinkami...“
Hm, no dobre, ale čo tým chcel básnik... teda vlastne čašník povedať? – vraví si hosť, ktorý sa v reštauráciách či na recepciách cíti ako začiatočník. V tomto prípade však žiaden Laroussov

25. 4. 2021 / Čítať viac

K „čaju o piatej“ treba aj tanier a vidličku

Keď v Anglicku prekročí malá ručička štvorku, cítiť v mnohých domoch i hoteloch nervozitu. čaj o piatej 5 pxb„Kde je čaj, kedy sa začnú podávať tie chutné sušienky a malé chlebíčky... kedy na stole pristane veľká kanvica s tmavou tekutinou a menšia s mliekom...?“

Nuž čaj (podobne ako káva či čokoláda) obsahuje aj návykové látky. Silnejšou závislosťou je však samotný zvyk. Samozrejme, olovrantujú aj iné národy, ale     

22. 4. 2021 / Čítať viac

Rezeň z mangalice: šťavnatejší, zdravší a drahší

Občas si predstavím prasa, kráčajúce po Karadžičovej ulici... Nie, nie je to po hubovom guláši mangalica 5ani pod vplyvom omamných látok. Ale srbský historik, jazykovedec a zberateľ ľudovej slovesnosti Vuk Stefanovič Karadžič má naozaj s prasiatkom niečo spoločné. Práve on dal

 / Čítať viac

Umami je (už dávno) piatou sestrou chutí

Sladkú chuť cítime na špičke jazyka. Slanú po obvode prednej časti, horkú chuť vzadu a po umami pxbbokoch zase kyslú. No a chuťové poháriky po celej ploche jazyka sú schopné dešifrovať chuť umami. U nás sa hovorí o nej len pár rokov a väčšina ľudí na to automaticky reaguje: „Aká, u mamy?“ Nuž keby sme to vzali filozoficky, že u mamy chutí najlepšie (narážajúc na poctivú slovenskú kuchyňu našich praprababičiek), tak áno, môžeme to chápať aj ako metaforu. Svoje

 / Čítať viac

... a päťdesiatkrát napísať Cordon Bleu!

Vyprážaný teľací, prípadne hydinový rezeň so syrom a šunkou patrí medzi stálicu cordon bleu pxb hsvetovej gastronómie. Slovensko nevynímajúc. Kto sa však vo veci trošku vyzná, toho zaskočí zanovitosť tunajších reštaurácií, s akou vo svojich jedálnych lístkoch ponúkajú hosťom „Gordon Blue“.


5. 3. 2021 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

19. 2. 2021 / Čítať viac

Nech žije steak!

Ball tip – jemný predovšetkým minútkový steak zo špičky hovädzieho orecha (ako steak 2najjemnejšej časti stehna)
Club steak – rez, plát nízkej roštenky, pri ktorej sa necháva aj sviečkovica
Filet mignon okrúhly nahrubo rezaný medailónik zo sviečkovice nenápadnej chuti, chudý

17. 2. 2021 / Čítať viac

Top šéfkuchári: vráťme na tanier slovenskú zeleninu!

Čudná, už na prvý pozhľad nevábna, ufúľaná. Bez lákavej vône a farby. A predsa si aj takúto zelenina hľuzy pxbzeleninu cenia šéfkuchári nad zlato. Dokonca čím škaredší vzhľad a bizarnejšíe tvary, tým lepšie využitie v kuchyni.
Dnes nie je problém zohnať do reštaurácie akúkoľvek zeleninu počas celého roka. Majstri varešky však uprednostňujú tú čerstvú a v jej prirodzenej 

30. 1. 2021 / Čítať viac

Kurča ako slovná zbraň

Kuchári to majú radi – ohúriť hosťa neznámymi surovinami, cudzími pojmami, kurča plnenénázvami.. Aspoň vtedy ho majú v hrsti, lebo potom je tu pánom on. A preverí, či jazykovedná ekvilibristika napokon nezakryje fakt, že je jedlo zlé, nekvalitné, odfláknuté... Ešteže nám môžu prísť na pomoc slovníčky, archívy svetovej a národnej gastronómie, lexikóny... hoci aj v téme kurča. Takže čo sa môže skrývať pod názvami...

Auróra – pri príprave kurčaťa sa počíta so základnou omáčkou, 

23. 1. 2021 / Čítať viac

Volajte ma kolokázia, majstri carvingu!

Kde sa voda sypala a piesok lial, začal sa príbeh zvaný carving. Len to nebolo v žiadnej carving - 06-09rozprávkovej krajine, ale v thajských a čínskych končinách. Keď sa tam remeselníkovi kuchyne dostal do rúk koreň taro, už aj vyrezával... kvety, vtákov, motýle, paláce... ba aj celé obrazy. Veď v juhovýchodnej Ázii a Indii pestovali túto hľuzu už päťtisíc rokov pred n.l..

3. 12. 2020 / Čítať viac

Nech žije kohútí chvost!

Volala sa Betsy Flannaganová a bývala v americkom Elmforde. Počas vojny za nezávislosť sa u koktail 4nej stretávali dôstojníci. V niektorý večer im naservírovala nápoje, ozdobené kohútimi pierkami zo susednej hydinovej farmy. Jeden z francúzskych poručíkov vtedy zvolal: „Vive le coq´s tail!“ Odvtedy teda žije koktail - kohúti chvost.

5. 11. 2020 / Čítať viac

Do gastronomického neba vletelo Slovensko na husacích krídlach

Bryndzové halušky, kapustnica, slivkové gule. Mňam. Do gastronomického neba sme však husacina 2vzlietli na krídlach husí a kačíc. O kombinácii s kapustou a lokšou vravia často aj zahraniční hostia ako o chutnejšej, než je slávna pomoranská hus s gaštanmi, nantská

14. 10. 2021 / Čítať viac


2013 – 2022 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok