rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Mochi - dezert so šikmými očami

Vyslovte na ulici alebo v bežnom obchode slovko „moči“ a určite sa niekoľko ľudí zatvári veľmi pohoršene. Ale možno sa medzi nimi nájde aj znalec, čo sa len usmeje pod pomyselné fúzy. mochi druhy pxbVie totiž, že ste nenadávali, ani sa nepýtali na cestu k toalete, ale vravíte o japonskej národnej dobrote. Pomaly ale isto sa vkráda aj do tunajšej ponuky cukroviniek a dezertov, aby potešilamochi sakura pxb predovšetkým bezlepkáčov. Tak o čo gou?

História ryžovej maškrty sa začala písať pred pätnástimi storočiami, keď v Ázii uzrela svetlo sveta prevratná kuchynská novinka – naparovače. Od nich bol už len krôčik k nápadu podusiť červenú ryžu orieškovej chuti, zomlieť ju na jemnú pastu,mochi jahoda pxb primiešať vodu, možno aj cukor či kukuričný škrob. Potom stačilo už len zopár legiend a mochi sa stalo obradovým, symbolickým, ikonickým jedlom, bez ktorého sa nezaobišiel žiaden Nový rok, žiadna svadba, oslavy narodenia, príchod jari či dokonca špeciálne slávnosti kagami mochi u mochi špízy pxbsamurajov.

Tak ako sa stretávali ľudia na slovenských páračkách a priadkach, tak sa Japonci schádzali (a niekde ešte schádzajú) pri spoločnom mochitsuki. Podusenú lepkavú ryžu drvia v mažiari a tlčú drevenými paličkami – robia to vždy vo dvojiciach, ktoré musia byť dokonale zladené. Hotovú hmotu potom tvarujú do rôznychmochi 2 pxb foriem, najčastejšie sploštených guliek. Počas pätnástich storočí vyšľachtili v krajine vychádzajúceho slnka rôzne odrody ryže, ktoré sa hodia na prípravu; mochi ryža, vosková ryža, purut, lepkavá ryža, biroin chal, perlová ryža...

mochi pol pxbZ mochi sa však nemusí zrodiť len sladká lahôdka. Japonci milujú polievku zōni, ktorú spolu s koreňom taro, zeleninou, surimi z bielej ryby a kúskami mochi jedia na Nový rok. V zime im dobre padne aj mochi vo fazuľovej polievke oshiruko a ozenzai  alebo v jedle chikara udon s rezancami udon. Druhá strana mince je neuveriteľný počet udusení vinou gélovitého, lepkavého mochi. Tak ako to inde býva pri cigaretách, v Japonsku miniterstvo zdravotníctva varuje: „Mochi si pokrájajte na malé kúsky!

Ryžové cesto však najčastejšie získava podobu a chuť dezertu. Aj na Nový rok ho servírujú opečené, posypané cukrom a sójovou múkou. Príchod jari tam oslavujú prostredníctvom kashiwa mochi – ružovými guľkami alebo plátkami so sladkou plnkou zmochi dd pxb červenej fazule, zavinutými v liste čerešne – japonskej sakure. Ten potom počas Dňa detí – 5.mája nahradí dubový alebo bambusový list. Na Dievčenský deň 3. marca sa pripravuje dezert z vrstiev červeného, zeleného a bieleho mochi s pridaním jazmínu, kotvice plávajúcej a paliny.

Medzi top mochi patrí aj ichigo daifuku s celou jahodou, zelené kusa mochi ochutené palinou, shiro an daifuku s pastou z bielej fazule, yukimi daifuku so zmrzlinou vo vnútri či mochi donuts – kríženec donutu a mochi cesta.

Majstri sladkej varešky z radov profesionálov i amatérov si vedia s mochi poradiť aj doma. Do mochi 3 pxb hdvoch deci plnotučného mlieka (prípadne s potravinárskym farbivom) vsypú 100 g ryžovej múky, 40-50 g práškového cukru, 30 g škrobu a 2 cl oleja. Dobre premiešajú a na panvici pomaly zahrievajú. A veru nikam neodbiehajú, lebo cesto treba neustále oddeľovať od krajov panvice; najlepšie gumeným lizákom. Skúseným mochistom stačí pohľad na celistvé a trochu už tmavšie cesto, aby vedeli, že nastal správny čas na preloženie na dosku. Predtým ju však posypú trochou škrobu. Keď cesto vychladne, opäť posypú škrobom a vyvaľkajú. Narežú na kúsky, pridajú ovocnú či inú plnku, ako keď sa robia pirohy, perky, ovocné gule, plnené šúľance… Vytvarujú (prípadne vykrajujú ozdobným formičkami) do guľky a posypú strúhaným kokosom, orechami, kakaom… fantázii sa medze nekladú.

No a mochi párty sa môže začať… 

Soňa Hudecová ©

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Ovocie pre Mr. Beana

V pohári krásny voňavý nápoj... len ústa priložiť k jeho okraju. V nápoji priezračný chladivý ľad, ovocie exotika pxb copylen vziať ozdobnú paličku a dobre ho v nápoji zamiešať. Na boku naaranžované ovocie, len ho zhltnúť ako malinu... Ale čo na to vraví bontón? Barmani si na nás vymysleli krásne dekorácie a nedali nám k nim návod na použitie. Vždy som si 

4. 9. 2024 / Čítať viac

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Viac nám chutí obrátený jablkový koláč alebo jeho príbeh?

tarte tatin pxbJedlo s príbehom. Odborníci z marketingu gastronómie či hotelierstva vedia, že omnoho lepšie sa predáva jedlo, potravina, nápoj, služba... ktoré majú svoj príbeh. Vychutnávanie totiž dostane ďalší rozmer. Hosť túži mať izbu, v ktorej spala kráľovná Sissi (alebo by si to bola

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok