rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v víno kvevri pxbktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v súťažiach. K bielym a červeným už pribudlo nielen odrodové a prívlastkové, ľadové, slamové alebo z neskorého zberu, ale aj ružové (v ktorom práve Slovensko láme rekordy). Nuž postupne prišiel čas, aby sa k trom tak odlišným farbám pritúlilo štvrté – víno s farbou mandarínok. Alebo inak – šupkáč.

Nejde však o žiadnu modernú technológiu, ale práve naopak – návrat výroby vína podľa najstarších postupov. Teda tak ako to robili v starých časoch vinári pod Kaukazom. Šťavu neoddelili od šupiek - ako sa to robí pri dnešnej výrobe bieleho vína - ale nechali všetko spolu kvasiť (ba dokonca pridali aj stonky strapcov) vo veľkých hlinených amforách zvaných kvevri. A zakopali ich do zeme. Samozrejme, dnes sa tak deje v rôznych končinách sveta, aj na víno oranžové 2Slovensku. Nič nebráni tzv. naturálnemu vinárovi , aby produkoval vína, získavajúce jantárovú až oranžovú farbu z hroznových šupiek, tisíce kilometrov od Kaukazu. Teda aj u nás; vo Vinárstve Strekov 1075, v Tekove v Združení Víno spod Vulkánu, v Slobodnom vinárstve v Zemianskych Sadoch, vo Víne Vdovjak v Malej Tŕni, vo Svätom Juri…

Šťava i šupky – takýmto spôsobom prichádza na svet červené víno. Preto v ňom aj viac cítiť trpkasté taníny a proces zrenia trvá aj niekoľko rokov. Víno postupne stráca nepríjemnú chuť a jemnie. To isté sa teda deje aj s oranžovými vínami z bieleho hrozna. Niektoré sa však dajú piť už po pár mesiacoch, hoci ich farba nie je ešte taká výrazná.víno oranžové

Oranžové vína si rozumejú s trendom nástupu naturálnych vín – akousi obdobou návratu babičkovskej kuchyne, ale v tekutej oblasti gastronómie. A s filozofiou ochrany tzv. autochrónnych odrôd, teda hrozna, ktoré bolo na určitom území „doma“. U nás povedzme rizlingu vlašského, veltlínskeho zelenéh či, Furmintu… v A tak ako v babičkinej kuchyni, ani tu nemajú miesto chemické pomôcky – ani pri pestovaní, ani v samotnej výrobe. Žiadne pesticídy, žiadne kvasinky, prostriedky na čírenie, oxid siričitý. Nahradia ho polyfenoly, vznikajúce práve pri kvasení šupiek, ktoré prirodzenou cestou chránia mikrobiológiu vína. Proces prebieha tak ako pri bublajúcej polievke na peci, bez zásahu ľudskej ruky, ktorá by čo len korigovala teplotu.., prirodzene, spontánne.

To ale znamená, že na oranžové víno sa môže požiť len hrozno de luxe. Ani bobuľa nesmie byť chorá, pretože pokazí celý obsah kvevru. Mimochodom, niektorí vinári sa predsa rozhodli nezakopať  budúce oranžové víno v hlinených nádobách do zeme, ale postaviť ich na stojany. Alebo nechať šťavu so šupkami kvasiť v agátových sudoch.

Nuž na (oranžové) zdravie! 

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 34955

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

FIJET Slovakia: dobré slová o Slovensku

Ak vás zaujme článok o cestovnom ruchu Slovenska, lokálnych zaujímavostiach, úrovni hotelov fijet ska koncepte zaujímavej reštaurácie alebo naopak o zlyhaní ich služieb... o ľuďoch v cestovnom ruchu či jeho filozofii v zahraničí... nuž možno pôjde o reportáž či analýzu z pera členov Fijet Slovakia. Ide o občianske (profesionálne) združenie, ktoré patrí do svetovej federácie – v tomto roku oslavujúcej 70 rokov - autorov, píšucich o cestovnom ruchu.

5. 12. 2024 / Čítať viac

Do gastronomického neba letí Slovensko na husacích krídlach

Bryndzové halušky, kapustnica, slivkové gule. Mňam. Do gastronomického neba sme však solisko - husacina 3 hvzlietli na krídlach husí (a ch sesterníc kačíc). O kombinácii s kapustou a lokšou vravia často aj zahraniční hostia ako o chutnejšej, než je slávna pomoranská hus s gaštanmi, nantská kačica s pomarančmi alebo pekinská chrumkavá cao fia v škrobovej múčke.

10. 10. 2024 / Čítať viac

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok