rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Lúka na tanieri (i v pohári)

Vďaka čerstvým rastlinkám dokážeme vždy pripraviť inú variantu toho istého jedla. Byliny dodajú každému chodu šmrnc, arómu, nevšedný príťažlivý vzhľad a ako bonus pôsobia aj na bylinky pxbzdravie hosťa; uľahčujú totiž trávenie a eliminujú škodlivé účinky niektorých technologických postupov. Veď mnohé by vo forme likérov pôsobili ako zázračný digestív. Mimochodom, kulinárske trendy velia nielen lúku na tanieri ale aj v pohári. Skúsení barmani vedia, že bylina v koktaili dokáže zlepšiť, zintenzívniť alebo „zoriginálniť“ jeho chuť i vzhľad. Koniec koncov, slovenským národným nápojom sa už pred niekoľkými rokmi stalo mätové mojito ...bylinky - buqet garni pxb

Bazalka – bez nej by talianska kuchyňa vari ani neprežila. Používajú ju do paradajkových jedál (napríklad, do tradičného taniera mozzarelly a na kolieska nakrájaných paradajok), je základom omáčky pesto k cestovinám. Slovenské staré mamy jej familiárne vravievali bazilika či bylinky - bazalka pxbbazalienka.

Bobkový list – listy z vavrínového kríka obľubuje najmä pyrenejská a jadranská gastronómia, vo Francúzsku sú aj súčasťou bouquet garni – tradičnej bylinkovej zmesi uloženej v gázovine. Kuchári ich vkladajú do polievok, k mäsu a do omáčok (kyslé patria ku slovenskej absolútnej klasike), huspenín, nakladanej zeleniny či marinovaných rýb.

Fenikel – semená tejto dvojročnej rastliny sa používajú ako korenie, čerstvé listy sa však hodia aj do šalátov, rybacích plniek a omáčok. Chuťou pripomínajú aníz, ale okrem toho v jedle podstatne zvýšia obsah vitamínu C.bylinky - kôpor pxb

Koriander – spomína ho aj Biblia a päťtisíc rokov staré Ebersove papyrusové zvitky. Labužníci od Stredozemného mora vedia okrem semienok oceniť aj čerstvé aromatické listy – v šalátoch, vývaroch, vaječných špecialitách. V gastronómii si však získali uznanie aj inak; žuvanie listov pomáha po ťažkej hostine.

Kôpor – zvykne sa pestovať aj na špecializovaných kôprových farmách. Svet ho totiž potrebuje na vagóny – do kôprovej omáčky, nátierok, prívarkov, polievok, konzervovanej zeleniny. Medzinárodná gastronómia nedá dopustiť na kôpor v slimačích a račích jedlách či dokonca v segedínskych gulášoch, slovenskí šéfkuchári ním radi ochucujú aj bryndzové halušky.bylinky mäta pxb

Majoránka – vyslúžila si prívlastok „najslávnejšia“ i „najobľúbenejšia“. Určite aj preto, že dobre pasuje do všetkých mäsových jedál a mäsových výrobkov, stonka majoránky dokonca tlmí aj nepríjemné pachute jahňaciny, kozľaciny či iného exotického mäsa.

Mäta – najpoužívanejšie z rozvetvenej mätovej rodiny sú okrúhlolistá a pieporná, ľudovo zvaná promincľa. V baraninomilných krajinách často varia mätovú omáčku, jej listy si všakbylinky - oregano pxb rozumejú aj so sladkou kuchyňou a miešanými nápojmi.

Medovka – zvaná v našich končinách aj rojovník či včelník. Hubové jedlá, nakladaná zelenina, ovocné šaláty alebo ovocné polievky vďaka čerstvej medovke šíria do okolia citrónovú vôňu.

Oregano – poznali naše prababky ako pamajorán alebo divý majorán. Neobíde sa bez neho žiadna pizza, chutí však aj v plnkách, rybacích alebo fazuľových jedlách.

Petržlenová vňať – patrí k balíčku prvej pomoci každej kuchyne. Vylepšuje totiž chuť a vôňu bylinky - rozmarín pxbmnohých jedál, prekrýva nedokonalosti a omyly a dokonca aj pachy (tzv. črevný pach hydiny). Vysokým podielom vitamínu C, E, minerálnych solí i železa patrí k výživárskym bombám

Rozmarín – je kráľom nálevovej i mastnej mäsitej gastronómie, diviny a omáčok, stredozemskí šéfkuchári radi pridávajú čerstvé vetvičky k zajačím špecialitám a jedlám z ťažších rýb.

Saturejka
– nahrádza čierne korenie labužníkom, čo musia držať diétu. Hodí sa k zemiakom, kapustovým jedlám, do klobások i majonéz. Naši pradedovia ju volali číbr alebo šťúbrik a vedeli, že pri varení horkne, takže ju treba iba zamiešať do hotového jedla.bylinky šalvia pxb

Šalvia – jej zelené listy obľubovali už kuchári stredoveku. Najviac pri mastných mäsitých jedlách, ale aj rybách, syroch a cestovinách, upokojuje totiž tráviacu sústavu. Preslávila ju „dívka na koštěti“ a diváci tohto filmového evergreenu vedia, že naše praprababičky ju volali babské ucho (alebo aj vlčí chvost).

Tymian – je vlastne skrátená prezývka dúšky tymianovej. Vôňa pripomína kostol, pretože sa požíva ako kadidla. Skrátka. Ostrá aróma ju predurčuje do silnejších jedál – divinových, rybacích, z mletého mäsa, do výrazných omáčok, paštét, plniek i ako tymianové maslo.

Soňa Hudecová ©

Foto monicore, adestuparu, beverly buckley, ThG, congerdesign, gate74


späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Príbehy tisíc a jednej fľašky sú mládeži prístupné

Nestretnete v nich drakov, trpaslíkov ani vodníkov, ale inak vlastne znejú príbehy slávnych alkohol - fľaše 2 pxbalkoholov ako z rozprávky. V tomto napínavom čítaní nechýbajú zápletky, vyvrcholenie, rozuzlenie; dúšok dobrého alkoholu si labužník vychutná spolu s dúškami histórie i zemepisu.

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok