Leto praje vode. Zábavkám na vlnách, chladnej tekutine v pohári, ale aj surovinám z riek, jazier i morí. Teda aj mäsku s plutvami. Je ľahké, zdravé a dá sa pripraviť na sto spôsobov. Aká bola voda, taká bude aj rybka – vždy s inými chuťovými odtienkami. A tak sme pozvali do našej virtuálnej kuchyne Hosťovo.sk jednu z najchutnejších rýb slanej vody. Vlastne, pardón, pozvali sme majstra varešky Tibora Daridu, aby nám „branzino del vino“ pripravil.
Z tašky vybral 4 približne štvrťkilové ryby, kilo zemiakov, po deci bieleho vína i olivového oleja, rozmarínové vetvičky, cesnak, 150 g masla, citrón, dve cibule, 4 mrkvy a rolku alobalu. Ale skôr než sa pustil do varenia, ešte sme chvíľu posedeli a poobdivovali peknú morskú rybu, za ktorú by sa nemusel hanbiť nikto z „tichých bláznov“. Veď práve branzino, teda v slovenskej obchodnej a rybárskej hantírke ostriež morský, okúň branzino, morčiak európsky alebo morský vlk je vysoko ceneným úlovkom športového rybárstva i kulinárstva.
„Má málo kostí i kalórií, pevné biele mäsko, vysoký obsah proteínov, vitamínu B6, horčíka, selénu a fosforu,“ Tibor sa teší, že rybu od Stredozemného mora (ale jej domovom je aj Atlantik a Čierne more) môže hosťom reštaurácie Bella Italia v Šamoríne ponúknuť takmer po celý rok, „branzino chutí najlepšie vcelku, keď sa zachová jeho typická vôňa aj chuť. A pohľadom na celú rybu môžu začať jesť už oči...“
Tibor ostrieža-morského vlka osolil, dochutil mletým čiernym korením a prudko opiekol z oboch strán na olivovom oleji. Na alobal rozložil osolené zemiaky a posypal nahrubo nastrúhanou mrkvou. Na zeleninu položil opečenú rybu, rozmarín, na kúsky nakrájaný cesnak, maslo, citrón a kolieska cibule. Podlial bielym vínom a prikryl alobalom. Vrecúška vložil do pekáča, nalial vodu na výšku 3-4 centimetre a nechal piecť pri teplote 180°C. Časomerač nastavil na 20 minút.
A to bola chvíľa, keď sme sa mohli porozprávať o jeho srdcovke – talianskej kuchyni, ktorá dala aj náplň a štýl reštaurácii Bella Italia v Šamoríne. So spoločníkom - pizzaiolom Patrikom Venchichom sa tam starajú o všetkých, ktorým chutí gastronómia „veľkej čižmy“. „V jednoduchosti je krása – tak by sa dalo popísať motto talianskej kuchyne. Pracuje s čerstvými surovinami, je rýchla, plná tvorivej improvizácie, nenáročná na prípravu. Väčšina sveta ju ochutnala cez pizzu a cestoviny. Pritom je však omnoho bohatšia, rôznorodejšia. V hrncoch čaruje z darov mora, ale aj lesov a záhrad, veď nie každý región susedí s morom.“
Tibor jej prišiel na chuť najmä počas práce v rodinnom podniku v juhotirolskom Bolzane, na Slovensku potom pomáhal rozbiehať pizzeriu v Galante i svoju vlastnú Venetto v Šamoríne. Osud mu však napokon privial nielen spoločníka Patrika, ale aj trošku záveterný priestor. „Keď sme reštauráciu Bella Italia otvárali, prorokovali nám nie viac než jeden mesiac. Veď predtým sa tu vystriedalo toľko majiteľov... Už sedem rokov dokazujeme, že sa predpovede mýlili. Prečo? Nuž snažíme sa ukázať rozmanitosť talianskej kuchyne, takže si príde na svoje mäsožravec, vegetarián, milovník ľahšieho i sýtejšieho jedla, fanúšik polievok, plodov mora i niečoho sladkého. Servírujeme stopercentnú kvalitu a ak niečo v kuchyni predsa len zlyhá, okamžite prichádzame s opravou alebo kompenzáciou. A ešte „drobnosť“ – náš hosť musí odísť najedený. To je predsa zmyslom spoločného stravovania.“
K tomu už len toľko, že sýto a pritom ľahko najedení ostriežom sme odchádzali aj my. Až kým sme si neuvedomili, že v kuchyni Hosťovo.sk sme doma, zatiaľ čo rozlúčiť sa musí majster varešky Tibor Darida. Veď aj hostia v šamorínskom Bella Italia už na neho (a niektorí práve aj na jeho branzino del vino) netrpezlivo čakajú...
Soňa Hudecová ©