rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať jedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov durian predaj pxbzaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie a Oceánie (nezriedka vážiaci až 5 kilogramov) patrí totiž medzi skutočné dobroty. Ale len so štipcom na nose.

Botanici doteraz odhalili tridsať druhov durianov, ale za jedlé či chutné považujú spolu s kuchármi deväť druhov – korytnačí, červený, veľkokvetý, červenomäsitý, sukang, duan, macrantha, kutejensis durian pxbzvaný aj pulu, no a samozrejme zapáchavý alebo inak povedané cibetkový.

Vďaka lahodnej chuti ho v Malajzii – krajine pôvodu, ale aj Indonézii, Kambodži, Vietname, Laose, na Filipínach a ďalšíchdurian koláčiky pxb krajinách východnej Ázie často používajú do rôznych jedál. V sezóne durianu, teda od júna do konca augusta v závislosti od konkrétnych klimatických podmienok, si mnohí pripravujú rôzne zaváraniny. Ako vraví moja priateľka Norhayati z Malajzie, chutia v jedlách omnoho viac než surový durian. Napríklad, v podobe kyslého tempoyak. Už po týždni „naloženia“ sa dá uvariť masak asam tempoyak s rybou – k durianovej zaváranine sa pridá ryba, chili, citrónová tráva a spolu sa to uvarí.

Cukrári nedajú dopustiť na durian ako na vynikajúce dochucovadlo sladkostí, často durian krém pxbprostredníctvom zaváraniny zvanej lempok. Pridaním k lepkavej ryži a kokosovému mlieku vzniká dobrota zvaná wajik durian – ryžový koláčik. Do kašovitého pengat zase potrebujeme len nechať zovrieť kokosové mlieko, pridať pandanové lístky, palmový cukor a durian. Ten sa dá použiť aj do mnohých našských koláčov typu piškótovej torty, sladkej pizze, závinu, veterníkov, rôznych rezov, do tiramisu, pana coty, palaciniek, taštičiek, štrúdle, mafiniek, brownies, šišiek, dokonca do žemľovky či cisárskeho trhanca…

Už v 19. storočí prirovnal totiž britský prírodovedec Alfred Russel Wallace jeho chuť k „bohatému vanilkovému krému s výraznou chuťou mandlí“. Iní zase hovoria o chuti sladkastej horčice s podtónom hrozienok a rumu. Aj preto sa v ázijských uliciach často predáva durianová zmrzlina. Pražené semená by chutili aj k slovenskému vínu, zatiaľ čo dužina sa tepelne spracovávať nemusí. 

Okrem toho „ZA“ durian hlasujú aj odborníci na zdravú výživu – obsahuje totiž dostatok železa, draslíka, riboflavínu a niacínu (teda vitamínov z B skupiny), vitamínu C, aminokyselín tryptofánu, ktorý umožňuje dobrý spánok a tlmí bolesť. Obyvateliadurian 2 pxb Ázie prisahajú na jeho afrodiziakálne účinky, ktoré zvečňuje aj staré príslovie: „Keď zrelé duriany padajú, sarongy sa dvíhajú,“

V juhovýchodnej Ázii však môže našinca prekvapiť piktogram s preškrtnutým durianom, a to nielen v dopravných prostriedkoch s hrozbou vysokej pokuty, ale aj v hoteloch. Teda tam, kde by kvôli zážitkovej gastronómii bol inak durian v kuchyniach vysoko cenený. Lenže jeho zápach sa zvykne prirovnávať ku skazenému mäsu, žumpe, terpentínu, prezretej gorgonzole v durian koláč pxbteplej miestnosti alebo zhnitej cibuli či cesnaku.

Preto je výhoda, že na durianovej plantáži netreba zberačov, čo by sa štverali po 40-metrovom strome. Stačí natiahnuť siete a plody s hrubou ostnatou šupou (kvôli ktorej ich v Malajzii nazvali duri – osteň) padajú do nich vlastnou ťarchou...

Durian si môže dopriať aj labužník v neázijskej krajine. Predávajú ho v mrazenej podobe na krátkodobú spotrebu. Ale nezapíjať! Durian totiž dokáže až o tri štvrtiny znížiť účinnosť pečeňového enzýmu ALDH, ktorý pomáha odbúravať alkohol z tela. Múdra príroda, ktorá už a priori robí z Aziatov abstinentov...

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 48538



do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok