rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a spôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvesto tisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu huby - adegekulinársku radosť rastie približne 25 tisíc. Len na pôde starej dobrej Európy sa rodí približne päťtisíc druhov húb s veľkou plodnicou. Masliaky, kozáky, hríby, rozpadavce, čírovky, lakovky, hlivy, plávky, bedle, podpňovky, suchohríby, pečiarky.. ich sezóna sa začína na jar a vrcholí na rozhraní leta a jesene. Takže prichádza nielen čas hubových omeliet, ale aj zavárania, sušenia, mrazenia, kvasenia, prípravy hubových extraktov a práškov, konzervovania v soli, masle či kyslom náleve.

Niektorí kuchári ich prípravu milujú a počas väčšiny roka sa snažia vpašovať jedlá z húb do jedálneho lístka, iní sa im vyhýbajú na sto honov. Podobne ako ich hostia; aj tu by sa našla skupina, ktorá si pred objednaním jedla zisťuje, či sa v nej nenachádza čo i len zlomok húb – hoci len ako korenina. Môžu za to aj protichodné informácie, ktoré sa o hubách popísali... Napríklad takéto:

o Znižujú koncenráciu „zlého“ LDL cholesterolu, stimulujú imunitný systém, vyhrávajú nad vírusmi, chránia organizmus pred rakovinou a riedia krv. Pokusy ukázali, že huby dokázalihuby - barbroforsberg pxb liečiť rakovinou postihnuté myšky. Tak fajn !

o Pôsobia ako špongia, ľahko sa v nich usadzujú všetky škodliviny z prostredia - olovo, kadmium, arzén, nikel a ortuť. Pôsobenie hydrazínov a nitrozamínov podnietilo rakovinové bujnenie v telíčkach pokusných zvierat. Och, bóže...

o Človečiemu jedálničku poskytujú stopové prvky, predovšetkým draslík. Výborne!

o Množstvá dobrých i zlých látok, ktoré sa skrývajú pod hubovým klobúkom, sú zanedbateľné v jednej hube i v celej praženici či guláši. Tak o čo go ?

o Príjemne voňajú po cesnaku, cibuli, orieškoch, klinčekoch, rasci, aníze, fenikli i ovocí. Na druhej strane dokážu aj zapáchať po čpavku, rybách, terpentíne, karbole či lezúcom hmyze. huby - peggy choucair pxb hOhhhhh...

o Obsahujú málo energie, a tak sú vhodné aj pre tých, čo stále bojujú s kilami navyše. Kilo húb dodá telu iba 600 až 2000 joulov, pritom však dobre zamestná tráviace ústrojenstvo a navodí pocit nasýtenia. Super, sem s nimi!

o Žiaľ, chutia predovšetkým vyprážané, a tak sa stávajú prenášačmi tukov a zbytočných kalórií do ťažko skúšaného ľudského tela. Ani za nič!

o Huby z voľnej prírody sú chutnejšie a výraznejšie než umelo pestované. Len kto ich riskne...

o Prírodné či „chované“, obe skupiny poskytujú rovnakú výživovú hodnotu a obe dokážu v sebe zhromažďovať cudzorodé látky. Však es kommt der Tag...

o Ťažké kovy sa v hubách prichytávajú na tzv. mykochytínové vlákna, ktoré sú vlastne nestráviteľné. Organizmom hubára prejdú teda bez toho, aby mu ublížili. (Taký je dokoncahuby - ritae pxb názor hygienikov na zber húb v ostravských kaliskách.) Verím – neverím..?.

Sú teda huby zdravé alebo škodlivé? Čo je vlastne pri nich neodškriepiteľnou pravdou? Vďaka protichodným a mätúcim tvrdeniam majú huby stále veľa fanúšikov i zatracovateľov.
Nuž určite obsahujú viac než štyri pätiny vody, do 10 % cukru (najmä manitol, trehalózu, glukózu a glykogén) a 1 % tuku. Alebo z iného uhla pohľadu bielkoviny (15 – 30 %), vďaka ktorým sa o nich niekedy hovorí ako o neživočíšnom mäse, vitamíny skupiny B, vitamín D a niektoré aj vitamín C, železo, meď, draslík, vápnik, horčík, mangán a fosfor a najužitočnejšiu zložku – esenciálne aminokyseliny.

Výborná chuť a príjemná vôňa húb pochádzajú z aromatických a extraktívnych látok, ktoré vyvolávajú zvýšenú tvorbu slín a vylučovanie žalúdočnej šťavy tak ako koreniny, teda majú priaznivý vplyv na tráviace procesy. Vývar z húb predstihuje vývary zo zeleniny a skôr sa blížia k vývarom z mäsa,“ tvrdia mykológovia i šéfkuchári.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 54320

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Omelety podľa Brehma

Na počiatku ležalo kdesi vajce a pod cieľovou páskou jeho životnej púte rozvoniavajú vajce 2 pxbkulinárske špecialitky. Praženica, škvarenina, jaječnica, stredoslovenský
pankúch, veľkonočná plnina z vajec, údeného mäsa a žemlí... Alebo volské oko „holé“ a volské oko hemendexové, vajíčko namäkko, natvrdo či na hniličku, miešané vajíčka na

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Príbehy tisíc a jednej fľašky sú mládeži prístupné

Nestretnete v nich drakov, trpaslíkov ani vodníkov, ale inak vlastne znejú príbehy slávnych alkohol - fľaše 2 pxbalkoholov ako z rozprávky. V tomto napínavom čítaní nechýbajú zápletky, vyvrcholenie, rozuzlenie; dúšok dobrého alkoholu si labužník vychutná spolu s dúškami histórie i zemepisu.

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok