rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Dvorné dámy taurisáckeho grilovania

Znalec by povedal „accompaniment, condiment“. Teda po slovensky dochucovadlo. Niečo zaujímavé, čo sprevádza mäso a údeniny, vajíčka, syry, huby či zeleninu k prestretému stolu. Kuchári i konzumenti ho obvykle chápu ako menej dôležitú surovinu, pri grilovaní však nadobúda omnoho významnejšie postavenie. Veď taký plátok krkovičky z predajní Tauris Mäsiarstvo u Býka (ktoré tam prišlo najkratšou cestou z vlastnej rozrábky), kúsok klobásy z Taurisu, morčacie prsíčko alebo hoci aj rezy z baklažánu stačí dobre pripraviť, opiecť tauris gril 3a jedlo je hotové. Rozmanitý a vždy iný odtieň chuti im potom dodávajú práve dochucovadlá.

Horčica chutí na sto spôsobov už aj preto, že botanici rozlišujú tri druhy – horčicu bielu (z nej sa vyrába plnotučná horčica), horčicu čiernu a horčicu hnedú (tie považujú za pálivé). Kulinári z nich pripravujú aj rôznehorčica pxb vlastné kombinácie. Avšak takmer na celom svete uznávajú hotovú dijonskú horčicu (z „odšupenej“ čiernej horčice), anglickú horčicu z bieleho i čierneho druhu, pšeničnej múky a kurkumy, čínsku horčicu zo sušeného prášku a zvetralého piva, nemeckú horčicu s bylinkami a karamelom i moutarde de meaux s celými semenami, ktoré po rozhryzení zaplavia ústa i žalúdok pikantnou silicou. Ako by majstrovi grilu poradil matematik - z trinástich druhov grilovacích klobás rôznych receptúr a tvarov od spoločnosti Tauris a len piatich typov horčice dokáže vytvoriť šesťdesiatpäť kombinácií...tauris gril burger

Kečup si síce na tvári Taliana vyslúži iba úškľabok, ale je to vlastne omáčka ako každá iná. Existuje iba jedno kritérium, podľa ktorého rozoznáme dobrý kečup od zlého; či nám chutí. Alebo sa na hotové kečupy môžeme pozrieť aj očami odborníka - čím menej chemickej konzervácie, lepšie v skle než v plastovej fľaši a vyšší podiel paradajok. Vtedy totiž rozdiel v chuti naozaj cítiť.

horčica a spolMajonéza slúži ako dôkaz toho, že najlepšie veci vznikajú v núdzi a pod tlakom. Historka o jej vzniku počas vojny na Port Mahon hovorí o tom, ako sa museli kuchári maršála de Richelieu (synovca známeho kardinála) uspokojiť s tým málom surovín, čo sa našli na ostrove. Skrátka, vajcia, smotana a horčica. Nám k nej potom stačí primiešať cesnak, koreniny, bylinky, posekanú zeleninu, worcester, kečup, chilli či iné omáčky a máme zrazu na stole aspoň desať majonéz alebo dressingov. Napríklad, tatársku omáčku, ktorú si pripravujú šéfkuchári tých najonakvejších reštaurácií a hotelov podľa vlastných receptúr – na Slovensku však v nej na rozdiel od svetovej kuchyne často chýbajú kapary.

Bylinkové maslo patrí tiež medzi dochucovadlá, ktoré zvládne aj začiatočník. Do rozohriateho masla stačí primiešať za hrsť byliniek (ale fantázia dovolí aj koreniny, horčicu, nasekané hríby,medvedí cesnak pxb pomleté ryby či citrónovú šťavu), vložiť do formičky a nechať stuhnúť. A tak sa po vyklopení zrodí chutné a navyše pôsobivé dochucovadlo. Grilujte a natierajte!

Dip sa často objavuje vo výbave gurmána, mazaného všetkými masťami i jazykmi. V preklade z angličtiny a kulinárčiny je to vlastne tekutejšia nátierka alebo hustejšia omáčka, do ktorej sa namáčajú kúsky mäsa, chleba, zemiakov, zeleniny alebo syra. Apropós, omáčka... teplá alebo studená, sladká, slaná, kyslá či sladkokyslá, biela alebo farebná, jemno zmixovaná alebo s kúskami zeleniny, to je tá pravá paleta, z ktorej maľuje majster grilovacieho pikniku. V základnej zostave nebude chýbať jednoduchá bešamelová omáčka medvedí cesnak pesto pxb 3sriracha 3 pxb(vytvorená v roku 1749 na počesť správcu francúzskej Bretane markíza Louisa de Béchameila), možno hubová, brusnicová, horčicová, paradajkovo-papriková, mätová, jablková, prípadne slivková omáčka alebo omáčka z červeného vína. K jednoduchému grilovanému steaku dobre pasuje aj omáčka zo zeleného korenia.

Mimochodom, ešte sme nespomenuli tradičné talianske pesto – nevarenú zmes z mixovaných píniových, vlašských, lieskovcových, makadamiových orechov či mandlí, bazalky a syra,klobásy pxb mexické korenené salsy, európsky chren a čínske wasabi, arabský hummus z cícera a sezamových semienok, indické čatní z toho najrôznejšieho ovocia a zeleniny, thajskú srirachu... A keď si ešte predstavíme, koľko existuje marmelád (obyčajný marhuľový či višňový džem spraví z bravčového stehna alebo panenky naozaj nevšednú lahôdku).., nuž môžeme vždy inak grilovať a jesť celé leto ba i celý rok.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 31444

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok