Ľudia v zákulisí – myslia si, robia, radia

Tamara Šatanková, Bard. Kúpele: oplatí sa skúmať cenu pod pomyselnou lupou

Vyštudovala financie, bankovníctvo a investovanie, ale už počas letnej brigády v pozícii servírky na kúpalisku tušila, že jej omnoho viac chutí živšia práca. Bez nudy stereotypu, vo väčšom strese, zároveň však omnoho pestrejšia. „Keď každý deň prináša niečo nové, rôzne situácie, stretnutia s inými klientmi, obchodnými partnermi. Aj keď tejto práci treba obetovať veľa voľného času,“ Ing. Tamara Šatanková začínala pred 22 rokmi v spoločnosti t_šatanková bkBardejovské kúpele ako referent pre marketing, po dvoch rokoch postúpila na funkciu vedúcej marketingového oddelenia, potom viedla odbor pre obchodnú činnosť a od roku 2008 pracuje na pozícii ekonomicko-obchodnej riaditeľky.

Čo vás počas takmer štvrťstoročnej pracovnej kariéry najviac potešilo?

Veľmi sme si želali otvoriť v tomto regióne prvý štvorhviezdičkový hotel. To sa nám podarilo, keď sme bývalý Minerál zrekonštruovali na dnešný Alexander****. Pohľad naň ma ani po siedmich rokoch neprestáva uspokojovať a vždy si pomyslím, že sme sa rozhodli veľmi dobre. A tiež si v takých chvíľach vravím, že vysokoškolské štúdium „racionálnej“ ekonomiky moju hoteliersku dušu dopĺňa o iný, veľmi vhodný rozmer. Vždy je dobré, keď má človek prehľad o všeličom a dokáže sa na vec pozrieť z rôznych uhlov.

Takýto „mnohouholný“ pohľad by sa asi zišiel aj hosťovi. Podľa čoho si má vlastne vyberať hotel, čo si všímať?

Za tých vyše dvadsať rokov je už aj hosť omnoho skúsenejší, scestovanejší. Samozrejme, vždy bola preň dôležitá cena, to je vlastne prvé, čo si pozrie – to číselko pred značkou eura. Dnes ale omnoho viac zvažuje a porovnáva, čo za tú cenu dostane. Meria ju takmer ako na laboratórnych váhach. Ak zistí, že v porovnaní s lacnejším hotelom alebo kúpeľmi, má v cene oveľa viac služieb, lepšiu kategóriu ubytovania a ďalšie benefity, tak cena potom pre neho nehrá tú najdôležitejšiu úlohu. Ako podalexander ext 3 mikroskopom skúma aj ďalšie veci – lokalitu, dostupnosť, ponuku hotela či kúpeľov, no a samozrejme všetky možnosti pobytových balíčkov, akciové ceny, doplnkové služby... Vie si vybrať podľa svojich individuálnych preferencií.

Vyhovuje vám takýto náročný, premýšľavý hosť?

Veľmi. Veď hotel Alexander má skvelú polohu, pretože sa nachádza v centre krásnych Bardejovských kúpeľov. Jedinou nevýhodou sú menšie izby, ale s tým naozaj nič nenarobíme. Priestory sú krásne zrekonštruované, reštaurácia útulná s výborne hodnotenou kuchyňou a ponúkané pobytové balíčky sú naozaj bezkonkurenčné. Obrovskú výhodu prinášajú samotné kúpele, ktoré klientom vedia zabezpečiť procedúry priamo v balíčku. Toto taký bežný klasický – hoci aj skvelý - hotel nedokáže ponúknuť. Klienti si tu môžu vyberať až z dvoch wellness centier, to je ďalší bod navyše. Ak by som nepracovala v Bardejovských kúpeľoch, tak by som sa stala pravidelnou návštevníčkou práve hotela Alexander .

Mimochodom, Bardejovské kúpele... aké miesto im patrí v rebríčku slovenských kúpeľov?

Stále sa držia v prvej trojke, štvorke všetkých slovenských kúpeľov. Patríme medzi najväčšie kúpele a tiež máme - dovolím si tvrdiť bez samochvály - kvalitné služby. Pridanou hodnotou jebardejovské kúpele 2 blízko situované mesto Bardejov, zapísané v zozname UNESCO. Je veľkým lákadlom pre klientov, ktorí tento kút Slovenska ešte nenavštívili.

Ako si vy osobne vyberáte hotel, čo považujete za prioritu, čo v hoteli nesmie chýbať?

Prioritou pre mňa osobne býva wellness centrum. Väčšinou cestujem s celou rodinou a hotel bez wellness by u detí neprešiel... Ideálne je, keď sa v hoteli nachádza aj masážny salón s takým typom masáže, ktorú ešte nemáme vyskúšanú. To je vždy skvelá výzva aj inšpirácia. Ale nejde len o hotel samotný. Vyberám si zaujímavú lokalitu, aby bolo čo v okolí vidieť a robiť. Som totiž človek, ktorý rád spoznáva nové veci, nové hotely a zaujímam sa o nové lokality, v ktorých som ešte nebola. Inak som nenáročná.

Navštevujete hotely len počas dovolenky, alebo aj ako „štúdiu o konkurencii“ ?

Dala som si záväzok, že pochodím všetky 4- a 5-hviezdičkové hotely vo Vysokých a Nízkych Tatrách a cieľ som už takmer splnila. V pomyselnom zozname mi už ostalo len pár hotelov. Práve pri takýchto návštevách sa dajú načerpať mnohé inšpirácie a "vychytávky". Učiť sa musíte vždy od tých lepších, to je základné pravidlo. Hneď ako sa ubytujem v izbe, nafotím si ju a tak pre seba zhodnotím. Porovnávam s našimi zariadeniami a dobré nápady, najmä inovácie importujem domov do Bardejovských kúpeľov. Aj z neďalekého Rakúska, aj zo vzdialeného a exotického Dubaja... skrátka zovšadiaľ, kde nájdeme kvalitné služby. Samozrejme, nemusíme doviezť všetky nápady. Pre mňa ako puntičkára je absolútnou prioritou mať u nás poriadok, všade krásne čisto a voňavo. Pri kapacite 1120 postelí je to niekedy veľmi náročné, ale máme už zohraný a dobre školený tím, takže to zvládame.

Soňa Hudecová ©

návštevy: 21117


do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Hosťovo.sk servíruje: tekvicové tortelloni v šalviovej omáčke od Michala Hečka

Aj keď halloweenske harašenie k nám doputoval len pred štvrťstoročím, vyrezávanie tekvíc nie m_hečko tekvicové tortellonije na Slovensku žiadnou novou zábavkou. Z tejto veľkej zeleniny pripravovali aj slovenské prababičky kaše, polievky, prívarky. Semienka pražili a dužinu používali aj na omastenie iných jedál. Tekvica sa skrátka využívala bezo zvyšku. Dnes sa stala novoobjavenou módou.

 / Čítať viac

Fusion na jednom stole

Začalo sa písať druhé desaťročie nového milénia, keď sa v gastronómii zrodil nový štýl – solisko - jedlo šalát var jarnéfusion. Talianske cestoviny sa na tanieri spojili so slovenskou bryndzou a indickými koreninami. Japonskú hovädzinu wagyu sprevádzali švajčiarske zemiakové rösti a francúzsky dresing alebo mexické guacamole. Severoafrická harissa dochutila americký burger či ázijské

25. 9. 2023 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Reštaurácie s lacným menu vyhynuli

Niekto vraví, že obedy by ho nemali stáť viac než 5 eur. Iný za znesiteľnú považuje sumu okolo obedové menu h7 eur. Ďalší je ochotný vydať za obed desaťeurovku a na Slovensku žije aj dosť ľudí, pre ktorých nie je problém zaplatiť aj 12-15 eur. Pretože samozrejme, každý aj vyžaduje niečo iné. Komusi stačí jedlo, z ktorého sa nasýti, iní potrebujú výber, pestrosť, vždy 

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

... a päťdesiatkrát napísať Cordon Bleu!

Vyprážaný teľací, prípadne hydinový rezeň so syrom a šunkou patrí medzi stálicu cordon bleu pxb hsvetovej gastronómie. Slovensko nevynímajúc. Kto sa však vo veci trošku vyzná, toho zaskočí zanovitosť tunajších reštaurácií, s akou vo svojich jedálnych lístkoch ponúkajú hosťom „Gordon Blue“.


 / Čítať viac

Liptovské droby (s pečiatkou EÚ) v hydine nehľadajte

Sú krajiny, kde kulinársky marketing šliape ako hodinky už oddávna. Nuž nečudo, že ich liptovské droby - strachanovkapoznáme ako kulinárske mekky sveta, hoci podobné jedlá sa varili a varia aj inde. To potom tvorí imidž destinácie, ktorej cestovný ruch prekvitá. Žiaľ, Slovensko medzi ne nepatrí.

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

19. 2. 2021 / Čítať viac

Viac nám chutí obrátený jablkový koláč alebo jeho príbeh?

tarte tatin pxbJedlo s príbehom. Odborníci z marketingu gastronómie či hotelierstva vedia, že omnoho lepšie sa predáva jedlo, potravina, nápoj, služba... ktoré majú svoj príbeh. Vychutnávanie totiž dostane ďalší rozmer. Hosť túži mať izbu, v ktorej spala kráľovná Sissi (alebo by si to bola

 / Čítať viac

Z odpadu na strieborný podnos

Bravčové nožičky – nie sú len pomocným prípravkom do želatiny, ale aj znovuobjavenou pečeň pcbluxusnou surovinou. Pomaly…  

Býče zľazy – sa na Strednom Východe pokladajú za bežnú surovinu, v Portugalsku zase …

Jahňacie ľadvinky – sa považujú za delikatsu, ak pochádzajú z mladých zvierat. Britská kuchyňa… 

 / Čítať viac


2013 – 2023 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok