rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Ľudia v zákulisí – myslia si, robia, radia

Peter Kiss: pri niektorých jedlách sa mame nikdy nevyrovnám


sa naposledy predstavoval širokej hosťovskej verejnosti v rondone šéfkuchára reštaurácie U.F.O watch.taste.groove v Bratislave. Hodnotiaci rebríček Trend Top ho vtedy zaradil medzi kuchársku špičku. To sa však nikdy nestane zo dňa na deň a skúsený kuchár ešte jakživ z neba nespadol .Takže za základné pracovné skúsenosti – po absolvovaní hotelovej školy na známej bratislavskej „Mikovínke“ - vďačí najmä 4-ročnému rozbehu v hoteli Apollo (vtedajšej Dukle). Neskôr pracoval v dnes už zatvorenej reštaurácii Woch v centre mesta a praxoval aj v známom salzburskom Hangar 7. Z reštaurácie UFO si to potom zamieril trochu z oponu – do kuchyne Francúzskeho veľvyslanectva.

• Čo je najkrajšie a najťažšie vo vašom povolaní?
- Za najkrajšiu vec profesionálnej kucháriny považujem možnosť neobmedzene tvoriť. Je limitovaná len dostupnosťou surovín v tunajších končinách, no a samozrejme, potom aj kulinárskou stratégiou, filozofiou a klientelou konkrétneho zariadenia. Najťažšia je nesmierna p_kiss hčasová náročnosť tejto práce – 10-12 hodín denne.

• Ako sa dá spoznať dobrý kuchár?
- Podľa mňa sa to na prvý pohľad odhadnúť nedá. Treba dať človeku šancu, aby v práci ukázal, čo je v ňom. Potom však stačia 2-3 dni pozorovania – aký má celkový prístup, ako sa vyrovnáva so zodpovednosťou, ako dodržiava postupy, aký kamarát je s čistotou na pracovisku.

• Prečo je medzi šéfkuchármi tak málo žien?
- Na túto otázku neviem odpovedať. Ale nie je to len pozícia šéfkuchára, kde sa to relatívne málo „mihá“ sukňami. Aj medzi 30 spolužiakmi na odbornej škole sa našli len tri dievčenské tváre. Pravdepodobne to bude pre nich málo atraktívne povolanie.

• Vo varení akých jedál sa mame nikdy nevyrovnáte?
- Plnená paprika, dusená kapusta a rakúsko-uhorské Smarni-smarrn, teda po slovensky cisársky trhanec; to sú jedlá, ktoré mi u mamy chutia viac. Pritom vôbec neviem povedať, čo konkrétne sa jej na nich darí lepšie než mne.

• Vaše najobľúbenejšie jedlo?
- Žiadne jedlo sa nestalo mojim absolútnym favoritom. Vlastne mi chutí všetko, čo dobrého sa navarí, najmä mäso a ryby, k tomu zelenina. Ale keď dostanem príležitosť, rád siahnem za dobrou pizzou. Možno aj preto, že som sa jej pečeniu nikdy profesionálne nevenoval, ba dokonca som to neskúšal ani v domácich podmienkach. Ale v zahraničí... tam pizzu naozaj nemusím. Možno bude ale zvláštne a paradoxne vyznievať moja „neláska“ k cestovinám – neholdujem im ani ako kuchár, ani ako hosť.

• Akú zvláštnosť by ste raz chceli navariť?
- O ničom konkrétnom nesnívam. Ale teším sa, keď sa mi priebežne darí skúšať nové a u nás netradičné suroviny; hoci aj klokanie mäso či mäso z antilopy. Dlho bolo mojou túžbou ochutnať fugu-rybu. A aspoň nazrieť do školy, kde sa prípravu učia niekoľko rokov. Mimochodom, riadim sa filozofiou, že z ničoho nie je problém ochutnať aspoň za lyžičku; som teda celkom ústretový hosť.

• Aký je váš najoriginálnejší recept?
- Vyhýbam sa prívlastku „naj“. Každé jedno navarené jedlo je predsa originál. No a keď ľuďom chutí, tak som naň aj patrične hrdý.

• Čo by ste slovenským kuchárom zakázali?

- Zakázať nemôžem nič. Skôr by som im odporučil, aby varili tak, ako keby každá porcia bola pre nich samotných.

• Čo je podľa vás kľúčovejšie - suroviny alebo príprava?

- Fifty-fifty, jedno s druhým úzko súvisí. Aj tá najkvalitnejšia surovina sa dá prípravou znehodnotiť, zatiaľ čo z bežných surovín dokáže kuchár pripraviť zaujímavé a nevšedné jedlo.

• Váš najväčší kuchársky trapas?
Pociťujem ako mimoriadne nepríjemnú situáciu, keď sa nepodarí jedlo, ktoré človek často pripravuje a v skutočnosti by ho mal teda zvládnuť aj poslepiačky. Ale aj to sa stáva, preto si vždy nechávam časovú rezervu – čo keď treba začať odznova? Jasné, že takto pokazené jedlo nepatrí na stôl a už vôbec nie v dobrej reštaurácii.

• Čím si uctíte milovanú ženu?
- Ako inak, predsa jedlom. Prichystám kulinárske prekvapenie, aké ešte nejedla. Alebo naopak, niečo, čo má na tanieri najradšej, trebárs morské potvorky. Alebo jej podám zásteru a spoločne môžeme pripravovať nejakú novinku.

• Pustíte ju doma k vareniu?
- Jasné, prečo nie. Napokon jej však do toho aj tak stále kibicujem 

Soňa Hudecová ©

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

FIJET Slovakia: Slovensko nevyužilo poctu z Unesco

Ak vás zaujme článok o cestovnom ruchu Slovenska, lokálnych zaujímavostiach, úrovni hotelov fijet ska koncepte zaujímavej reštaurácie alebo naopak o zlyhaní ich služieb... o ľuďoch v cestovnom ruchu či jeho filozofii v zahraničí... nuž možno pôjde o reportáž či analýzu z pera členov Fijet Slovakia. Ide o občianske (profesionálne) združenie, ktoré 

13. 2. 2025 / Čítať viac

Pinsa: mladá sestra pizze

Najmä v gastronómii panuje klišé, že dobré veci musia mať dlhú históriu.  pinsa 2 pxbHľadajú sa staré korene potravín a jedál; však už starí Gréci... však už Praslovania... však už Konfucius, cisár Nero, dávni Kelti... Inak to nie je ani s rímskou pinsou. Väčšina sveta o nej nepočula, a tu zrazu vraj pochádza zo starého Ríma... 

19. 10. 2024 / Čítať viac

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2025 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok