rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Klobúky neodkladajte, prosím!

Obsahujú málo energie, a tak sú vhodné aj pre tých, čo stále bojujú s kilami navyše. Kilo húb dodá telu iba 600 až 2000 joulov, pritom však dobre zamestná tráviace ústrojenstvo a navodí pocit nasýtenia. Pánkovia (ale i dámy) s klobúčikom sú plné minerálnych látok, no nasávajú z okolia aj škodliviny... Skrátka, vďaka protichodným vlastnostiam majú huby stále veľa huby - peggy choucair pxbfanúšikov i zatracovateľov...

V Ázii si huby už dávno získali povesť predlžovača života. Veď aj symbolom čínskeho boha dlhovekosti Šou Lao je palica s ornamentom huby na rukoväti. Lekári tam proti bolestiam hlavy nepredpisujú chemické prípravky, ale čínske smrčky murr. Indiáni zase povýšili huby rodu Psilocybe (kam patrí aj náš holohlavec končistý) na symbol posvätnosti; huby - barbroforsberg pxbobsahujú halucinogénne látky.

Do roku 1678 sa však inak o nich ako o botanickom druhu veľa nevedelo. Až Francúz Jean Marchant podrobne skúmal, ako tesne nad zemou vyrastá vláknité mycélium a ako sa v plodnici schovávajú „semienka“ budúcich húb. A keďže huby chutili aj vtedajším labužníkom, objaviteľská teória sa nezatvorila iba do archívoch učencov. Okamžite sa zrodilo nové povolanie – pestovanie húb na pareniskách s konským hnojom. A obchod i hubové kulinárstvo mohli skutočne prekvitať. Nečudo, že práve Francúzi vymysleli pasterizované podhubie a z „mykofarmárstva“ prešli na priemyslovú výrobu. Koncom 19. storočia sa tejto možnosti chopili aj v Severnej a Južnej Amerike či Austrálii.huby - adege

Dnes sa umelo pestujú predovšetkým šampiňóny, hlivy ustricovité, japonské húževnatce šiitake, hľuzovky, pošvovce (volvariella volvacea sa pestuje na vlhkej ryžovej slame a je nevyhnutná v recepte na suši-čin) a uchovky (auricularia polytricha).

Tie najlepšie druhy a poddruhy výborne voňajú i chutia; už tieto dve vlastnosti stačia na to, aby ich zbožňoval celý svet. Tam, kde nerastú, im vravia iba tak jednoducho – huby, teda mushrooms. V lesnatých krajinách a regiónoch však každá huba a hubička dostala svoj názov a lov na huby sa tam stal masovým športom (aj keď uskutočňovaným prísne individualisticky).

V Nemecku sa naozaj počas hubárskej žatvy krúti väčšina profesionálnej gastronómie okolo huby - zberklobúkov (i nožičiek), cesty lemujú stánky certifikovaných zberačov, z reštaurácií rozvoniavajú hubové eintopfy, omáčky, praženice. Fíni považujú za jednu z najchutnejších národných špecialít práve „paistetut sienet“ – dusené lesné huby so strúhankou a smotanou. Číňania zase radi pripravujú „ťing-jung pi-ku“ – šampiňóny plnené gaštanmi a mletým mäsom, dusené pod alobalom.

No a čo my v krajine, kde sa podľa odborníkov venujú hubárčeniu až štyri pätiny obyvateľov? Milujeme masliaky, kozáky, hríby, rozpadavce, čírovky, lakovky, hlivy, plávky, bedle, podpňovky, suchohríby, pečiarky; ich sezóna vrcholí koncom leta, ale keď praje počasie, nájdeme hubyhuby - j_šaulík ešte aj v druhej polovici jesene. Je to čas zavárania, sušenia, mrazenia, kvasenia, prípravy hubových extraktov a práškov, konzervovania v soli, masle či kyslom náleve. Skrátka, vo vlastnom kulinárskom záujme žiadne klobúky neodkladajte!

Teda tak, ako to nerobí ani šéfkuchár Jozef Šaulík, ktorého podľa rukopisu poznali mnohí návštevníci našich najslávnejších kúpeľov. Huby z lesa, napríklad, kuriatka (alebo aj kuriačky, kuročky, kuriaše, kohútky, lišovky, kozačky, herhubky, hrajhubky, hajdahubky) rád spolu s ryžou premieňa na plnku do pečenej papriky.

Umyje a očistí 4 papriky a odreže im spodky. Na cibuľke orestuje huby a zaleje vajíčkom. Osolí a dochutí čiernym korením. Podusí 400 g ryže a zmieša ju so 100 g paradajkového pretlaku a hubovo-vajíčkovou zmesou. Naplní papriky a pečie v rozhorúčenej rúre pri teplote 160°C asi pol hodinku.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 32977


späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Lúka na tanieri (i v pohári)

Vďaka čerstvým rastlinkám dokážeme vždy pripraviť inú variantu toho istého jedla. Byliny bylinky 2 pxbdodajú každému chodu šmrnc, arómu, nevšedný príťažlivý vzhľad a ako bonus pôsobia aj na zdravie hosťa; uľahčujú totiž trávenie a eliminujú škodlivé účinky niektorých technologických postupov. Veď mnohé by vo forme likérov pôsobili ako zázračný digestív. 

 / Čítať viac

Hosťovo.sk servíruje: bryndzovo-mrkvová roláda od Martina Šulca

Máj nie je len mesiacom lásky a mamičiek, ale aj bryndze. Prirodzené kosačky bylín – ovečky m_šulc mrkvovo-bryndzová roláda hvybehli na pašu a to na slovenskej špecialite hneď cítiť. Zrazu má stovky chuťových odtienkov, jeden zaujímavejší ako druhý. Je škoda, keď bryndza končí na tanieri len v podobe tradičnej nátierky s paprikou a cibuľkou alebo ako surovina do halušiek a pirohov.
Aj preto sme do virtuálnej 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok