rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Hosťovo.sk hodnotí – detaily, koncepty, nápady

Hotel Devín**** v Bratislave: druhý dych ikonickej kaviarne

Práve odbili tri hodiny, nuž najvyšší čas, aby sa rodinka obliekla do nedeľného. Mama si pripraví pekné šaty, otec nezabudne na novú viazanku a klobúk. No a deti... aj keď sahosťovo - vavrín leží devín ba kedysiim možno do naškrobeného oblečenia príliš nechce, vidina taniera plného zákuskov je silnou motiváciou. Ako po všetky siedme dni týždňa, aj dnes sa prejdú po nábreží Dunaja a špacírku zakončia v hoteli Devín. Posedenie v kaviarni predsa patrí k dlhoročnej tradícii. Dopriať si dobrú kávičku a ešte lepšie zákusky... hm, to si neodpustia ani staré dámy, ktoré inak počas týždňa obracajú každú korunu vo vráskavej dlani... Od tých skôr narodených až po detičky – štamgastidevín ba kav h ikonickej kaviarne sú veru pestré a nanajvýš verné publikum. Do konkurenčného hotela by nezašlo ani omylom. V Bratislave sú skrátka dva fanúšikovské tábory...

Pamätníci spomínajú na časy, keď hotelová ikona z roku 1954 hostila svadby a potom aj každoročné výročia, rodinné posedenia, stretnutia starých pánov pri vínku a šachu... pre „devínomilných“ bola skrátka návšteva ich obľúbenej kaviarne takmer povinnou jazdou. „Bol najvyšší čas, aby sme ju oživili druhým dychom. Veď nedeľné popoludnie nad kávou, džúsom a dezertom v hoteli Devín patrilo pred polstoročím k najkrajším zážitkom seniorov aj ich vnukov. V tejto uponáhľanej dobe sidevín ba kav 2 h ľudia hlavného mesta zaslúžia aspoň občas spomaliť, na niečo sa tešiť, príjemne stráviť spoločné chvíle,“ riaditeľ hotela Nenad Smilajkov dodáva, že v Café Devín sa starajú o nezabudnuteľný zážitok cez dokonalý servis a svojskú, originálnu ponuku jedál, nápojov i dezertov a koláčov. Šéfcukrárka Katarína Strašiftáková oprášila pôvodné receptúry - devín ba terasa 2veď slovenská cukrárina bola vždy špičková – a pospájala tradíciu s modernou. A tak si hosť môže dopriať klasický krémeš či gaštanové pyré, ale aj modernejšie tartaletky a pavlovovky.

Hosťovo.sk udelilo hotelu Devín**** zlatý bobkový list (teda vavrín) za dotiahnutie myšlienky do úspešného konca. Navyše realizovanej s veľkou mierou citlivosti voči tradičnému devín ba terasazariadeniu hotela a architektúre, ale v duchu súčasných trendov. A hoci ročné obdobie už nepraje terasám, tá tunajšia vyhrievaná (ako súčasť kaviarne) hosťovi po celý rok ponúka výhľad na rieku, na vežu nad mostom i Bratislavský hrad v príjemnom prostredí živých rastlín. Odsúvajú ruch blízkej cesty do úzadia. Návštevník má pocit, že síce okolo neho „cvrčí“devín ba čaj o 5 život, ale len tak zľahka a z diaľky…  Skrátka, skĺbenie pohodlia s noblesou, akú si naši bratislavskí prarodičia tak cenili.

V novom Café Devín by si určite radi sadli aj Elizabeth Taylor, Alexander Dubček, Jean-Paul Belmondo a desiatky ďalších slávnych mien, ktoré prijali hotel za svoju dočasnú strechu nad hlavou. Mimochodom, budova nesie rukopis jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského funkcionalizmu Ing. arch. Emila Beluša. Navrhoval ju v spolupráci s Ernestom Kramplom a Viktorom Uhliarikom a podarilo sa im navždy zmeniť vzhľad nábrežia. Funkcionalistickú formu zachovávajú aj samotné izby a apartmány, kde ju autori skombinovali s tvarmi Art Deco.

„Ctíme si históriu, poctivú prácu a tradičné hodnoty, ktoré sa dedia a pretrvávajú z devín ba kav 3generácie na generáciu. To je základom našej filozofie, ktorú pretavujeme aj do vzťahu k našim hosťom. Chceme, aby aj dnes u nás našli slovenskú a bratislavskú pohostinnosť,“ riaditeľ Nenad Smilajkov má na mysli aj negastronomický rozmer kaviarne – hudobné večery, výstavy i ďalšie kultúrne podujatia. K tým kulinárskym okrem denne čerstvých zákuskov a koláčov patrí aj čaj o piatej, ktorý v Café Devín zrežírovali ako trojchodový. Na úvod prichádzajú na stôl rôznorodé sendviče; vajíčkové, uhorkové, lososové... V druhom chode si hosť pochutí na drobnostiach pod sladký zúbok – battenberg koláči, scones, domácom figovom džeme a kréme „clotted“... a posledný chod tvoria nežné snežné pavlovovky, makrónky, madlenky a punčové rezy.

devín ba pavlovovky fbŠéfcukrárka Katka Strašiftáková tiež vyznáva filozofiu hotela, založenú na pohostinnosti a ústretovosti, a tak nerobí so svojimi zákuskami žiadne tajnosti. Ochotne redakcii Hosťovo.sk prezradila, ako pripravuje svoje miniatúrky slávnej torty, nazvanej podľa ruskej baletky Pavlovovej.

Najprv vyšľahá šesť bielkov, pričom do nich postupne – priimg-20210511-wa0008 strednej rýchlosti – prisypáva a zašľaháva 220 g kryštálového cukru. Dokonalé spracovanie snehu pozná podľa toho, že medzi prstami nezacíti žiaden cukor. Vtedy zvýši rýchlosť obrátok mixéra na maximum, pridá do snehu za lyžičku vínneho octu a polievkovú lyžicu kukuričného škrobu. Sneh vloží do cukrárenského vrecka s ozdobnou špičkou a nastrieka na papier na pečenie, ale nie natesno. Tvar si môžeme vraj prispôsobiť podľa seba, možno aj nechať v strede miesto na krém. Katka devín ba kav logorozohreje rúru na 180 °C, ale keď do nej vloží pavlovovky, stiahne teplotu na 110 °C a suší 60 – 75 minút.

Medzitým si pripraví krém – vyšľahá pol kila mascarpone, štvrť kila jemného tvarohu, 200 ml smotany na šľahanie a 150 g práškového cukru. Krém vloží do cukrárenského vrecka s ozdobnou špičkou, nastrieka na pavlovovky a navrch poukladá maliny, čučoriedky a tzv. mučenku, známu skôr ako maracuja či passion fruit. Potom už len dozdobí mätou a mikrobylinkami.

Soňa Hudecová ©

návštevy: 28545

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Bambusová masáž prekračuje hranice wellness a mieri k liečebným procedúram

Niekto chodí na ryby, iný korčuľuje, záhradkárči alebo vyšíva. Ale je čoraz viac ľudí, čo ich masáž ilu pxb hopantala vášeň pre wellness. Dnes už nie je len o občasnej masáži alebo vírivke. Z wellness sa stal štýl života, spôsob trávenia voľného času, ucelený koncept. 

16. 11. 2023 / Čítať viac

Sriracha je rodinným striebrom Thajska

Sriracha na talianske rizoto. Sriracha na švábske špecle. Sriracha na gruzínske pirohy. Sriracha sriracha fľaše fgako ochutenie francúzskeho quiche. Srirachou pokvapkané mexické tacos či texaské chilli con carne. Sriracha do japonského ramenu a hoci aj na lángoše, zemiakové guľky s údeným mäsom alebo slovenský vyprážaný syr. Na vajíčka, do…

 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Jeden pomaranč sa zaľúbil raz...

 ... do Darinky mandarínky... a viete, čo sa z toho zrodilo? Nuž predsa bábätko tangor... citrusy vian pxbKrížením citrusov sa rozrástla táto kyslo-sladko-trplá rodina takmer na dve stovky druhov. Nuž a keby sme mali k zime priradiť vôňu, určite to vyhrajú citrusy, najmä tie oranžové.
O tejto farbe sa v psychologických kruhoch traduje, že pôsobí ako balzam na obličky, slezinu

 / Čítať viac

A po snehovačke (pred rokom jubilujúce) Bombardino...

Varené vínko, grog, teplý čaj, horúca čokoláda, rôzne alko i nealko nápoje... to všetko si môžu solisko - bombardino hdopriať fanúšikovia lyžovačky, sánkovačky, bežkovania alebo prechádzok okolo najznámejšieho slovenského morénového plesa, ktoré sa zrodilo pred 12 tisíc rokmi. Alebo pri strážení deťúreniec na vonkajšom ihrisku, klzisku. Fanúšikovia nápojových legiend 

1. 12. 2022 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Čo vám chcú naliať

Advocaat – zmes aromatickej liehoviny, napríklad brandy, cukru a vaječných žĺtkov; pôvodne blue curacao pxbju Portugalci vyrábali z dužiny tropickej plodiny abacate, z čoho vznikol skomolený, ale podobne znejúci názov
Angostura Bitters – trpká liehovina z angosturovej a chininovej kôry, santalového 

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok