Hosťovo.sk hodnotí – detaily, koncepty, nápady

Hotel Devín**** v Bratislave: druhý dych ikonickej kaviarne

Práve odbili tri hodiny, nuž najvyšší čas, aby sa rodinka obliekla do nedeľného. Mama si pripraví pekné šaty, otec nezabudne na novú viazanku a klobúk. No a deti... aj keď sahosťovo - vavrín leží devín ba kedysiim možno do naškrobeného oblečenia príliš nechce, vidina taniera plného zákuskov je silnou motiváciou. Ako po všetky siedme dni týždňa, aj dnes sa prejdú po nábreží Dunaja a špacírku zakončia v hoteli Devín. Posedenie v kaviarni predsa patrí k dlhoročnej tradícii. Dopriať si dobrú kávičku a ešte lepšie zákusky... hm, to si neodpustia ani staré dámy, ktoré inak počas týždňa obracajú každú korunu vo vráskavej dlani... Od tých skôr narodených až po detičky – štamgastidevín ba kav h ikonickej kaviarne sú veru pestré a nanajvýš verné publikum. Do konkurenčného hotela by nezašlo ani omylom. V Bratislave sú skrátka dva fanúšikovské tábory...

Pamätníci spomínajú na časy, keď hotelová ikona z roku 1954 hostila svadby a potom aj každoročné výročia, rodinné posedenia, stretnutia starých pánov pri vínku a šachu... pre „devínomilných“ bola skrátka návšteva ich obľúbenej kaviarne takmer povinnou jazdou. „Bol najvyšší čas, aby sme ju oživili druhým dychom. Veď nedeľné popoludnie nad kávou, džúsom a dezertom v hoteli Devín patrilo pred polstoročím k najkrajším zážitkom seniorov aj ich vnukov. V tejto uponáhľanej dobe sidevín ba kav 2 h ľudia hlavného mesta zaslúžia aspoň občas spomaliť, na niečo sa tešiť, príjemne stráviť spoločné chvíle,“ riaditeľ hotela Nenad Smilajkov dodáva, že v Café Devín sa starajú o nezabudnuteľný zážitok cez dokonalý servis a svojskú, originálnu ponuku jedál, nápojov i dezertov a koláčov. Šéfcukrárka Katarína Strašiftáková oprášila pôvodné receptúry - devín ba terasa 2veď slovenská cukrárina bola vždy špičková – a pospájala tradíciu s modernou. A tak si hosť môže dopriať klasický krémeš či gaštanové pyré, ale aj modernejšie tartaletky a pavlovovky.

Hosťovo.sk udelilo hotelu Devín**** zlatý bobkový list (teda vavrín) za dotiahnutie myšlienky do úspešného konca. Navyše realizovanej s veľkou mierou citlivosti voči tradičnému devín ba terasazariadeniu hotela a architektúre, ale v duchu súčasných trendov. A hoci ročné obdobie už nepraje terasám, tá tunajšia vyhrievaná (ako súčasť kaviarne) hosťovi po celý rok ponúka výhľad na rieku, na vežu nad mostom i Bratislavský hrad v príjemnom prostredí živých rastlín. Odsúvajú ruch blízkej cesty do úzadia. Návštevník má pocit, že síce okolo neho „cvrčí“devín ba čaj o 5 život, ale len tak zľahka a z diaľky…  Skrátka, skĺbenie pohodlia s noblesou, akú si naši bratislavskí prarodičia tak cenili.

V novom Café Devín by si určite radi sadli aj Elizabeth Taylor, Alexander Dubček, Jean-Paul Belmondo a desiatky ďalších slávnych mien, ktoré prijali hotel za svoju dočasnú strechu nad hlavou. Mimochodom, budova nesie rukopis jedného z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského funkcionalizmu Ing. arch. Emila Beluša. Navrhoval ju v spolupráci s Ernestom Kramplom a Viktorom Uhliarikom a podarilo sa im navždy zmeniť vzhľad nábrežia. Funkcionalistickú formu zachovávajú aj samotné izby a apartmány, kde ju autori skombinovali s tvarmi Art Deco.

„Ctíme si históriu, poctivú prácu a tradičné hodnoty, ktoré sa dedia a pretrvávajú z devín ba kav 3generácie na generáciu. To je základom našej filozofie, ktorú pretavujeme aj do vzťahu k našim hosťom. Chceme, aby aj dnes u nás našli slovenskú a bratislavskú pohostinnosť,“ riaditeľ Nenad Smilajkov má na mysli aj negastronomický rozmer kaviarne – hudobné večery, výstavy i ďalšie kultúrne podujatia. K tým kulinárskym okrem denne čerstvých zákuskov a koláčov patrí aj čaj o piatej, ktorý v Café Devín zrežírovali ako trojchodový. Na úvod prichádzajú na stôl rôznorodé sendviče; vajíčkové, uhorkové, lososové... V druhom chode si hosť pochutí na drobnostiach pod sladký zúbok – battenberg koláči, scones, domácom figovom džeme a kréme „clotted“... a posledný chod tvoria nežné snežné pavlovovky, makrónky, madlenky a punčové rezy.

devín ba pavlovovky fbŠéfcukrárka Katka Strašiftáková tiež vyznáva filozofiu hotela, založenú na pohostinnosti a ústretovosti, a tak nerobí so svojimi zákuskami žiadne tajnosti. Ochotne redakcii Hosťovo.sk prezradila, ako pripravuje svoje miniatúrky slávnej torty, nazvanej podľa ruskej baletky Pavlovovej.

Najprv vyšľahá šesť bielkov, pričom do nich postupne – priimg-20210511-wa0008 strednej rýchlosti – prisypáva a zašľaháva 220 g kryštálového cukru. Dokonalé spracovanie snehu pozná podľa toho, že medzi prstami nezacíti žiaden cukor. Vtedy zvýši rýchlosť obrátok mixéra na maximum, pridá do snehu za lyžičku vínneho octu a polievkovú lyžicu kukuričného škrobu. Sneh vloží do cukrárenského vrecka s ozdobnou špičkou a nastrieka na papier na pečenie, ale nie natesno. Tvar si môžeme vraj prispôsobiť podľa seba, možno aj nechať v strede miesto na krém. Katka devín ba kav logorozohreje rúru na 180 °C, ale keď do nej vloží pavlovovky, stiahne teplotu na 110 °C a suší 60 – 75 minút.

Medzitým si pripraví krém – vyšľahá pol kila mascarpone, štvrť kila jemného tvarohu, 200 ml smotany na šľahanie a 150 g práškového cukru. Krém vloží do cukrárenského vrecka s ozdobnou špičkou, nastrieka na pavlovovky a navrch poukladá maliny, čučoriedky a tzv. mučenku, známu skôr ako maracuja či passion fruit. Potom už len dozdobí mätou a mikrobylinkami.

Soňa Hudecová ©


do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Janko a Marienka v lepníkovej chalúpke

Kde bolo tam bolo, žili raz Janíčko a Marienka. Radi sa túlali a túlali, až raz zablúdili k chalúpke. hrušovský lepník kapust hNa jej streche neležali šindle ani škridle, prútie ani slama, ale lepníky. Voňali maslom, cesnakom, kapustou i lekvárom, nuž ich... po dlhej ceste hladných a ustatých... striga na tie lepníky ľahko nalákala. A už si predstavovala, ako namiesto chlebového koláča pôjde

22. 3. 2023 / Čítať viac

Špargľa chutí a ešte aj prevonia moč

Keď vám v ktorejkoľvek končine sveta ponúknu stonky bielej či zelenej špargle ako nesmiernu špargľa 3vzácnosť a exotiku, môžete medzi rečou prehodiť: "Á, stará dobrá špargľa, ako veľmi mi pripomína domov..." V očiach zahraničných fajnšmekrov svitne obdiv a uznanie. Založenie "špargľovne", teda poľa so špargľou sa totiž už od 17. storočia považovalo za udalosť, ktorá sa čo do významu takmer vyrovnala založeniu vinice či chmelnice. Pestovanie

 / Čítať viac

Taliansko rozkošatilo kapitolu cestovín, svetu ich však dali celkom iné národy

Keď sa vraví o cestovinách, predstavíme si špagety, vermicelli, lasagne. Právom, pretože túto cestoviny rôzne pxbgastronomickú kapitolu najviac rozvinuli práve Taliani. Cestoviny však majú celkom iný pôvod, navyše si rôzne národy zachovávajú vlastnú cestovinovú tradíciu.

7. 3. 2023 / Čítať viac

Hosťovo.sk servíruje: treska skrei od Michala Lukačoviča

Talianska, španielska, grécka, mexická, thajská, francúzska, indická a samozrejme aj kuchyne m_lukačovič treska hnašich susedov nie sú neznáme ani bežným slovenským labužníkom. Horšie by sme pochodili v prípade menej slávnych gastronómií. Povedzme, o nórskom kulináriu, o tamojších národných jedlách a zvyklostiach... o tých vieme skutočne málo. Aj to bol dôvod, prečo sme

24. 2. 2023 / Čítať viac

Psíček a mačička varia soté

„Nedávaj si soté. Najčastejšie to býva „prehľad týždňa“, najľahšia cesta ako sa zbaviť zvyškov v soté stroganov pxb hkuchyni,“ radili mi služobne starší kolegovia - hodnotitelia, keď som začínala kariéru v mystery shopping, „navyše soté je jedlo pre kuchtíka, nie pre šéfkuchára. Neukáže v ňom žiadnu zručnosť, originalitu, tvorivosť, ktorú máme zhodnotiť a posúdiť.“

3. 2. 2023 / Čítať viac

Už prišiel Bardejovský med, pani magistra?

Hertník, Hervartov, Kríže, Mokroluh, Richvald, Rokytov, Šiba, Tarnov. Väčšine Slovákov tieto med tmavý pxbnázvy obcí nič nehovoria. Ale keď k nim pridáme aj Bardejov, už sú „v obraze“. A tí zemepisne zdatnejší by to vedeli na mape ukázať aj podľa názvu pohoria – Čergov. V impozantných zmiešaných lesoch by sme našli buky, lipy, javory, hraby, brezy, ale aj

 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Reštaurácie s lacným menu vyhynuli

Niekto vraví, že obedy by ho nemali stáť viac než 5 eur. Iný za znesiteľnú považuje sumu okolo obedové menu h7 eur. Ďalší je ochotný vydať za obed desaťeurovku a na Slovensku žije aj dosť ľudí, pre ktorých nie je problém zaplatiť aj 12-15 eur. Pretože samozrejme, každý aj vyžaduje niečo iné. Komusi stačí jedlo, z ktorého sa nasýti, iní potrebujú výber, pestrosť, vždy 

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Nenechaj sa osoliť, pán veterník!

Čokoláda s orechmi, hrozienkami, mandľami, pomarančom, jahodovým jogurtom. alebo karamel veterníkdokonca s pikantným chilli. Aj tá si ako zvláštna novinka našla svojich priaznivcov. To však neznamená, že na všetky tie doteraz obľúbené chute a kombinácie zanevrieme, a tak zmiznú z povrchu maškrtného... To ale, žiaľ, nie je prípad karamelu.

2. 9. 2021 / Čítať viac

Nech žije kávová demokracia!

Čo kraj, to iný kávový mrav. V Rakúsku milujú veľké pressá so smotanou a šľahačkou, káva turecká pxbrancúzske cappuccino v „polievkovej“ šálke sa stalo samostatnou kategóriou, na Balkáne a Blízkom Východe ju radi sladia takmer do sirupovita. Fíni milujú kávu kaffeost, v ktorej plávajú kúsky syra leipäjuusto, V Japonsku nájdeme pivo v káve, resp. kávu v pive.., No

30. 8. 2021 / Čítať viac

Keď prichádza šafing, jedlo nie je ďaleko

„Nech sa páči, pane, jelenie ragú nájdete v treťom šafingu zľava.“
šafing 2 pxb„Pardón, madam, musím presunúť váš pohár, aby som zmestil šafing s pomarančovými palacinkami...“
Hm, no dobre, ale čo tým chcel básnik... teda vlastne čašník povedať? – vraví si hosť, ktorý sa v reštauráciách či na recepciách cíti ako začiatočník. V tomto prípade však žiaden Laroussov

25. 4. 2021 / Čítať viac

Umami je (už dávno) piatou sestrou chutí

Sladkú chuť cítime na špičke jazyka. Slanú po obvode prednej časti, horkú chuť vzadu a po umami pxbbokoch zase kyslú. No a chuťové poháriky po celej ploche jazyka sú schopné dešifrovať chuť umami. U nás sa hovorí o nej len pár rokov a väčšina ľudí na to automaticky reaguje: „Aká, u mamy?“ Nuž keby sme to vzali filozoficky, že u mamy chutí najlepšie (narážajúc na poctivú slovenskú kuchyňu našich praprababičiek), tak áno, môžeme to chápať aj ako metaforu. Svoje

 / Čítať viac

... a päťdesiatkrát napísať Cordon Bleu!

Vyprážaný teľací, prípadne hydinový rezeň so syrom a šunkou patrí medzi stálicu cordon bleu pxb hsvetovej gastronómie. Slovensko nevynímajúc. Kto sa však vo veci trošku vyzná, toho zaskočí zanovitosť tunajších reštaurácií, s akou vo svojich jedálnych lístkoch ponúkajú hosťom „Gordon Blue“.


5. 3. 2021 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

19. 2. 2021 / Čítať viac

Volajte ma kolokázia, majstri carvingu!

Kde sa voda sypala a piesok lial, začal sa príbeh zvaný carving. Len to nebolo v žiadnej carving - 06-09rozprávkovej krajine, ale v thajských a čínskych končinách. Keď sa tam remeselníkovi kuchyne dostal do rúk koreň taro, už aj vyrezával... kvety, vtákov, motýle, paláce... ba aj celé obrazy. Veď v juhovýchodnej Ázii a Indii pestovali túto hľuzu už päťtisíc rokov pred n.l..

3. 12. 2020 / Čítať viac


2013 – 2023 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok