Koktail

K „čaju o piatej“ treba aj tanier a vidličku

Keď v Anglicku prekročí malá ručička štvorku, cítiť v mnohých domoch i hoteloch nervozitu. „Kde je čaj, kedy sa začnú podávať tie chutné sušienky a malé chlebíčky... kedy na stole čaj o piatej 6 pxbpristane veľká kanvica s tmavou tekutinou a menšia s mliekom...?“

Nuž čaj (podobne ako káva či čokoláda) obsahuje aj návykové látky. Silnejšou závislosťou je však samotný zvyk. Samozrejme, olovrantujú aj iné národy, ale robia to celkom individuálne a ako, kedy i čo sa im hodí. V Anglicku nie, pretože „čaj o piatej“ je viac než len olovrant. Rituál, obrad, malá slávnosť dňa, pripravovaná hocikedy medzi treťou a piatou popoludní.čaj o piatej 5 pxb Milióny obyvateľov britských ostrovov zaň vďačia vojvodkyni Anne z Bedfordu. V roku 1840 prišla na skvelý nápad – potešiť žalúdok vo vlečúcom sa čase medzi ľahkým obedom a večerou, ktorú anglická aristokracia zvykla servírovať až o ôsmej.

Veď ako sa vraví – najlepším kuchárom je hlad. Zároveň tak vymyslela popoludňajší program. Dámy prišli na stretnutie a čoskoro sa z toho stala udalosť dňa – vrátane pekného slávnostného oblečenia, honosných čaj o piatejklobúkov... Nuž a nesmieme zabudnúť na hlavného aktéra – čaj. Ten sa u anglických mužov tešil veľkej obľube; dokázal si totiž poradiť s mnohými boliestkami tela. Dámy sa o jeho zdravotné účinky nestarali. Ich záujem vyvolal spoločenský rozmer – že sa pri čaji dá stráviť príjemná hodinka klebetenia a vyvetrania rób.

To sa, samozrejme, dialo ešte takmer o dve storočia skôr. Portugalská manželka anglického kráľa Karola II. – Katarína z Braganzy pozývala na čajové stretnutia dámy z najvyššej spoločnosti... Obracali sa na ne oči z celého impéria, takže keď cena čaju klesla, začali si hočaj o piatej 3 pxb nalievať aj stále „nižšie“ a „nižšie“ vrstvy... V tých časoch však stačila na stole kanvica a šálky.

Vďaka prijateľnej cene lístočkov z Číny a Indie sa aj bedfordský „čaj o piatej“, teda spojenie nápoja s olovrantom, mohol ľahšie a rýchlejšie udomácniť vo všetkých spoločenských vrstvách. Dokonca aj dnes v dobe internetovej, pretechnizovanj, stresovej,čaj o piatej 4 pxb alternatívnej... a všelijakých iných zmien vyznávajúcej, sa medzi treťou a piatou nesie na stoly hotelov, reštaurácií a súkromných kuchýň čaj, k nemu mlieko, na kolieska nakrájaný citrón a všakovaké koláčiky, sušienky, lievance, toasty, dezertíky, čaj o piatej 7 pxbchlebíčky,...

V kanvici sa vrecúška silného „robotníckeho“ čierneho čaju varia vo vode, potom sa do nej pridáva mlieko a cukor. Tak sa rodí tzv. builder´s tea. Ale pohrať sa s mliekom prípadne citrónom sa dá aj inak. Najprv sa do šálky naleje mlieko (nikdy nie smotana, lebo je do čaju príliš hustá), až potom čaj. To zabraňuje zrazeniu mlieka, ale najmä chráni glazúru šálky.čaj o piatej 7 pxb Práve toto vysvetlenie sa považuje za hlavnú príčinu, prečo sa vôbec tieto dva nápoje začali miešať – mlieko totiž schladilo čaj tak, že háklivý čínsky porcelán nepopraskal. Zároveň zabránil, aby sa vo vnútri šálky usadili škaredé čajové šmuhy. Môžeme to však servírovať aj opačne; nalievať mlieko do čaju. Vtedy zase lepšie vidíme, kedy je už mlieka dosť.

No a čo k „čaju o piatej“ na slovenský spôsob? Trebárs aj pikantné lievance so slaninkou alebo orechovo-mrkvové mafinky… 

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 39444

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Hosťovo.sk servíruje: tekvicové tortelloni v šalviovej omáčke od Michala Hečka

Aj keď halloweenske harašenie k nám doputoval len pred štvrťstoročím, vyrezávanie tekvíc nie m_hečko tekvicové tortellonije na Slovensku žiadnou novou zábavkou. Z tejto veľkej zeleniny pripravovali aj slovenské prababičky kaše, polievky, prívarky. Semienka pražili a dužinu používali aj na omastenie iných jedál. Tekvica sa skrátka využívala bezo zvyšku. Dnes sa stala novoobjavenou módou.

 / Čítať viac

Fusion na jednom stole

Začalo sa písať druhé desaťročie nového milénia, keď sa v gastronómii zrodil nový štýl – solisko - jedlo šalát var jarnéfusion. Talianske cestoviny sa na tanieri spojili so slovenskou bryndzou a indickými koreninami. Japonskú hovädzinu wagyu sprevádzali švajčiarske zemiakové rösti a francúzsky dresing alebo mexické guacamole. Severoafrická harissa dochutila americký burger či ázijské

25. 9. 2023 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Reštaurácie s lacným menu vyhynuli

Niekto vraví, že obedy by ho nemali stáť viac než 5 eur. Iný za znesiteľnú považuje sumu okolo obedové menu h7 eur. Ďalší je ochotný vydať za obed desaťeurovku a na Slovensku žije aj dosť ľudí, pre ktorých nie je problém zaplatiť aj 12-15 eur. Pretože samozrejme, každý aj vyžaduje niečo iné. Komusi stačí jedlo, z ktorého sa nasýti, iní potrebujú výber, pestrosť, vždy 

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

... a päťdesiatkrát napísať Cordon Bleu!

Vyprážaný teľací, prípadne hydinový rezeň so syrom a šunkou patrí medzi stálicu cordon bleu pxb hsvetovej gastronómie. Slovensko nevynímajúc. Kto sa však vo veci trošku vyzná, toho zaskočí zanovitosť tunajších reštaurácií, s akou vo svojich jedálnych lístkoch ponúkajú hosťom „Gordon Blue“.


 / Čítať viac

Liptovské droby (s pečiatkou EÚ) v hydine nehľadajte

Sú krajiny, kde kulinársky marketing šliape ako hodinky už oddávna. Nuž nečudo, že ich liptovské droby - strachanovkapoznáme ako kulinárske mekky sveta, hoci podobné jedlá sa varili a varia aj inde. To potom tvorí imidž destinácie, ktorej cestovný ruch prekvitá. Žiaľ, Slovensko medzi ne nepatrí.

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

19. 2. 2021 / Čítať viac

Viac nám chutí obrátený jablkový koláč alebo jeho príbeh?

tarte tatin pxbJedlo s príbehom. Odborníci z marketingu gastronómie či hotelierstva vedia, že omnoho lepšie sa predáva jedlo, potravina, nápoj, služba... ktoré majú svoj príbeh. Vychutnávanie totiž dostane ďalší rozmer. Hosť túži mať izbu, v ktorej spala kráľovná Sissi (alebo by si to bola

 / Čítať viac

Z odpadu na strieborný podnos

Bravčové nožičky – nie sú len pomocným prípravkom do želatiny, ale aj znovuobjavenou pečeň pcbluxusnou surovinou. Pomaly…  

Býče zľazy – sa na Strednom Východe pokladajú za bežnú surovinu, v Portugalsku zase …

Jahňacie ľadvinky – sa považujú za delikatsu, ak pochádzajú z mladých zvierat. Britská kuchyňa… 

 / Čítať viac


2013 – 2023 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok