rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

K „čaju o piatej“ treba aj tanier a vidličku

Keď v Anglicku prekročí malá ručička štvorku, cítiť v mnohých domoch i hoteloch nervozitu. „Kde je čaj, kedy sa začnú podávať tie chutné sušienky a malé chlebíčky... kedy na stole čaj o piatej 6 pxbpristane veľká kanvica s tmavou tekutinou a menšia s mliekom...?“

Nuž čaj (podobne ako káva či čokoláda) obsahuje aj návykové látky. Silnejšou závislosťou je však samotný zvyk. Samozrejme, olovrantujú aj iné národy, ale robia to celkom individuálne a ako, kedy i čo sa im hodí. V Anglicku nie, pretože „čaj o piatej“ je viac než len olovrant. Rituál, obrad, malá slávnosť dňa, pripravovaná hocikedy medzi treťou a piatou popoludní.čaj o piatej 5 pxb Milióny obyvateľov britských ostrovov zaň vďačia vojvodkyni Anne z Bedfordu. V roku 1840 prišla na skvelý nápad – potešiť žalúdok vo vlečúcom sa čase medzi ľahkým obedom a večerou, ktorú anglická aristokracia zvykla servírovať až o ôsmej.

Veď ako sa vraví – najlepším kuchárom je hlad. Zároveň tak vymyslela popoludňajší program. Dámy prišli na stretnutie a čoskoro sa z toho stala udalosť dňa – vrátane pekného slávnostného oblečenia, honosných čaj o piatejklobúkov... Nuž a nesmieme zabudnúť na hlavného aktéra – čaj. Ten sa u anglických mužov tešil veľkej obľube; dokázal si totiž poradiť s mnohými boliestkami tela. Dámy sa o jeho zdravotné účinky nestarali. Ich záujem vyvolal spoločenský rozmer – že sa pri čaji dá stráviť príjemná hodinka klebetenia a vyvetrania rób.

To sa, samozrejme, dialo ešte takmer o dve storočia skôr. Portugalská manželka anglického kráľa Karola II. – Katarína z Braganzy pozývala na čajové stretnutia dámy z najvyššej spoločnosti... Obracali sa na ne oči z celého impéria, takže keď cena čaju klesla, začali si hočaj o piatej 3 pxb nalievať aj stále „nižšie“ a „nižšie“ vrstvy... V tých časoch však stačila na stole kanvica a šálky.

Vďaka prijateľnej cene lístočkov z Číny a Indie sa aj bedfordský „čaj o piatej“, teda spojenie nápoja s olovrantom, mohol ľahšie a rýchlejšie udomácniť vo všetkých spoločenských vrstvách. Dokonca aj dnes v dobe internetovej, pretechnizovanj, stresovej,čaj o piatej 4 pxb alternatívnej... a všelijakých iných zmien vyznávajúcej, sa medzi treťou a piatou nesie na stoly hotelov, reštaurácií a súkromných kuchýň čaj, k nemu mlieko, na kolieska nakrájaný citrón a všakovaké koláčiky, sušienky, lievance, toasty, dezertíky, čaj o piatej 7 pxbchlebíčky,...

V kanvici sa vrecúška silného „robotníckeho“ čierneho čaju varia vo vode, potom sa do nej pridáva mlieko a cukor. Tak sa rodí tzv. builder´s tea. Ale pohrať sa s mliekom prípadne citrónom sa dá aj inak. Najprv sa do šálky naleje mlieko (nikdy nie smotana, lebo je do čaju príliš hustá), až potom čaj. To zabraňuje zrazeniu mlieka, ale najmä chráni glazúru šálky.čaj o piatej 7 pxb Práve toto vysvetlenie sa považuje za hlavnú príčinu, prečo sa vôbec tieto dva nápoje začali miešať – mlieko totiž schladilo čaj tak, že háklivý čínsky porcelán nepopraskal. Zároveň zabránil, aby sa vo vnútri šálky usadili škaredé čajové šmuhy. Môžeme to však servírovať aj opačne; nalievať mlieko do čaju. Vtedy zase lepšie vidíme, kedy je už mlieka dosť.

No a čo k „čaju o piatej“ na slovenský spôsob? Trebárs aj pikantné lievance so slaninkou alebo orechovo-mrkvové mafinky… 

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 43060

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok