„... nahoru dám švestky, zkvasím to, spálím to, zchladím to, skapu to, stáčím to, piju to, chutná to,“ takto by „najvyššiu“ kategóriu alkoholických nápojov popísal fanúšik filmu Cisárov
pekár, pekárov cisár.
„Ide o najdrahšiu výrobu, preto sa výsledný produkt nikdy nepredáva lacno,“ povedal by ekonóm.
„Je to nápoj, vznikajúci destiláciou skvasených cukornatých alebo škrobnatých surovín,“ prišiel by so svojou troškou do definičného mlyna chemik.
Toto všetko odlišuje destiláty od kategórie liehovín, v ktorých
sa iba snúbi lieh s inými surovinami - ovocím, koreninami, bylinkami, príchuťami či arómami. No a niekde na polceste by stáli liehoviny rezané z pravého destilátu spolu so slovenským národným nápojom – borovičkou. Pripravuje sa totiž zmiešaním pravého borievkového destilátu s liehom. Akým tajným spôsobom sa to deje, aký je pomer surovín a vôbec aké borievky sa na destilát použili.., nuž práve od toho závisí kvalita, chuť, jemnosť a lahodnosť i cena tej ktorej borovičky.
Po vypálení ovocia stečie do fliaš silný destilát. A tak ho treba niekedy riediť veľmi mäkkou
či destilovanou vodou - teda s malým množstvom minerálnych látok - na požadovanú alkoholovú silu. Preto tradičné, populárne „52-ky“ stoja viac než ich menejstupňové ľahučkejšie sestry (gastronómovia tvrdia, že aj zapálenie zápalkou a následné flambovanie sa podarí len nápoju s najmenej 50-percentným obsahom alkoholu).
Už dve percentá, nehovoriac o desiatich, poznať na výslednej chuti štamperlíka. Ale či je fajnovejšia 50-ka alebo 40-ka, to je záležitosť výsostne osobná. Veď to poznáte, niekto holky, niekto dolky...
Soňa Hudecová ©
návštevy: 3976