Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Dobrým burčiakom lejete do hrdla aj zdraviu prospešné látky

Prekročte Temžu a tam budú na jeseň vravieť iba o mladom víne alebo o mušte. V Španielsku zase radšej čakajú, kým sa celkom nevyčíri to ich slávne sherry. Vo Francúzsku sa vína nedotknú, kým z neho nedozrie krásne bledožlté Chardonnay. Maďari by z tokajského neubrali v čase kvasenia ani za nič a veru aj na Novom Zélande prísne strážia každú kvapku iskrivého Semillon. Zato v Bavorsku vám radi ponúknu Sturm, teda búrku v pohári. Priam cítite, že slovenský kraj je burčiak pxb tegrafikuž za humnami.

"Zvyškový cukor dodáva burčiaku hladkosť a dojem nealkoholického nápoja, tvoriaci sa etanol a kysličník uhličitý láka svojou dráždivou sviežosťou. Výživná hodnota burčiaka spočíva vo vysokej hladine vitamínov a tá sa zvyšuje prítomnosťou kvasiniek. Obsah tiamínu pôsobí pozitívne na činnosť srdca, kyselina nikotínová zabraňuje nervovým a kožným poruchám, kyselina pantoténová chráni ľudský organizmus pred ochoreniami sliznice a tráviacej sústavy,“ povzbudzuje naše burčiakomilné chuťové poháriky skúsený enológ a medzinárodný degustátor vín Prof. Fedor Malík, „burčiak upúta výraznou vôňou, pretože sa v ňom prelína hroznový buket s buketom kvasným. Nezabúdajme však, že o čo voňavejšia bude pivnica a teplejší burčiak, o to chudobnejšie bude víno. Čaro burčiaka sa viaže výlučne na obdobie zberu úrody, je nevhodný na prepravu i uskladnenie. Iste aj preto stroskotali pokusy dodávať burčiak konzumentovi v priebehu celého roka. Burčiak totiž kvasí ďalej, koncentrácia cukru sa znižuje a obsah alkoholu sa zvyšuje. Mení sa na rampáš a ten začína postupne nadobúdať podobu mladého vína,"

Keď k vám zavíta zahraničný hosť, nezabudnite ho vziať na burčiak. Kým šumivé víno volá po hladkých flautách v noblesnejšom prostredí, brandy ocení znalec len v koňakových pohárov v dobrej kaviarni či bare a drahá hruškovica vynikne v brúsených štamperlíkoch v loby 4-hviezdičkového hotela, burčiaku sa práve darí v tých najlacnejších nádobách, napríklad, v plastovom pohári, v krčmách, viechach pod bránou... Neskúsenému zahraničnému hosťovi aj tak poraďte, aby pri pití zatvoril oči a nepozeral sa potom na dno.

K alkoholu však bezpodmienečne patrí aj čosi pod zub. Samozrejme, najlepšia je taká kombinácia nápoja a jedla, ktorá vyvolá synergický efekt. Teda pôsobí na ľudské zmysly omnoho dlhšie než samotný nápoj a samotné jedlo. Veď ako vravia odborníci, pri konzumovaní tak vznikajú nové, senzoricky výrazné a z gurmánskeho hľadiska vysoko hodnotené pocity. No hoci je dnes párovanie jedla a vína uznávanou a vyznávanou disciplínou, v prípade burčiaku je každá rada drahá. Asi aj preto burčiak z jesenných zásnub vína a jedla akosi vypadáva... Ale určite sa toto zvláštne víno-nevíno nenahnevá, keď si k nemu objednáte parené a údené syry – oštiepky, parenice, údené syry eidamského typu, korbáčiky, nite.. .Ani sa nečudujme - slovenské so slovenským. Keď sa tieto druhy syra úspešne prezentujú v zahraničí, ich jediným handicapom je práve nedostatok burčiaku...

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 18004

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Hosťovo.sk servíruje: tekvicové tortelloni v šalviovej omáčke od Michala Hečka

Aj keď halloweenske harašenie k nám doputoval len pred štvrťstoročím, vyrezávanie tekvíc nie m_hečko tekvicové tortellonije na Slovensku žiadnou novou zábavkou. Z tejto veľkej zeleniny pripravovali aj slovenské prababičky kaše, polievky, prívarky. Semienka pražili a dužinu používali aj na omastenie iných jedál. Tekvica sa skrátka využívala bezo zvyšku. Dnes sa stala novoobjavenou módou.

 / Čítať viac

Fusion na jednom stole

Začalo sa písať druhé desaťročie nového milénia, keď sa v gastronómii zrodil nový štýl – solisko - jedlo šalát var jarnéfusion. Talianske cestoviny sa na tanieri spojili so slovenskou bryndzou a indickými koreninami. Japonskú hovädzinu wagyu sprevádzali švajčiarske zemiakové rösti a francúzsky dresing alebo mexické guacamole. Severoafrická harissa dochutila americký burger či ázijské

25. 9. 2023 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Reštaurácie s lacným menu vyhynuli

Niekto vraví, že obedy by ho nemali stáť viac než 5 eur. Iný za znesiteľnú považuje sumu okolo obedové menu h7 eur. Ďalší je ochotný vydať za obed desaťeurovku a na Slovensku žije aj dosť ľudí, pre ktorých nie je problém zaplatiť aj 12-15 eur. Pretože samozrejme, každý aj vyžaduje niečo iné. Komusi stačí jedlo, z ktorého sa nasýti, iní potrebujú výber, pestrosť, vždy 

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

... a päťdesiatkrát napísať Cordon Bleu!

Vyprážaný teľací, prípadne hydinový rezeň so syrom a šunkou patrí medzi stálicu cordon bleu pxb hsvetovej gastronómie. Slovensko nevynímajúc. Kto sa však vo veci trošku vyzná, toho zaskočí zanovitosť tunajších reštaurácií, s akou vo svojich jedálnych lístkoch ponúkajú hosťom „Gordon Blue“.


 / Čítať viac

Liptovské droby (s pečiatkou EÚ) v hydine nehľadajte

Sú krajiny, kde kulinársky marketing šliape ako hodinky už oddávna. Nuž nečudo, že ich liptovské droby - strachanovkapoznáme ako kulinárske mekky sveta, hoci podobné jedlá sa varili a varia aj inde. To potom tvorí imidž destinácie, ktorej cestovný ruch prekvitá. Žiaľ, Slovensko medzi ne nepatrí.

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

19. 2. 2021 / Čítať viac

Viac nám chutí obrátený jablkový koláč alebo jeho príbeh?

tarte tatin pxbJedlo s príbehom. Odborníci z marketingu gastronómie či hotelierstva vedia, že omnoho lepšie sa predáva jedlo, potravina, nápoj, služba... ktoré majú svoj príbeh. Vychutnávanie totiž dostane ďalší rozmer. Hosť túži mať izbu, v ktorej spala kráľovná Sissi (alebo by si to bola

 / Čítať viac

Z odpadu na strieborný podnos

Bravčové nožičky – nie sú len pomocným prípravkom do želatiny, ale aj znovuobjavenou pečeň pcbluxusnou surovinou. Pomaly…  

Býče zľazy – sa na Strednom Východe pokladajú za bežnú surovinu, v Portugalsku zase …

Jahňacie ľadvinky – sa považujú za delikatsu, ak pochádzajú z mladých zvierat. Britská kuchyňa… 

 / Čítať viac


2013 – 2023 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok