rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Z odpadu na strieborný podnos

Bravčové nožičky – nie sú len pomocným prípravkom do želatiny, ale aj znovuobjavenou luxusnou surovinou. Pomaly dusené, obaľované v strúhanke, vykostené či plnené omáčkou sa ocitli aj v nouvelle cuisine. V čínskom Kantone ich na Nový rok jedia ako symbol šťastia, v pečeň pcbHong Kongu ich údia, alebo servírujú s omáčkou z ďumbiera a ryžového octu.

Býče zľazy – sa na Strednom Východe pokladajú za bežnú surovinu, v Portugalsku zase za vynikajúcu pochúťku – nakrájanú, opraženú a dochutenú petržlenovou vňaťou a cesnakom. V severnej časti Ameriky ich pre povesť afrodiziaka volajú ustricami Skalistých hôr alebo vnútornosti 2 pcbkovbojským kaviárom. V Montane im dokonca venujú každoročný gastronomický festival. (na obr. marinované býčie žľazy s mrkvovým pyré s cviklou od Vlada Bodinu z reštaurácie Moya v Žiline)

Jahňacie ľadvinky – sa považujú za delikatesu, ak pochádzajú z mladých zvierat. Britská kuchyňa obľubuje steak and kidney pie – pod cestom zapečenú zmes hovädzích kociek a ľadviniek v hustej omáčke. V Turecku pripravujú z týchto vnútorností kebab a v Španielsku sú zlatým klincom hostiny z grilovaných jahniat.vnútornosti srdce v_bodina

Srdce bravčové i hovädzie – sa v kuchyni predstaví ako pevná a hladká svalovina. Nuž je aj jeho použitie a spracovanie naozaj rôznorodé ; od dusenia cez varenie a grilovanie až po vyprážanie. Výborne si rozumie s marinádami, ktoré dobre obalia priestor medzi jemnými vláknami.

Ako vyučený mäsiar nedá na srdce v hrnci či pekáči dopustiť ani Vlado Bodina, šéfkuchár a spolumajiteľ jednej zo žilinských reštaurácií. Bravčové srdce uvarí v osolenej vode spolu s bobkovým listom a bobuľkami čierneho a nového korenia. Pol kilečko mrkvy, petržlenu a zeleru nahrubo nastrúha a vsype ich na panvicu k orestovanej cibuli a nasekanému strúčiku cesnaku. Pridá pol lyžice horčice a také isté množstvo cukru, nechá karamelizovať, zaleje štamperlíkom citrónovej šťavy a podlieva vývarom zo srdca. Keď je zelenina naozaj mäkká, prepasíruje cez sitko, doleje 0,2 l smotanyvnútornosti pxb a zjemní lyžicou masla. Ako prílohu servíruje žemľovú alebo zemiakovú knedľu a jedlo dekoruje brusnicovou či ríbezľovou zaváraninou. 

Teľacia slinivka – v surovom stave sa podobá pudingu, tepelná úprava jej však dodáva pevnosť. Prebojovala sa aj do ponuky luxusných reštaurácií, veď uznávaný francúzsky šéfkuchár Alain Ducasse je autorom jedla z cestovín, slinivky, kohútimi hrebienkami a ľadvinkami, hľuzovkami, homárom a smotanovou omáčkou. V držková pol ivabalk pcb hArgentíne a Uruguaji ju zvyknú grilovať.

Volské držky – ale aj držky z ovce či jeleňa sa v juhoázijských krajinách stali už od pradávna základom polievok. V Anglicku sa nimi v spojení s cibuľou a bielou omáčkou stravovali chudobní, v šesťdesiatych rokoch ich ale povýšila za lahôdku špecializovaná reštauračná sieť United Cattle Products so 150 zariadeniami. Španielski labužníci ich varia v podobe gulášu callos a la madrileňa.

Soňa Hudecová ©

foto: viki, ivabalk

 

návštevy: 27101



späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok