rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Vyletí sýýýýýr...

Číííz! - kričí celý anglicky hovoriaci svet, keď potrebuje na tvárach vylúdiť široké fotografické úsmevy (zatiaľ čo na Slovensku zvoláme menej výstižné „Vyletí vtáčik!“). Písmeno „i“ totiž roztiahne ihneď ústa do úsmevu, a to nedokáže ani nemecký käse, francúzsky fromage, fínske juusto, kórejský čchidžú, španielsky queso, albánsky djath alebo litovský süriai. Tým syr hrudka pxbviac, že približne tisíc druhov mäkkého, tvrdého, čerstvého, pareného, údeného, zrejúceho, ochuteného či taveného syra, vyrábaných na tejto planéte, si tento úsmev naozaj zaslúži.

Najstaršie obrázky o tom, ako pretvárať mlieko na syr, nakreslili naši pradedovia ešte v 3. tisícročí pred n.l.. O tisíc rokov neskôr nám zanechali Babylónčania aj najstarší recept. Ale už dávno predtým si vraj ľudia spestrovali obedy sýtym produktom z mlieka. Keď pred desaťtisícmi rokov skrotili ovce, kozy a neskôr aj kravy, musel sa im z toho mlieka náhodne vyzrážať aj syr. Skrátka, hrudka. Až neskôr ju (a opäť najprv náhodou a potom už premyslene) nechávali zrieť, plesnieť alebo inak "kaziť sa" do bochníkov, valcov, štvorcov či kolies.

Na jednoduchú hrudku nedá dopustiť ani majster varešky Pavol Šebest, ktorý varil a piekol aj pre hostí bratislavského DoubleTree by Hilton či reštaurácie golfového areálu Sedin vo Veľkých Úľanoch. K ružovému suchému vínku tam rád pripravoval hrudku v zemiakovom cestíčku: „Stačí jednoduchý recept, pri ktorom vynikne chuť samotného syra. Na 4 porcie stačí pol kila kravskej hrudky, dva veľké zemiaky a 100 g hladkej múky. Očistím si zemiaky, nastrúham, zmiešam s múkou, dochutím soľou, mletým čiernym korením a majoránkou a v tomto cestíčku obalím na plátky nakrájaný syr.“ Napokon ozdobí bylinkami, dresingom, drobným čerstvým ovocím... skrátka tým, čo má po ruke. Hrudka v cestíčku je totiž taká jemná a prirodzená, že s ňou chuťovo ladí všeličo. Povedzme aj cesnak, narezaný na hoblinky; stačísyr - šebest v cst fb ho – tak ako to urobil aj Pavol Šebest, – speniť na olivovom oleji, pridať sušené paradajky a cviklové listy a orestovať.

Ale vráťme sa k našim prapraprapra... Mlieko obetovali božstvám a po čase ho našli zrazené. Potom sa z neho oddelila tekutina a vznikla tuhšia hmota - prvý kyslý syr. V jaskyni pri ohníčku si zase všimli, že tam sa tento proces deje rýchlejšie a dokonca ich v žalúdku ulovených zvieracích mláďat tiež prekvapila mliečna hruda. Postupne teda objavili účinok baktérií mliečneho kvasenia, teploty a živočíšneho syridla, ktoré až do dnešných dní neprekonal žiaden iný prostriedok.

Syr je výnimočná veličina. Okrem toho, že veľmi chutí (čo je s ohľadom na baktérie, plesne, mazy a "závany" naozaj paradoxné), dodáva telu vápnik, fosfor, draslík, trochu medi, horčíka, zinku, jódu a fluóru, vitamínu A i vitamíny skupiny B. Bielkovinám, tukom a aminokyselinám zase vďačíme za príval energie. Vedel to už aj biblický Dávid, keď Izraelitom niesol syr na posilnenie do boja s Filištíncami. Zbožňoval ho aj Július Caesar a hojne ho dopriavali i vojakom rímskej armády.

Soňa Hudecová ©späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Bambusová masáž prekračuje hranice wellness a mieri k liečebným procedúram

Niekto chodí na ryby, iný korčuľuje, záhradkárči alebo vyšíva. Ale je čoraz viac ľudí, čo ich masáž ilu pxb hopantala vášeň pre wellness. Dnes už nie je len o občasnej masáži alebo vírivke. Z wellness sa stal štýl života, spôsob trávenia voľného času, ucelený koncept. 

16. 11. 2023 / Čítať viac

Sriracha je rodinným striebrom Thajska

Sriracha na talianske rizoto. Sriracha na švábske špecle. Sriracha na gruzínske pirohy. Sriracha sriracha fľaše fgako ochutenie francúzskeho quiche. Srirachou pokvapkané mexické tacos či texaské chilli con carne. Sriracha do japonského ramenu a hoci aj na lángoše, zemiakové guľky s údeným mäsom alebo slovenský vyprážaný syr. Na vajíčka, do…

 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Jeden pomaranč sa zaľúbil raz...

 ... do Darinky mandarínky... a viete, čo sa z toho zrodilo? Nuž predsa bábätko tangor... citrusy vian pxbKrížením citrusov sa rozrástla táto kyslo-sladko-trplá rodina takmer na dve stovky druhov. Nuž a keby sme mali k zime priradiť vôňu, určite to vyhrajú citrusy, najmä tie oranžové.
O tejto farbe sa v psychologických kruhoch traduje, že pôsobí ako balzam na obličky, slezinu

 / Čítať viac

A po snehovačke (pred rokom jubilujúce) Bombardino...

Varené vínko, grog, teplý čaj, horúca čokoláda, rôzne alko i nealko nápoje... to všetko si môžu solisko - bombardino hdopriať fanúšikovia lyžovačky, sánkovačky, bežkovania alebo prechádzok okolo najznámejšieho slovenského morénového plesa, ktoré sa zrodilo pred 12 tisíc rokmi. Alebo pri strážení deťúreniec na vonkajšom ihrisku, klzisku. Fanúšikovia nápojových legiend 

1. 12. 2022 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Čo vám chcú naliať

Advocaat – zmes aromatickej liehoviny, napríklad brandy, cukru a vaječných žĺtkov; pôvodne blue curacao pxbju Portugalci vyrábali z dužiny tropickej plodiny abacate, z čoho vznikol skomolený, ale podobne znejúci názov
Angostura Bitters – trpká liehovina z angosturovej a chininovej kôry, santalového 

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok