rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v slávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca soľ morská pxbpripravujú vlastné soliace zmesi.

Keby bol kráľ z rozprávky vedel aspoň zlomok toho, čo jeho kuchári, určite by Marušku okamžite korunoval za kráľovnú. Niektoré druhy môžeme totiž postaviť nad zlato nielen kvôli nevyhnutnosti soli v kuchyni, ale aj pre ich vzácnosť a tým aj cenu. Butiky s potravinami ponúkajú desiatky solí, vyrábaných v malom a ručne. Nielen zmesi korenín so soľou, ktoré si v lepších reštauráciách pripravujú sami, ale aj soli iných výrobných postupov, iného prirodzeného obsahu minerálnych látok a iného pôvodu samotnej soli.

Napríklad, zvláštne ploché vločky z Mexického zálivu, austrálsku Murray River, vo víne soľ zber vietnam pxbodparovanú soľ Merlot (ktorú vyrába najmä USA) alebo maldonská soľ z jazera Maldon v anglickom Essexe.. Vzácna je aj Sel marin de Noirmoutier alebo kvety soli - Fleur de sel de Guérande z atlantského pobrežia Francúzska, čierna kamenná soľ Kala namak z Indie s pachom pokazených vajec, filipínska Sugpo Asi, produkovaná na krevetových farmách, ružová kamenná soľ z Himalájí, pri ktorej železo vytvára iné sfarbenie. V hnedej francúzskej Fumé de sel cítiť chardonnay, pretože sa údi v sudoch po tomto víne.. Kuchári nedajú dopustiť ani na soľ dochutenú hľuzovkou či ibištekom.

Ako o jednej z najdrahších sa hovorí o béžovej Amabito no moshio; kilogram sa predáva za takmer sto dolárov. Keď z morských rias vyplavených na japonskom pobreží vyvaria tonu vody, získajú totiž len 20 kíl soli. Takýmto spôsobom sa doluje už 2500 rokov.soľ himalájska pxb h

Morská soľ sa získava odparovaním morskej vody a jej množstvo závisí od slanosti mora. Stredozemné more má 4-percentný obsah soli, zatiaľ čo Baltské more len jedno percento. Obsahuje síce jód, ale iba málo, preto sa aj morská soľ dodatočne jodiduje. Vraví sa o nej ako o zdravšej sestre soli kamennej. Niektorí odborníci však namietajú, že aj kamenná soľ je pôvodom morská – z vyschnutých vôd a pochádza z čias, keď boli ešte moria zdravé, nekontaminované. Preto ju považujú za vhodnejšiu. Pre ľudí s vysokým krvným tlakom sa pripravuje draselná soľ s nižším obsahom sodíka.

Tzv. vákuovaná soľ sa nepredáva v obale bez prístupu vzduchu, ale sa vyrába zo soľanky – soľného roztoku. Odparením vody vzniká veľmi čistá nevlhnúca jemná soľ, ktorá je ale v kulinárstve mierne zradná - v jedle sa len pomaly rozpúšťa, takže si konzumenti môžu jedlo nechtiac presoliť.

Soľ je dôležitá v každej gastronómii, ale spravidla nepatrí medzi suroviny, o ktorých sa veľa soľ z medvedieho cesnaku pxbfilozofuje. Jednou z výnimiek je škandinávska kuchyňa s dobrou (aj michelinovskou) povesťou. Švédsko-americký šéfkuchár Marcus Samuelsson tvrdí, že je unikátna práve „veľkými hrami okolo pomeru cukru a soli.“ Kamenná, solivarská či morská soľ totiž umocňuje a zároveň aj vyvažuje chuť cukru. Vraví sa, že presolené jedlo sa nedá zachrániť, v skutočnosti stačí pridať cukor a do presladeného jedla zase soľ.

Soľ zvýrazňuje chuť jedla, zmierňuje kyslosť kyselín, v chlebe zvyšuje účinnosť lepku, napomáha človeku tráviť. Keď jej však dáme veľa, zadržiava v tele vodu a škodí cievam, brzdí účinok droždia, v strukovinách spôsobuje tvrdnutie šupky. So soľou teda opatrne. V dnešných „chemických“ časoch dokonca ešte opatrnejšie. Zo zdravotných dôvodov producenti obohacujú chlorid sodný o jód, fosfor či vápnik, ktoré však spôsobujú vlhnutie soli. Riešením je potom ferokyanid sodný, ktorý tomu zabraňuje. Nášmu telu to vraj nevadí, gastronómii všaksoľ terasy peru pxb áno. Podľa šéfkuchárov dnešné soli často kazia zážitok z jedla a dodávajú mu neprirodzenú, umelú chuť.

Ani slovenským šéfkuchárom nie je jedno, akú soľ používajú. „Každá chutí inak a v rôznych potravinách sa rôzne správa. V našej reštaurácii, napríklad, do zemiakov používame klasickú soľ, na nakladanie mäsa a rýb hrubozrnnú, na grilovanie rýb údenú alebo alpskú či himalájsku,“ prezrádza svoje kulinárske tajomstvá šéfkuchár hotela Chopok v Demänovskej Doline Ivan Klčovský.

Juraj Hruška z hotela Slavia v Košiciach si už dávno pripravuje vlastné zmesi morskej soli a byliniek, najčastejšie tymianu, koriandra a rozmarínu. Okrem toho nesmie v kuchyni chýbať ani vulkanická z havajského ostrova Molokai a francúzska lupienková soľ fleur de sel. Odborníci ju často označujú za kaviár medzi soľami. Je drahá a vzácna nielen preto, že sa zbiera ručne pomocou špeciálneho nástroja, ale že na jej kryštalizáciu treba spolupôsobenie ľahkého vetra, horúceho slnka a ranného oparu. Takže nie vždy sa ju podarí získať.

So soľou sa hrajú aj ďalší slovenskí šéfkuchári. K rybám a plodom mora si Karol Sklenár väčšinou mieša pomarančovú, citrónovú a limetkovú soľ, do zeleniny a zemiakov zmesi soli soľ him svada byliniek, trebárs žihľavy. Údená soľ zase dáva steakom a divine zemitejšiu, no pritom jemnú chuť. Keďže je drahšia, sám si soľ v malej udiarničke údi na dreve z ovocných stromov. Čo soľ, to iná chuť, ale aj iná farba. Jedlo teda nielen dochucujú, ale aj dekorujú.

Až keď zjete kilo soli... vraveli naše praprababičky o tom, že nie vášeň či zamilovanosť, ale až spolužitie preverí kvalitu manželstva. Na soľ ako na korenie života - teda v stravovaní nevyhnutnú ale takmer na laboratórnych váhach odmeriavajú súčasť jedla - sa pozerajú aj Mária a Damián Antolovci od Prešova. Spoločne začali z toho kila soli uiedať nie veľmi dávno, ale soľou za zaoberali už dlhšie a intenzívnejšie - tou himalájskou totiž prekvapili svadobných hostí. „Mám ju rada v kuchyni i v kúpeli. Obsahuje viac minerálnych prvkov, ktoré podporujú vyplavovanie jedov z tela, zvyšuje pevnosť kostí a podporuje obeh krvi,“ Mária ako zdravotníčka vie, o čom hovorí. Nuž a práve pri relaxovaní vo vani s Himalájskou soľou s prímesou aloe vera (alebo možno levandule, magnézia či kostihoja lekárskeho) jej napadlo, že by to bol vhodný darček svadobčanom.  Originálny, užitočný, moderný. Niektorí soľ poznali, iní sa o nej dozvedeli. Potešili sa však všetci...

Soňa Podhorná ©

návštevy: 28271

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok