rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Omelety podľa Brehma

Na počiatku ležalo kdesi vajce a pod cieľovou páskou jeho životnej púte rozvoniavajú kulinárske špecialitky. Praženica, škvarenina, jaječnica, stredoslovenský
vajce 2 pxbpankúch, veľkonočná plnina z vajec, údeného mäsa a žemlí... Alebo volské oko „holé“ a volské oko hemendexové, vajíčko namäkko, natvrdo či na hniličku, miešané vajíčka na francúzsky spôsob (varené nad vodou), na americký spôsob s kúskami alebo husté no jednoliate podľa anglickej chuti, vajce pečené v miske (ako v Burianovom Tři vejce do skla), vajíčko v polievke rozhabarkované alebo naopak kompaktné, vajíčko plnené nátierkou alebo obkladané ako ruské... Alebo v podobe pei dan – čínskeho tzv. storočného vajca, ktoré sa na niekoľko mesiacov nakladá do zmesi popola, čaju a haseného vápna. Vyzerá čierne, želatinové a odporné, ale nechutí horšie než syr s modrou plesňou...vajcia vyprážané m_breznický

Nuž a jedli ste už vyprážané? Šéfkuchár Marián Breznický vajíčka uvarí na mäkko, prudko schladí, opatrne ošúpe a vyváľa v múke. Obaľovanie v rozhabarkovanom vajíčku a strúhanke zopakuje 2-3 krát. Napokon opraží v horúcom oleji. Servíruje na kaši, pripravenej z pšena, prepláchnutého vriacou vodou. Na masle opečie na drobno nakrájanú šalotku, pridá pšeno a podleje vývarom. Uvarí do mäkka a vajce bažantinapokon vmieša soľ i mleté čierne korenie.

Avšak také či onaké, najväčšiemu gastronomickému záujmu sa odjakživa u nás teší slepačie vajce s priemernou hmotnosťou 50 g. Tam však rodina vajec nekončí...

Bažantie – vynikne (podobne ako vajce perličky) najmä v šalátoch. Je samozrejme menšie ako slepačie, ale zato dosť kalorické. Neodporúča sa malým deťom, ale po tretích narodeninách už veru áno, pretože pomáha mozgu rozvíjať sa. A u skôr narodených posilňuje imunitu. Obsah vitamínov je podobný ako pri ostatných vajciach, predbehne ich však podielom fluóru a zinku. Pred varením sa odporúča umyť ho kvôli baktériám aj mydlom.

Husacie – je lahôdkou najmä po varení „na mäkko“, kedy prekvapí príjemnou intenzívnou chuťou. Vďaka hmotnosti približne 250 – 300 g nasýti aj viac ľudí, ale treba ho, samozrejme,vajce husacie omnoho dlhšie variť, najmenej 15 minút. Nielen kvôli hrubšej škrupine ale aj možnej salmonelóze.

Kačacie - ľahko sa infikuje baktériami, preto ho treba dlho variť. Potom ale poskytne priam umelecký zážitok - uvarené modré bielko a červený žĺtok. K tomu zaujímavú chuť, vďaka odlišnej strave, ktorú si kačica dopraje.

Korytnačie – kvôli výraznej olejnatej chuti chodia labužníci za guľkovitými vajíčkami vodných korytnačiek až ku Karibiku či Austrálii. Majstri varešky (a vajec) tam zvyknú z nich „vyťažiť“ tuk a používať ho pri varení. Obľúbeným jedlom ostrovanov v Atlantiku sú pečené vajcia, zabalené v bambusových listoch, kuchári ich radi používajú aj v sladkej kuchyni. Majú totiž omnoho viac vajcia prep vypr pxbžĺtka než vajíčka hydiny a vtákov.

Morčacie - sa môžu premeniť na rovnaké vaječné jedlá ako slepačie, pričom profesionáli si pochvaľujú ich krémovitosť. Obsahujú aj jód, meď a horčík, vitamíny skupiny B a najmä vitamín D. Majú viac tuku, ale aj bielkovín, čo má priaznivý účinok pri chudnutí. Nespôsobujú alergie u malých detí, práve vajcia prepeličie pxbnaopak, ich konzumáciou sa neskôr vyhnú problémom s kosťami.

Prepeličie - sú opradené stovkou pravdivých i nadsadených povestí o svojom mocnom účinku na zdravie a potenciu. Vďaka malej hmotnosti okolo 10 gramov nezasýtia tak ako slepačie, sú však omnoho dekoratívnejšie. Obsahujú málo cholesterolu, ale zato veľa železa, draslíka, vápnika, aminokyselín a vitamínov. Pomáhajú pri cukrovke aj astme.

Pštrosie – ponúkajú perfektné maxiomelety pre početné rodiny, pretože jedno vajce váži približne poldruha kila, nezriedka aj viac než dve. Treba to však stihnúť od apríla do októbravajce pštrosie počas znášky. Vo vajci sa skrýva veľkorysá dávka železa a vápnika, vitamínov A a E či bielkovín, nižší obsah cholesterolu než v slepačích vajciach však zaraďuje tie pštrosie medzi diétne potraviny.

Za gastrozmienku ešte stoja vajíčka z hniezda čajky, ktoré chuťou pripomínajú rybacie mäso – hlavný čajkin jedálniček. Skúsení kulinári ich varia na tvrdo, vychladia a posypú zelerovou soľou. Najmä vo Francúzsku, Anglicku a Nórsku ich považujú za lahôdku do šalátov aj vajíčok v aspiku.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 29777

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok