Koktail

A po snehovačke (jubilujúce) Bombardino...

Varené vínko, grog, teplý čaj, horúca čokoláda, rôzne alko i nealko nápoje v apres-ski bare... to všetko si môžu dopriať fanúšikovia lyžovačky, sánkovačky, bežkovania alebo prechádzok okolo solisko - zimný extnajznámejšieho slovenského morénového plesa, ktoré sa zrodilo pred 12 tisíc rokmi. Alebo pri strážení deťúreniec na vonkajšom ihrisku, klzisku. Fanúšikovia nápojových legiend si tam však určite doprajú Bombardino. „Tento slávny horúci nápoj z talianskych Álp oslavuje v tomto roku polstoročie. Nuž a názov našej reštaurácie Al lagosolisko - bombardino – Na jazere - napovedá, že sa od začiatku hlásime k talianskej gastronómii,“ vysvetľuje výber ikonického drinku hotela Solisko **** na Štrbskom Plese riaditeľka Katarína Kaňová.

V roku 1972 ho namiešal mladý barista Erich Ciapponi z horskej chaty Mottolino podľa návrhu solisko - apt stôlriaditeľa tamojších lyžiarskych vlekov pána Alda del Bó. Prečo barista a nie barman? V nápoji totiž vtedy nechýbalo tradične taliansky starostlivo pripravené espreso, ktoré tvorilo až dve tretiny. Najprv parou nahriali vaječný likér Vov a dobre našľahali, vliali espreso a brandy a drink korunovali statočnou porciou šľahačky s trochou kakaa navrchu.

„Nielen kvôli tomu, aby lyžiarom pripomínala zasnežený svah, ale aby ochránila alkohol pred „anjelskou daňou“ - vyparovaním. Bombardino, teda vlastne v čase prvých pohárov len Vov caldo – horúci (likér) Vov, sa servíroval ako vrstvený nápoj s kávou vsolisko - zima ext 2solisko - zima ext strede . Ale na večierku lyžiarskych inštruktorov ktosi zvolal „to je ako malá bomba“... Nuž ho presne takto pokrstili - Bombardino,“ Katarína Kaňová vie, že jedlo i nápoj s príbehom sú pre hosťa ešte atraktívnejšie.

Samozrejme, novinka sa rýchlo rozšírila aj do ďalších barov, chát a hotelov v Livigne. Prostredníctvom medzinárodného stretnutia riaditeľov lyžiarskych stredísk sa ešte v tom istom solisko - klziskoroku dostala aj do Rakúska, Francúzska či švajčiarskeho Davosu, kde ju ale miešajú v nealko verzii pod názvom Snehová guľa – Schneeball. Každá krajina, región, lyžiarske stredisko či bar dali Bombardinu svojskú podobu; cocktail nemá presnú receptúru. Namiesto brandy barmani či baristi priliali rum a už je tu Pirata. S whiskey vznikla škótskavaječný likér 3 psb Scozzese a bez destilátu len s dvojitou kávou a vaječným likérom sa zrodilo Calimero. Liehovinu však môže zastúpiť aj grapa, jemná vodka, ovocná pálenka... „Naša soliskovská verzia sa mieša z vaječného likéru, ktorý si sami pripravujeme, z whisky a výbornej čerstvej šľahačky,“ Katarína Kaňová dodáva, že horúci nápoj servírujú v náručí Vysokých Tatier – ako aj inde vo svete – zamiešaný.

Samozrejme, aj rôzne značky vaječných likérov urobia svoje a Bombardino zrazu chutí ale aj vyzerá trochu inak – žltšie alebo naopak tmavšie, hnedšie... Nuž a namiesto kakaa navrchu môže barman korunovať šľahačku štipkou mletej škorice, anízu, muškátového solisko - zima plesooriešku, mletých klinčekov... a už je tu zase nový a nový variant.

„Zima sa u nás celkovo ponesie v znamení rôznych horúcich drinkov, na Vianoce najmä vianočného punču, podfarbeného „živými“ koledami valachov. Na Silvestra privíta našich hostí spomínaný welcome drink Bombardino a varené vínko k 6-chodovej večeri, hudbe, tancu, tombole... Na Nový rok ráno bublinky sektu... Ale pamätáme aj na deťúrence; chutné nápoje na zahriatie a darček k tomu im počas víkendového pobytu 2. – 4. decembra prinesie Mikuláš s čertom a anjelom na koči.“ Nuž, keby bolo viac snehu, prisvišťali by tradične na saniach... 

Soňa Hudecová ©

návštevy: 24233

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Hosťovo.sk servíruje: tekvicové tortelloni v šalviovej omáčke od Michala Hečka

Aj keď halloweenske harašenie k nám doputoval len pred štvrťstoročím, vyrezávanie tekvíc nie m_hečko tekvicové tortellonije na Slovensku žiadnou novou zábavkou. Z tejto veľkej zeleniny pripravovali aj slovenské prababičky kaše, polievky, prívarky. Semienka pražili a dužinu používali aj na omastenie iných jedál. Tekvica sa skrátka využívala bezo zvyšku. Dnes sa stala novoobjavenou módou.

 / Čítať viac

Fusion na jednom stole

Začalo sa písať druhé desaťročie nového milénia, keď sa v gastronómii zrodil nový štýl – solisko - jedlo šalát var jarnéfusion. Talianske cestoviny sa na tanieri spojili so slovenskou bryndzou a indickými koreninami. Japonskú hovädzinu wagyu sprevádzali švajčiarske zemiakové rösti a francúzsky dresing alebo mexické guacamole. Severoafrická harissa dochutila americký burger či ázijské

25. 9. 2023 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Reštaurácie s lacným menu vyhynuli

Niekto vraví, že obedy by ho nemali stáť viac než 5 eur. Iný za znesiteľnú považuje sumu okolo obedové menu h7 eur. Ďalší je ochotný vydať za obed desaťeurovku a na Slovensku žije aj dosť ľudí, pre ktorých nie je problém zaplatiť aj 12-15 eur. Pretože samozrejme, každý aj vyžaduje niečo iné. Komusi stačí jedlo, z ktorého sa nasýti, iní potrebujú výber, pestrosť, vždy 

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

... a päťdesiatkrát napísať Cordon Bleu!

Vyprážaný teľací, prípadne hydinový rezeň so syrom a šunkou patrí medzi stálicu cordon bleu pxb hsvetovej gastronómie. Slovensko nevynímajúc. Kto sa však vo veci trošku vyzná, toho zaskočí zanovitosť tunajších reštaurácií, s akou vo svojich jedálnych lístkoch ponúkajú hosťom „Gordon Blue“.


 / Čítať viac

Liptovské droby (s pečiatkou EÚ) v hydine nehľadajte

Sú krajiny, kde kulinársky marketing šliape ako hodinky už oddávna. Nuž nečudo, že ich liptovské droby - strachanovkapoznáme ako kulinárske mekky sveta, hoci podobné jedlá sa varili a varia aj inde. To potom tvorí imidž destinácie, ktorej cestovný ruch prekvitá. Žiaľ, Slovensko medzi ne nepatrí.

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

19. 2. 2021 / Čítať viac

Viac nám chutí obrátený jablkový koláč alebo jeho príbeh?

tarte tatin pxbJedlo s príbehom. Odborníci z marketingu gastronómie či hotelierstva vedia, že omnoho lepšie sa predáva jedlo, potravina, nápoj, služba... ktoré majú svoj príbeh. Vychutnávanie totiž dostane ďalší rozmer. Hosť túži mať izbu, v ktorej spala kráľovná Sissi (alebo by si to bola

 / Čítať viac

Z odpadu na strieborný podnos

Bravčové nožičky – nie sú len pomocným prípravkom do želatiny, ale aj znovuobjavenou pečeň pcbluxusnou surovinou. Pomaly…  

Býče zľazy – sa na Strednom Východe pokladajú za bežnú surovinu, v Portugalsku zase …

Jahňacie ľadvinky – sa považujú za delikatsu, ak pochádzajú z mladých zvierat. Britská kuchyňa… 

 / Čítať viac


2013 – 2023 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok