rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Ľudia v zákulisí – myslia si, robia, radia

Jaroslav Petrouš: medzi baristami nemáme TV celebrity

Niekto ho pozná ako vyučeného kuchára, iní zase ako svetovú špičku a paralympionika v hode diskom a oštepom. Predovšetkým je však už vyše dvadsať rokov špecialistom okolo kávy, dokonca j_petrouš hc htvorcom vlastnej značky Handicap Coffee (spou s dnes už handicapovaným Mužom roka ´09 Martinom Zachom)…

K baristike sa dostal ako mnoho iných – motaním sa okolo sukne svojej mamy. Samozrejme, len metaforicky povedané, keďže už išlo o dospelého mládenca. Ale „kávovať“ začal ako dealer vo farbách jej zamestnávateľa – spoločnosti Douwe Egberts. Už o dva roky neskôr sa stal majstrom baristom ČR za rok 2004, čo ho katapultovalo na Majstrovstvá v príprave kávy v Seattli. Nebola to medaila, ale nebolo to ani najhoršie; obhájil pozíciu kdesi v polovici rebríčka.

„Nemám rád, keď v pití kávy prevládajú „bazény“. A to sa teda dlho týkalo oboch našich krajín. Ale považujem to za vec vývoja, osvety. Veď ani ja som sa predtým nesprával ako skúsený kávičkár,“ hovorí o časoch predtým, než sa mu pootvorila trinásta komnata kávy.. Než nabral prvé rozumy od Roberta Trevisana, než si porovnal zahraničnú a tunajšiu baristiku , než sa ďalej vzdelal, všeličo dozvedal, skúšal, trénoval...

„V jedle sme tu zažili sedemmíľový krok aj preto, že sa začalo vydávať veľa kníh o jedle a každá televízna stanica pripravila kuchárske programy. Ale baristi, obchodníci s kávou či manažéri kaviarní tvoria omnoho menšiu a tichšiu skupinu. Nie sú medzi nami celebrity a naše televízne programy by asi boli nudné. Preto musíme vyjsť „do terénu“ a na tvári miesta ukazovať a dokazovať, aké výrazné sú chuťové rozdiely medzi dobre a zle pripravenou kávou a ako robiť tú dobrú. Potom si vyslovene užívam pocit, že sa po takomto mojomj_petrouš handicap coffee 2 vystúpení určite niečo zmení k lepšiemu,“ Jaro Petrouš to stokrát videl na vlastné oči, keď školil zamestnancov spoločnosť Tchibo i Nestlé, viedol kávový koncept Rioba v Makro/Metro Cash & Carry alebo tím pre ho-re-ca (hotely-reštaurácie-catering) u Juliusa Meinla.

„Vážim si filozofiu mať vlastného baristu – lektora. Lebo najmä počas krízy mnohé spoločnosti zrušili túto pozíciu ako neproduktívnu položku. On sám, samozrejme, nepredáva, ale baristické vedomosti sa na odborných školách samostatne nevyučujú a personálu ich nevie dať personálu žiaden technik od kávostrojov.“

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 21818



do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok