rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Zajedzte si lásky... a zveriny!


"Možno nikdy žiadne náboženstvo nepojme telesnú náruživosť tak prirodzene, ako keď ľudia uctievajúci Afroditu, cítili, že inštinkty, ktoré ich spájajú so zvieratami, spájajú ich aj s bohmi."
barón Kenneth Clark, britský historik umenia

Na počiatku bolo Slovo a vari hneď za týmto slovom sa stvorila Túžba; po túžbe Láska a hľa... valentín jedlo ilu pxb 2 h jpgbez veľkej námahy je nás tu dnes niekoľko miliárd. A predsa sa už od prapočiatkov ľudskej histórie na planéte Zem zaujímal človek o to, ako túžbu posilniť a lásku ešte väčšmi naplniť. Hľadal zázračné nápoje a jedlá, ktoré by mu pomohli zaujať druhé pohlavie, znásobiť ľúbostný výkon, priniesť nepoznané rozkoše. Elixíry lásky preslávili svojich autorov; mnohé sa dodnes tešia úcte a bezhraničnej viere, iné si postupne vyslúžili posmech a zatratenie, najčastejšie ich sprevádzajú pochybnosti. Avšak homo sapiens aj dnes rád skúša staré recepisy i novoty na poli lásky i na poli "láskovej" gastronómie, veď čo ak predsa...

Parohatá zver sa stala symbolom potencie. Lovenie zveri je doménou mužov a aj pri príprave divinových jedál častejšie stretneme pánov so slušivou zásterou než ich partnerky. Určite i preto, že divina vyžaduje čas, hravosť a trpezlivosť - odležanie, fyzicky namáhavé porciovanie, marinovanie, obracanie a potom samotné zdĺhavé pečenie, varenie, dusenie. K tomu prácne prílohy, príležitostné servírovanie, ťažké vína. Navyše vraj zverina povzbudzuje túžbu pánov po láske, rozvášňuje a znásobuje ľúbostné rozkoše.zverina guláš pxb

Tak vravia múdre knihy. Napríklad, Psychologická štúdia o sexe od Ellisa Havelocka z konca 19. storočia odporúča sviečkovicu z rôznych živočíšnych druhov ako silné afrodiziakum pre pánov. Treba ju však pripravovať ľahko opečenú podľa Rossiniho alebo ako dvojitý steak so zeleninou podľa Chateaubrianda, nie vyprážanú či v ťažkej smotanovej omáčke. Dokážu cez chuťové poháriky povzbudiť celúzverina parohy pxb centrálnu nervovú sústavu. Pritom ale zbytočne nezaťažia žalúdok, pretože na adresu ťažko stráviteľnej hostiny vravela už Kámasútra: "Nenaplňte si žalúdok jedlom a nápojmi, lebo dostanete záchvat mŕtvice a dny!" a to namiesto sily a ľúbostného rozletu, aký sa od zverinového jedla právom očakáva.

Pre tých, čo smú holdovať Dianinmu umeniu celkom bez obáv z pokuty, majú láskológovia ešte jeden zverinový nápad v tajnom šuflíčku. Paroh z trojročného jeleňa siku treba ostrúhať a uvariť. Obsahuje totiž samčie pohlavné hormóny, používané aj v humánnej medicíne.

Keď je parohatá zver kráľom, nuž zajac sa vraj stal princom medzi afrodiziakami - povedal pred dvoma storočiami ktorýsi uznávaný milovník. Ale ešte omnoho skôr, keď sa faraóni 21. dynastie starobylého Egypta usilovali o mýtus nevyčerpateľnej mužnosti, uctievali zajaca ako božstvo. V Grécku tepali svadobné prstene do tvaru tohto neveľkého zvieraťa. Indiánom nik nevyhovoril, že Veľký Zajac bol stvoriteľom Zeme, Mesiaca, ba i Slnka. No a v Británii ho dokonca svätili tak, že jeho mäso ani nejedávali. Na obrazoch, reliéfoch i keramike sa to popri bohyni lásky Afrodite a jej bôžikoch lásky kupidoch len tak hemží zajacmi a zajačikmi. To preto, že mužom zaručí "dobrý výkon". 

Tetrov, sluka, prepelica, divá hus a divá kačka, bažant, jarabica i divý holub by vraj s chlapom ani len nepohli, zatiaľ čo ženy dovedú "do stavu láskavej blaženosti". Nápadníci z rokov 1700 to dobre vedeli a nikdy nezabudli pripraviť dámam svojho srdca vtáčie lahôdky. Francúzsky kráľ 16. storočia Henrich IV. sa dokonca ku vojvodkyni Gabike d´Estrées vozieval tak, že jeho osobný koč sprevádzal ďalší samostatný koč. V ňom sa viezlo niekoľko jedál z jarabíc. r_krištof prepelica s hruPrísediaci kuchár na ne dozeral a udržiaval ich v optimálnej teplote.

"Ty moje jahniatko!" vraví roztúžený milovník, "zaraz by som ťa celú zjedol." Tento úvod do lovenia „bez zbraní“ často patrí k slovníku i k jedálničku. Veď jahniatko (hoci nepatrí k divej ale zdomácnenej zveri) sa považuje za afrodiziakum v japonskej i arabskej kuchyni. Možno práve Alah dozerá na to, aby sa po pečenom jahňati prelamovali predľúbostné rozpaky a po lahôdke z jahňacieho mäska, cesnaku, tymiánu, rozmarínu a jogurtu už naozaj netreba veľa ďalších slov.

Majster varešky Róbert Krištof vidí (a rád varí) valentínsku večeru v podobe nanajvýš jednoduchej Prepelice na škoricových hruškách: Prepeličku opláchne, nasolí a pečie pri teplote 160 ºC asi hodinu. Do výpeku pridá na jemno nakrájanú šalotku, na kocky nakrájanú hrušku, trochu masla a za pohár bieleho vína. Dochutí škoricou, soľou a mletým korením.

Soňa Hudecová ©

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Bambusová masáž prekračuje hranice wellness a mieri k liečebným procedúram

Niekto chodí na ryby, iný korčuľuje, záhradkárči alebo vyšíva. Ale je čoraz viac ľudí, čo ich masáž ilu pxb hopantala vášeň pre wellness. Dnes už nie je len o občasnej masáži alebo vírivke. Z wellness sa stal štýl života, spôsob trávenia voľného času, ucelený koncept. 

16. 11. 2023 / Čítať viac

Sriracha je rodinným striebrom Thajska

Sriracha na talianske rizoto. Sriracha na švábske špecle. Sriracha na gruzínske pirohy. Sriracha sriracha fľaše fgako ochutenie francúzskeho quiche. Srirachou pokvapkané mexické tacos či texaské chilli con carne. Sriracha do japonského ramenu a hoci aj na lángoše, zemiakové guľky s údeným mäsom alebo slovenský vyprážaný syr. Na vajíčka, do…

 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Jeden pomaranč sa zaľúbil raz...

 ... do Darinky mandarínky... a viete, čo sa z toho zrodilo? Nuž predsa bábätko tangor... citrusy vian pxbKrížením citrusov sa rozrástla táto kyslo-sladko-trplá rodina takmer na dve stovky druhov. Nuž a keby sme mali k zime priradiť vôňu, určite to vyhrajú citrusy, najmä tie oranžové.
O tejto farbe sa v psychologických kruhoch traduje, že pôsobí ako balzam na obličky, slezinu

 / Čítať viac

A po snehovačke (pred rokom jubilujúce) Bombardino...

Varené vínko, grog, teplý čaj, horúca čokoláda, rôzne alko i nealko nápoje... to všetko si môžu solisko - bombardino hdopriať fanúšikovia lyžovačky, sánkovačky, bežkovania alebo prechádzok okolo najznámejšieho slovenského morénového plesa, ktoré sa zrodilo pred 12 tisíc rokmi. Alebo pri strážení deťúreniec na vonkajšom ihrisku, klzisku. Fanúšikovia nápojových legiend 

1. 12. 2022 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Čo vám chcú naliať

Advocaat – zmes aromatickej liehoviny, napríklad brandy, cukru a vaječných žĺtkov; pôvodne blue curacao pxbju Portugalci vyrábali z dužiny tropickej plodiny abacate, z čoho vznikol skomolený, ale podobne znejúci názov
Angostura Bitters – trpká liehovina z angosturovej a chininovej kôry, santalového 

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok