Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Zajedzte si lásky a... mäska z mora

"Možno nikdy žiadne náboženstvo nepojme telesnú náruživosť tak prirodzene, ako keď ľudia uctievajúci Afroditu, cítili, že inštinkty, ktoré ich spájajú so zvieratami, spájajú ich aj s bohmi."
barón Kenneth Clark, britský historik umenia

Na počiatku bolo Slovo a vari hneď za týmto slovom sa stvorila Túžba; po túžbe Láska a hľa... morské plody pxbbez veľkej námahy je nás tu dnes niekoľko miliárd. A predsa sa už od prapočiatkov ľudskej histórie na planéte Zem zaujímal človek o to, ako túžbu posilniť a lásku ešte väčšmi naplniť. Hľadal zázračné nápoje a jedlá, ktoré by mu pomohli zaujať druhé pohlavie, znásobiť ľúbostný výkon, priniesť nepoznané rozkoše. Elixíry lásky preslávili svojichkaviár čierny pxb autorov; mnohé sa dodnes tešia úcte a bezhraničnej viere, iné si postupne vyslúžili posmech a zatratenie, najčastejšie ich sprevádzajú pochybnosti. Avšak homo sapiens aj dnes rád skúša staré recepisy i novoty na poli lásky i na poli "láskovej" gastronómie, veď čo ak predsa...

Bohyňa lásky Afrodita vraj povstala z morskej peny, ktorá sa vytvorila okolo Uranových morské plody úhor pxbgenitálií; potom plávala na mušli ustrice až k Cypru. Kam vkročila, vyrastali za ňou kvetiny. Kade sa pohla, tam ju sprevádzali holubice a vrabce. Kde zamierila svoj pohľad, čakalo ju dobrodružstvo plné vášne. Aj tie najdávnejšie ľudské národy a kultúry preto verili, že jedlá "z mora" sú plné erotickej sily. Morská voda totiž obsahuje až 92 stopových prvkov a minerálnych solí. Do tela  sa dostáva, napríklad, pri porciách čerstvých ustríc, bohatých aj na výživné a katalyzujúce látky. Egypťania vkladali perly ustríc do octu, aby sa v ňom rozpustili; získavali tak nápoj so silným afrodiziakálnym účinkom. Podľa rímskeho básnika Juvenalisa to dokonca nemá ľudstvo s ustricami preháňať, lebo by sa vraj premnožilo.

Nevedno či brežniaky pomáhali v láske človeka doby kamennej, ale nálezy veľkého množstva ulít na britských Orknejách to dokazujú dosť presvedčivo. Aj americkí vrtní robotníci si zvyklimorské plody 2 h pxb nosiť na vrtné plošiny v Severnom mori kilogramy lastúrnikov. V roku 1920 ich vďaka vynikajúcim účinkom začali vo Veľkej Británii chovať aj vo veľkom.

Plody mora sa nestali afrodiziakom len vyvolených majetných vrstiev. Na svoje si mohli prísť aj tí najchudobnejší, povedzme, prostredníctvom slávok. Belgické kroniky zaznamenávajú, že slávky boli rozšíreným karnevalovým jedlom. A zároveň nezabúdajú podotknúť, že práve počas karnevalov sa rozhoreli aj tie najskrytejšie vášne...

Najerotickejšou časťou homára nie je vraj jeho obľúbené biele mäso, ale zanedbávaná pečienka, krémová substancia a červené ikry samičiek. Po jednoduchom varenom jedle sa dá už na následnú vášeň doslova prisahať. To sa však týka aj krabov, hrebenatiek, srdcoviek, ustrice 2 pxbsurmoviek, kreviet a garnátov (o rozdieloch by viac vedeli rozprávať biológovia než gastronómovia) či stoviek ďalších morských kôrovcov a mäkkýšov.

Ale ani ten, kto neverí na vášniplné legendy jedál a nápojov, nemôže poprieť význam vitamínov A, B a D pre stav duše a tela. No a to sú práve tie najsilnejšie dôvody ZA morské tuniaky, lososy, polievka tom yum pxbslede, makrely, platesy, halibuty, žraloky a ďalšie biele či mastné ryby. A tak aj vynikajúci šéfkuchár zo Záhoria Marián Breznický rád pripravuje závitky z lososa s rybacou omáčkou. Dobre vychladené 3-4 filety zmixuje s čiernym korením, soľou a trochou chilli papričiek, dvoma žĺtkami a 50 g hustej smotany. Rozprestrie si dva plátky morskej riasy na suši a navrství lososovú zmes, do stredu položí kúsok údeného lososa a zroluj. Zabalí do potravinárskej fólie a varí v pare pri teplote 85°C asi 12 – 15 minút.

Do menšieho hrnca naleje dva deci rybieho vývaru a sladkú smotanu a varí 5 minút. Pridá dva kúsky toastového chleba s orezanou kôrkou a varí ďalšie 3 minúty. Nakoniec pridá 100 g masla a omáčku zmixuje dohladka, potom ešte pridám nakrájanú pažítku: Dochutí centilitromm_breznický losos_závitok s krevet 2 anízového likéru, soľou a mletým čiernym korením. Jedlo doplní krevetami, opečenými na cesnaku a olivovom oleji, poduseným mangoldom, špenátom alebo kapustou pak choi a na záver polentou zo 100 g kukuričnej krupice. Počas varenia ju dochutí šafranom. Keď sa múka premení na hladký krém, vmieša doň maslo a jedlo ihneď podáva.

Mimochodom, výnimočné postavenie sa ušlo úhorovi; v Egypte ho uctievali ako boha a Rimania ho hýčkali špeciálnou potravou. Najsilnejšia erotická moc sa pripisuje údenému úhorovi. V modernejších dobách sa na podobné výslnie dostal sleď údený nad dubovým drevom (na obr. vľavo hore), ktorého v roku 1840 "vymyslel" John Woodger zo Seahouses. Na štvrťhodinku ho treba vložiť dolu hlavou do vriacej vody a servírovať s čiernym chlebom, maslom a varenými vajíčkami. V Číne nedajú dopustiť na grilované žraločie plutvy, v starom Grécku sa najviac osvedčili sardely marinované vo víne. A pstruh upravený fermentovaním morské plody chobot pxbpovzbudzuje vášeň nórskych milovníkov už celé tisícročia.

A na záver čierna bodka, aj keď nie smútočná…  Práve naopak, keď vyslovíme slovo kaviár, môže sa nám zdať o luxusnom prostredí drahej reštaurácie, hodvábnych závesoch na balkónových oknách terasy, mäkučkej huňatej posteli s baldachýnom. Pravda, ak ide naozaj o ikry z jesetera - vyzy, sevrugy, jesetera malého i veľkého či aspoň z najmenšej sterlede; jedávali ho cári a cisári zlatými lyžičkami z perleťových misiek. Účinok kaviáru vraj násobí šampanské, ako príloha stačia hrianky a ako "obloha" orchideje.

Soňa Hudecová-Podhorná ©

 

návštevy: 18 441do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Dvorné dámy taurisáckeho grilovania

Znalec by povedal „accompaniment, condiment“. Teda po slovensky dochucovadlo. Niečo horčica a spolzaujímavé, čo sprevádza mäso a údeniny, vajíčka, syry, huby či zeleninu k prestretému stolu. Kuchári i konzumenti ho obvykle chápu ako menej dôležitú surovinu, pri grilovaní však nadobúda omnoho významnejšie postavenie. Veď taký plátok krkovičky z Mäsiarstva

31. 7. 2023 / Čítať viac

Tanierik „Bone China“ – nič pre vegetariána

Marco Polo toho zo svojich východných výprav priviezol naozaj veľa. Možno najčastejšie sa čaj h pxbpomínajú cestoviny, ale väčší rozruch vtedy koncom13. storočia spôsobil porcelán. Číňania ho však vyrobili a postupne stále zdokonaľovali už o šesť storočí skôr; mohli sa totiž inšpirovať svojimi náleziskami kaolínových ílov – najväčších vo svete. Ešte aj 

8. 6. 2023 / Čítať viac

Klobúky neodkladajte, prosím!

Obsahujú málo energie, a tak sú vhodné aj pre tých, čo stále bojujú s kilami navyše. Kilo húb huby - barbroforsberg pxbdodá telu iba 600 až 2000 joulov, pritom však dobre zamestná tráviace ústrojenstvo a navodí pocit nasýtenia. Pánkovia (ale i dámy) s klobúčikom sú plné minerálnych látok, no nasávajú z okolia aj škodliviny... Skrátka, vďaka protichodným vlastnostiam majú huby stále veľa

 / Čítať viac

Najlepšie hodnotená polievka sveta je vraj ramen – sesternica slovenskej slepačej

Keď nedeľa, tak terina so slepačou polievkou. Keď Nový rok, tak určite hovädzí bujón s ramen 7 pxb hrezancami. Keď oslava, nuž s kuracím vývarom a na svadbe možno aj polievka z bažanta alebo kohúta... či v reštaurácii alebo doma, stále sa pri sviatočnejšom stolovaní krútime okolo vývaru so zeleninou a dobrými „slížikmi“. Niekto pridá zemiaky, iný kúsky kukuričných

 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Reštaurácie s lacným menu vyhynuli

Niekto vraví, že obedy by ho nemali stáť viac než 5 eur. Iný za znesiteľnú považuje sumu okolo obedové menu h7 eur. Ďalší je ochotný vydať za obed desaťeurovku a na Slovensku žije aj dosť ľudí, pre ktorých nie je problém zaplatiť aj 12-15 eur. Pretože samozrejme, každý aj vyžaduje niečo iné. Komusi stačí jedlo, z ktorého sa nasýti, iní potrebujú výber, pestrosť, vždy 

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Nech žije kávová demokracia!

Čo kraj, to iný kávový mrav. V Rakúsku milujú veľké pressá so smotanou a šľahačkou, káva turecká pxbrancúzske cappuccino v „polievkovej“ šálke sa stalo samostatnou kategóriou, na Balkáne a Blízkom Východe ju radi sladia takmer do sirupovita. Fíni milujú kávu kaffeost, v ktorej plávajú kúsky syra leipäjuusto, V Japonsku nájdeme pivo v káve, resp. kávu v pive.., No

30. 8. 2021 / Čítať viac

Keď prichádza šafing, jedlo nie je ďaleko

„Nech sa páči, pane, jelenie ragú nájdete v treťom šafingu zľava.“
šafing 2 pxb„Pardón, madam, musím presunúť váš pohár, aby som zmestil šafing s pomarančovými palacinkami...“
Hm, no dobre, ale čo tým chcel básnik... teda vlastne čašník povedať? – vraví si hosť, ktorý sa v reštauráciách či na recepciách cíti ako začiatočník. V tomto prípade však žiaden Laroussov

25. 4. 2021 / Čítať viac

... a päťdesiatkrát napísať Cordon Bleu!

Vyprážaný teľací, prípadne hydinový rezeň so syrom a šunkou patrí medzi stálicu cordon bleu pxb hsvetovej gastronómie. Slovensko nevynímajúc. Kto sa však vo veci trošku vyzná, toho zaskočí zanovitosť tunajších reštaurácií, s akou vo svojich jedálnych lístkoch ponúkajú hosťom „Gordon Blue“.


5. 3. 2021 / Čítať viac

Hosťovo.sk servíruje: mrkvovo-orechový mafin od Janky Gálikovej

Pred štvrťstoročím neznámy pojem, dnes koláčik, ktorý aj v našej krajine s úžasnými j_gáliková mrkvový mafinkoláčovými tradíciami istí každú desiatu, olovrant, pohostenie... Otvorili sme mu dokorán našu pomyselnú gastronomickú náruč podobne ako kedysi zemiakom, paradajkám, marhuliam, morkám či párkom v rožku. Dnes ich považujeme za svoje... Veď pán MAFIN sa dá vymyslieť na sto spôsobov. Od klasických až po tie veľmi originálne. Nuž a práve 

1. 3. 2021 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

19. 2. 2021 / Čítať viac

Volajte ma kolokázia, majstri carvingu!

Kde sa voda sypala a piesok lial, začal sa príbeh zvaný carving. Len to nebolo v žiadnej carving - 06-09rozprávkovej krajine, ale v thajských a čínskych končinách. Keď sa tam remeselníkovi kuchyne dostal do rúk koreň taro, už aj vyrezával... kvety, vtákov, motýle, paláce... ba aj celé obrazy. Veď v juhovýchodnej Ázii a Indii pestovali túto hľuzu už päťtisíc rokov pred n.l..

3. 12. 2020 / Čítať viac


2013 – 2023 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok