rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Zajedzte si lásky a... mäska z mora

"Možno nikdy žiadne náboženstvo nepojme telesnú náruživosť tak prirodzene, ako keď ľudia uctievajúci Afroditu, cítili, že inštinkty, ktoré ich spájajú so zvieratami, spájajú ich aj s bohmi."
barón Kenneth Clark, britský historik umenia

Na počiatku bolo Slovo a vari hneď za týmto slovom sa stvorila Túžba; po túžbe Láska a hľa... morské plody pxbbez veľkej námahy je nás tu dnes niekoľko miliárd. A predsa sa už od prapočiatkov ľudskej histórie na planéte Zem zaujímal človek o to, ako túžbu posilniť a lásku ešte väčšmi naplniť. Hľadal zázračné nápoje a jedlá, ktoré by mu pomohli zaujať druhé pohlavie, znásobiť ľúbostný výkon, priniesť nepoznané rozkoše. Elixíry lásky preslávili svojichkaviár čierny pxb autorov; mnohé sa dodnes tešia úcte a bezhraničnej viere, iné si postupne vyslúžili posmech a zatratenie, najčastejšie ich sprevádzajú pochybnosti. Avšak homo sapiens aj dnes rád skúša staré recepisy i novoty na poli lásky i na poli "láskovej" gastronómie, veď čo ak predsa...

Bohyňa lásky Afrodita vraj povstala z morskej peny, ktorá sa vytvorila okolo Uranových morské plody úhor pxbgenitálií; potom plávala na mušli ustrice až k Cypru. Kam vkročila, vyrastali za ňou kvetiny. Kade sa pohla, tam ju sprevádzali holubice a vrabce. Kde zamierila svoj pohľad, čakalo ju dobrodružstvo plné vášne. Aj tie najdávnejšie ľudské národy a kultúry preto verili, že jedlá "z mora" sú plné erotickej sily. Morská voda totiž obsahuje až 92 stopových prvkov a minerálnych solí. Do tela  sa dostáva, napríklad, pri porciách čerstvých ustríc, bohatých aj na výživné a katalyzujúce látky. Egypťania vkladali perly ustríc do octu, aby sa v ňom rozpustili; získavali tak nápoj so silným afrodiziakálnym účinkom. Podľa rímskeho básnika Juvenalisa to dokonca nemá ľudstvo s ustricami preháňať, lebo by sa vraj premnožilo.

Nevedno či brežniaky pomáhali v láske človeka doby kamennej, ale nálezy veľkého množstva ulít na britských Orknejách to dokazujú dosť presvedčivo. Aj americkí vrtní robotníci si zvyklimorské plody 2 h pxb nosiť na vrtné plošiny v Severnom mori kilogramy lastúrnikov. V roku 1920 ich vďaka vynikajúcim účinkom začali vo Veľkej Británii chovať aj vo veľkom.

Plody mora sa nestali afrodiziakom len vyvolených majetných vrstiev. Na svoje si mohli prísť aj tí najchudobnejší, povedzme, prostredníctvom slávok. Belgické kroniky zaznamenávajú, že slávky boli rozšíreným karnevalovým jedlom. A zároveň nezabúdajú podotknúť, že práve počas karnevalov sa rozhoreli aj tie najskrytejšie vášne...

Najerotickejšou časťou homára nie je vraj jeho obľúbené biele mäso, ale zanedbávaná pečienka, krémová substancia a červené ikry samičiek. Po jednoduchom varenom jedle sa dá už na následnú vášeň doslova prisahať. To sa však týka aj krabov, hrebenatiek, srdcoviek, ustrice 2 pxbsurmoviek, kreviet a garnátov (o rozdieloch by viac vedeli rozprávať biológovia než gastronómovia) či stoviek ďalších morských kôrovcov a mäkkýšov.

Ale ani ten, kto neverí na vášniplné legendy jedál a nápojov, nemôže poprieť význam vitamínov A, B a D pre stav duše a tela. No a to sú práve tie najsilnejšie dôvody ZA morské tuniaky, lososy, polievka tom yum pxbslede, makrely, platesy, halibuty, žraloky a ďalšie biele či mastné ryby. A tak aj šéfkuchár zo Záhoria Marián Breznický rád pripravuje závitky z lososa s rybacou omáčkou. Dobre vychladené 3-4 filety zmixuje s čiernym korením, soľou a trochou chilli papričiek, dvoma žĺtkami a 50 g hustej smotany. Rozprestrie si dva plátky morskej riasy na suši a navrství lososovú zmes, do stredu položí kúsok údeného lososa a zroluj. Zabalí do potravinárskej fólie a varí v pare pri teplote 85°C asi 12 – 15 minút.

Do menšieho hrnca naleje dva deci rybieho vývaru a sladkú smotanu a varí 5 minút. Pridá dva kúsky toastového chleba s orezanou kôrkou a varí ďalšie 3 minúty. Nakoniec pridá 100 g masla a omáčku zmixuje dohladka, potom ešte pridám nakrájanú pažítku: Dochutí centilitromm_breznický losos_závitok s krevet 2 anízového likéru, soľou a mletým čiernym korením. Jedlo doplní krevetami, opečenými na cesnaku a olivovom oleji, poduseným mangoldom, špenátom alebo kapustou pak choi a na záver polentou zo 100 g kukuričnej krupice. Počas varenia ju dochutí šafranom. Keď sa múka premení na hladký krém, vmieša doň maslo a jedlo ihneď podáva.

Mimochodom, výnimočné postavenie sa ušlo úhorovi; v Egypte ho uctievali ako boha a Rimania ho hýčkali špeciálnou potravou. Najsilnejšia erotická moc sa pripisuje údenému úhorovi. V modernejších dobách sa na podobné výslnie dostal sleď údený nad dubovým drevom (na obr. vľavo hore), ktorého v roku 1840 "vymyslel" John Woodger zo Seahouses. Na štvrťhodinku ho treba vložiť dolu hlavou do vriacej vody a servírovať s čiernym chlebom, maslom a varenými vajíčkami. V Číne nedajú dopustiť na grilované žraločie plutvy, v starom Grécku sa najviac osvedčili sardely marinované vo víne. A pstruh upravený fermentovaním morské plody chobot pxbpovzbudzuje vášeň nórskych milovníkov už celé tisícročia.

A na záver čierna bodka, aj keď nie smútočná…  Práve naopak, keď vyslovíme slovo kaviár, môže sa nám zdať o luxusnom prostredí drahej reštaurácie, hodvábnych závesoch na balkónových oknách terasy, mäkučkej huňatej posteli s baldachýnom. Pravda, ak ide naozaj o ikry z jesetera - vyzy, sevrugy, jesetera malého i veľkého či aspoň z najmenšej sterlede; jedávali ho cári a cisári zlatými lyžičkami z perleťových misiek. Účinok kaviáru vraj násobí šampanské, ako príloha stačia hrianky a ako "obloha" orchideje.

Soňa Hudecová-Podhorná ©

 

návštevy: 18 441



do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok