rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Viac nám chutí obrátený jablkový koláč alebo jeho príbeh?

Jedlo s príbehom. Odborníci z marketingu gastronómie či hotelierstva vedia, že omnoho lepšie sa predáva jedlo, potravina, nápoj, služba... ktoré majú svoj príbeh. Vychutnávanie totiž dostane ďalší rozmer. Hosť túži mať izbu, v ktorej spala kráľovná Sissi (alebo by si to bola želala ☺), rád drží v ruke osobný hotelový príbor Vlastu Buriana, zbožňuje jedlo od gurmána Honoré de Balzaca dávno predtým, než mu ho naservírujú... A vôbec sa za to nemusí hanbiť. tarte tatin pxbPatrí to k zážitku.

Rovnako je to aj so slávnym Tarte Tatin. Veď čo už môže byť zlé na jablkovom koláči...? Taký čerstvý, chutný, teplý, voňavý, no mňam! Raz taký a inokedy iný, s rôznymi odrodami jablka, s iným cestom, škoricou, vanilkou alebo ďalšími koreninami a arómami či štamperlíkom..

Do pôžitku ale v tomto prípade vstupuje legenda o jeho vzniku z 80-tych rokov 19. storočia. Ako pri zrode mnohých iných vecí mu vraj tiež pomohla náhoda, keď jedna so sestier Tatinových – vraví sa o Stephanie, ktorá sa v kuchyni zvŕtala omnoho viac než jej sestra Caroline – nechala jablká príliš dlho dusiť na masle a cukre. Takmer horeli. A tak na ne rýchlo hodila vrstvu lístkového cesta a zabuchla rúru. Tak sa vlastne piekol koláč naopak, naspodku jablká a navrchu lístkové cesto. Vynašla sa tým, že tortu potom pred servírovaním obrátila.

Menej zaujímavo znie verzia, že s koláčom experimentovala a možno si vzala nápad od slávneho gastronómia Antoina Careme-a. Hosťom hotela Terminus v Lamotte-Beuvron kúsok od Paríža koláč zachutil, a tak ho majiteľky často pripravovali a podávali ako tzv. „dezert domu“. Sestry sa však vôbec neplánovali zviditeľňovať a nenazvali koláč ako Tatin, ale Tarte Solognote podľa miesta – regiónu jeho zrodu.

Tarte Tatin – takto ho pomenoval až Maurice Edmond Sailland, prezývaný Curnonsky,jablká - hpl h najslávnejší publicista gastronómie 20. storočia. Nuž a takto sa aj stal svetoznámou ikonou, ktorú nasleduje mnoho ďalších kuchárov a ich nápadov; s lístkovým ale aj krehkým cestom, s mladšími a novšími odrodami jabĺk než sú pôvodné odrody Reine des Reinettes (v angličtine King of the Pippins a v slovenčine reneta) a Calville alebo s celkom iným ovocím – hruškami, dulami, marhuľami, broskyňami, ananásom, slivkami či dokonca paradajkami alebo cibuľou.

Aký pekný príklad, že legendou sa môžeme (alebo naše dielo) stať až po smrti. Žiaľ, mnohí (aj) majstri varešky by tento čas radi urýchlili a skrátili a stali sa nesmrteľnými ešte za života ☺. A spoľahli sa najmä na marketing a PR... Nuž ale takto to nefunguje. Aj za legendou sestier Tatinových stála ich celoživotná práca a šikovnosť v kuchyni. Nuž a predstavte si, že nenapísali ani žiadnu kuchársku knihu...

Soňa Hudecová ©

O jablkových dobrotách z dielne našich šéfkuchárov čítajte …

 

návštevy: 32900do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Príbehy tisíc a jednej fľašky sú mládeži prístupné

Nestretnete v nich drakov, trpaslíkov ani vodníkov, ale inak vlastne znejú príbehy slávnych alkohol - fľaše 2 pxbalkoholov ako z rozprávky. V tomto napínavom čítaní nechýbajú zápletky, vyvrcholenie, rozuzlenie; dúšok dobrého alkoholu si labužník vychutná spolu s dúškami histórie i zemepisu.

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok