Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Mlieko nad zlato – táto úžasná potravina oslavuje v máji svoj svetový deň

Milí mliekoholici, jogurtoholici a zákvasoholici, vy čo nedáte dopustiť na pravé žltučké maslo i vy, čo vás nemožno len tak ľahko odtrhnúť od misy syrov, milujete tvaroh a s vášňou popíjate kyslomliečne nápoje. Práve na vás kedysi mysleli belgickí odborníci, keď prišli na svetové mlieko nápoj pxbfórum s nápadom vyhlásiť tretí utorok v máji za Deň mlieka. Bola to vlastne odpoveď lekárskym združeniam a Svetovej zdravotníckej organizácii, ktoré v roku 1957 vo švajčiarskom meste Interlaken hovorili o nutnosti posilniť záujem širokej verejnosti o pitie mlieka a holdovaniu mliečnym výrobkom. Už vtedy pred päťdesiatimi štyrmi rokmi vyzvali vládnych činiteľov jednotlivých krajín, aby zvýšili podporu výroby, spracovania a spotreby tohto bieleho moku.

Nooo, teda moku..; darmo som listovala dielami klasikov. Naozaj sa mlieko nikdy nepovažovalo za tak inšpiratívny nápoj ako víno, káva alebo aspoň čaj. Mliekarne nebývalimlieko pxb h dostaveníčkom básnikov, skladatelia sa nie veľmi často venovali ódam na mlieko, ba ani vzácne priateľstvá sa nezvykli pečatiť krčahom bieleho nápoja. A predsa život obyčajných ľudí takmer každý deň sprevádzala táto tekutina a zároveň jedlo (veď nie nadarmo sa mlieko nezaraďuje medzi nápoje, ale medzi potraviny). V Strednej Ázii už oddávna rastú na kobylom mlieku, v Egypte sa vraj máločo vyrovná byvoliemu mlieku, na severe s chuťou popíjajú sobie mlieko a v Afrike sa za národný nápoj považuje mliečko od pudingové dezertyťavy. A to nepočítame všetky tie kravičky, kozy, ovce, ktoré dávajú vzácnu bielu tekutinu vo zvyšku sveta...

A tak vlastne naozaj existuje dôvod, prečo svet aspoň jeden deň v roku vzdáva hold mlieku. Prečo si milióny ľudí 16. mája 2023 už po päťdesiaty šiesty raz predsavzali, že "od zajtra o dúšok viac". Prečo politici v tento deň bez zábran potľapkávajú dojnice po mäsitých zadkoch a zaslúžilých mliekarov po pleciach (so sľubom lepšej a rozumnejšej dotačnej politiky už ihneď zuppa ingleseod zajtra.)

"Rôzne národy majú rôzne zloženie žalúdočných štiav. Práve kvôli enzýmom si Číňan alebo černoch ťažko privyknú na slovenskú stravu a zase našincovi sa nie veľmi ľahko stravuje v Mongolsku alebo Indii. Za to môže genetika, a tak sa prikláňam k názorom, že človek by mal konzumovať to, čo sa urodí a dochová v jeho klimatických podmienkach. Slovensko patrí do oblasti lesostepi a pani Príroda v nich praje chovu dobytka a oviec. Naši predkovia sa niekoľko storočí živili tým, čo im ponúkali kravy, ovce a kozy a
vaječný likér 2 pxbišlo im to k duhu. V dnešných zhoršených ekologických podmienkach a pri oslabenej obranyschopnosti organizmu sa význam mlieka vo výžive ešte zvýraznil, keďže mlieko viaže v organizme škodlivé látky,"
takto o tom hovoria mliekari (vrátane bývalého riaditeľa Slovensého mliekarenského zväzu Ing. Jána Bročka) a lekári, no a kuchári k tomu dodávajú svoje „mlieko nad zlato“.

Ťažko to vyčísliť, ale vo väčšine jedál sveta sa používa mlieko alebo jeho ďalšie tekuté a tuhé podoby. Zemiakový prívarok? Bábovka? Paprikáš? Majonézový šalát? Lazane s bešamelom? A naša klasika šunkové rolky s chrenovou šľahačkou (ktoré si dokonca nechcesyrová torta 2 odpustiť ani nejedna mladá nevesta)? Milovaný vaječný koňak, vtáčie mlieko a čaj o piatej? Cappuccino a latte art? Alebo hoci len vyprážaný rezeň, kde sa do vajíčka vmieša trochu mlieka, aby ho zjemnil, nadýchal?

No a pokiaľ ide o zdravie... odborníci hovoria o potrebe 0,9 g bielkovín na kilogram hmotnosti dospelého človeka, zatiaľ čo každý kilogram hmotnosti šesťročného dieťaťa potrebuje až 2 gramy bielkoviny. Keby sme ju chceli telu dodať inak než mliekom a mliečnymi výrobkami, muselo by dieťa zjesť od rána do večera až 5 kilogramov hovädzieho mäsa alebo 7,6 kilogramu chleba alebo 6,3 kilogramu zemiakov či aspoň kilogram káva latte art pxbhlávkového šalátu a mrkvy denne. A to sme ešte nepočítali potrebný horčík, fosfor a mliečny cukor, ktorý podporuje vstrebávanie minerálov. Pol litra mlieka denne znamená aj 20-40 percent potreby vitamínu A, B1, B6, C a kyseliny pantotenovej. Vo vekovej kategórii do 9 rokov sa však nič nevyrovná významu vitamínov B2 a B12, neviditeľne ukrytých v bielom nápoji.maslo

Ako sa pokrievka hodí k hrncu, tak syr pasuje k chlebu - vraví slovenské príslovie. Možno by sme ho mohli upraviť aj takto : ako sa na stôl hodí džbánik, tak do toho džbánika pasuje mlieko. Nuž teda, milí mliekoholici, na zdravie (aj po 18. máji)!

Soňa Hudecová ©

Foto couleur, rodeopix

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Hosťovo.sk servíruje: tekvicové tortelloni v šalviovej omáčke od Michala Hečka

Aj keď halloweenske harašenie k nám doputoval len pred štvrťstoročím, vyrezávanie tekvíc nie m_hečko tekvicové tortellonije na Slovensku žiadnou novou zábavkou. Z tejto veľkej zeleniny pripravovali aj slovenské prababičky kaše, polievky, prívarky. Semienka pražili a dužinu používali aj na omastenie iných jedál. Tekvica sa skrátka využívala bezo zvyšku. Dnes sa stala novoobjavenou módou.

 / Čítať viac

Fusion na jednom stole

Začalo sa písať druhé desaťročie nového milénia, keď sa v gastronómii zrodil nový štýl – solisko - jedlo šalát var jarnéfusion. Talianske cestoviny sa na tanieri spojili so slovenskou bryndzou a indickými koreninami. Japonskú hovädzinu wagyu sprevádzali švajčiarske zemiakové rösti a francúzsky dresing alebo mexické guacamole. Severoafrická harissa dochutila americký burger či ázijské

25. 9. 2023 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Reštaurácie s lacným menu vyhynuli

Niekto vraví, že obedy by ho nemali stáť viac než 5 eur. Iný za znesiteľnú považuje sumu okolo obedové menu h7 eur. Ďalší je ochotný vydať za obed desaťeurovku a na Slovensku žije aj dosť ľudí, pre ktorých nie je problém zaplatiť aj 12-15 eur. Pretože samozrejme, každý aj vyžaduje niečo iné. Komusi stačí jedlo, z ktorého sa nasýti, iní potrebujú výber, pestrosť, vždy 

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

... a päťdesiatkrát napísať Cordon Bleu!

Vyprážaný teľací, prípadne hydinový rezeň so syrom a šunkou patrí medzi stálicu cordon bleu pxb hsvetovej gastronómie. Slovensko nevynímajúc. Kto sa však vo veci trošku vyzná, toho zaskočí zanovitosť tunajších reštaurácií, s akou vo svojich jedálnych lístkoch ponúkajú hosťom „Gordon Blue“.


 / Čítať viac

Liptovské droby (s pečiatkou EÚ) v hydine nehľadajte

Sú krajiny, kde kulinársky marketing šliape ako hodinky už oddávna. Nuž nečudo, že ich liptovské droby - strachanovkapoznáme ako kulinárske mekky sveta, hoci podobné jedlá sa varili a varia aj inde. To potom tvorí imidž destinácie, ktorej cestovný ruch prekvitá. Žiaľ, Slovensko medzi ne nepatrí.

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

19. 2. 2021 / Čítať viac

Viac nám chutí obrátený jablkový koláč alebo jeho príbeh?

tarte tatin pxbJedlo s príbehom. Odborníci z marketingu gastronómie či hotelierstva vedia, že omnoho lepšie sa predáva jedlo, potravina, nápoj, služba... ktoré majú svoj príbeh. Vychutnávanie totiž dostane ďalší rozmer. Hosť túži mať izbu, v ktorej spala kráľovná Sissi (alebo by si to bola

 / Čítať viac

Z odpadu na strieborný podnos

Bravčové nožičky – nie sú len pomocným prípravkom do želatiny, ale aj znovuobjavenou pečeň pcbluxusnou surovinou. Pomaly…  

Býče zľazy – sa na Strednom Východe pokladajú za bežnú surovinu, v Portugalsku zase …

Jahňacie ľadvinky – sa považujú za delikatsu, ak pochádzajú z mladých zvierat. Britská kuchyňa… 

 / Čítať viac


2013 – 2023 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok