rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Advent nie je trest; aj „pôstne“ jedlá nám musia chutiť

Advent. Pôst. Predvianočie. Skrátka - povedané gastronomickým jazykom - dobré, ale ľahké jedlá. A je celkom jedno, či to vezmeme z náboženských alebo obyčajných, triezvych, logických dôvodov. Veď medzi obdobím kačicovo-husacích hodov a zimnými sviatkami, plnými dobrôt, by sme mali telu dopriať oddych. To však v žiadnom prípade neznamená, že ho trestáme stravou, ktorá nám vôbec nešmakuje. Takto to vidí aj Zoltán Bako, šéfkuchár a z_bako - cestoc tortamajiteľ Restaurant 70 v Ostrove neďaleko Piešťan.

„Mám rád sýte rustikálne jedlá. Na jednej strane ľahké, ale zároveň aj výživné. Predovšetkým v období adventu. Nezaťažia organizmus, ktorému potom počas sviatkov hojnosti toho doprajeme viac,“ fandí ľahkej a na zeleninu bohatej strave Zoli a dodáva, že dnes sa dá kúpiť zelenina od výmyslu sveta. Aj keď najlepšia je taká, čo neprecestovala pol zemegule a je tu doma. „Vždy dám prednosť sezónnym druhom, ktoré sa práve urodili na poli či v záhradke.“

Kresťania to vo všeobecnosti majú vo svojich kulinárskych pravidlách a zvykoch vlastne celkom jednoduché a znesiteľné. Viera im dovoľuje všetky druhy mäsa a rýb, zeleniny, ovocia i mliečnych výrobkov, maškrty, nápoje. Náboženské zákazy už oddávna diktovali iba pôstne dni – v stredu a piatok, potom cirkev pridala aj sobotu. Pred Veľkou nocou sa naši dávni predkovia postili 40 hodín a neskôr dokonca až 40 dní. Počas tejto tzv. guadragesimy jedli iba večer – chlieb, zeleninu a ovocie.

Predvianočný adventný pôst trval 30 dní a okrem toho sa každý štvrťrok dodržiavali „suché dni“ so suchým chlebom a ovocím. Počas pôstu používali iba drevené lyžice a mastili rastlinnými tukmi. Po rozdelení na pravoslávnu a rímskokatolícku cirkev sa pôstne zvyky začali rôzniť. Kým východné kresťanstvo do zákazu zahrnulo aj svoj obľúbený olivový olej (pretože sa lisoval cez žalúdok zvierat), rímsko-katolíci pôsty zmierňovali a protestanti sa ich celkom zriekli.

Pôst však nie je trest. Pokiaľ si chceme vyberať jedlá „na odľahčenie“, nemusí to byť niečo, čo nám vôbec nejde pod nos, nieto do úst… , alebo čo sa striktne riadi prísnymi pôstnymi pravidlami našich prapradedov. Veď aj jedným zo Zoliho najmilovanejších jedál sú, napríklad, krúpy s bielou fazuľou s kúskom kačacieho mäska. Prvýkrát ich jedol u našich južných susedov v kombinácii s plneným kačacím krkom. „Bola to delikatesa. Kúsok kačice je k tomuto samostatnému jedlu už len doplnok na spestrenie.“ z_bako- karfiol a cvikl pyré

V konkurencii tohto maďarského „jóság-u“ však určite obstojí aj jeho rímsky šalát s údeným pstruhom, ovčím syrom a čučoriedkami, kuracie stehienka v cibuľovej omáčke s feniklovým kuskusom, grilovaný baklažán s rajčinovou salsou a olivami, zeleninová štrúdľa so syrovou penou, cuketové rolky so zeleninovou ryžou a jogurtovou omáčkou, kalerábový eintopf so zeleninou a hydinovými guľkami, zeleninový nákyp s bylinkami, parmezánom a rajčinovo olivovým tvarohom, cestovinová torta so zeleninou či karfiolový plátok na cviklovom humuse, ktorý chutí ďaleko lepšie, než znie ☺

Očistí 3 strúčiky cesnaku a spolu s pol kilom varenej cvikle, štvrť kilom cíceru z konzervy, dvoma lyžicami sezamovej pasty a rovnakým množstvom olivového oleja aj vody, lyžicou rímskej rasce a lyžicou citrónovej šťavy zmixuje do jednoliatej masy. Nechá odležať a medzitým očistí karfiol, vykrojí zhrubnutú stonku a nakrája na plátky. Umyje a osuší. Potom ich prudko opečie na rozohriatom kokosovom oleji a vloží na plech, vystlaný papierom na pečenie. Potrie olejom, posype koriandrom, rímskou rascou a soľou. Pri teplote 180 °C pečie asi štvrť hodinky.

Adentné pohostenie má v Zoliho prevedení ešte ďalšie príjemné stránky. Dajú sa rýchlo pripraviť a nezaťažia peňaženku. (Teda pokiaľ reštaurácia nepodáva jedlo cez okienko od cenami ovenčeného dizajnéra, ktoré sa potom objaví v cene jedla...). Veď nielen jednoduchosť ale aj veľmi prijateľná cena sú vlastne opakom toho, ako Slováci vnímajú vianočnú, silvestrovskú a novoročnú hostinu.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 49993

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

FIJET Slovakia: Slovensko nevyužilo poctu z Unesco

Ak vás zaujme článok o cestovnom ruchu Slovenska, lokálnych zaujímavostiach, úrovni hotelov fijet ska koncepte zaujímavej reštaurácie alebo naopak o zlyhaní ich služieb... o ľuďoch v cestovnom ruchu či jeho filozofii v zahraničí... nuž možno pôjde o reportáž či analýzu z pera členov Fijet Slovakia. Ide o občianske (profesionálne) združenie, ktoré 

13. 2. 2025 / Čítať viac

Pinsa: mladá sestra pizze

Najmä v gastronómii panuje klišé, že dobré veci musia mať dlhú históriu.  pinsa 2 pxbHľadajú sa staré korene potravín a jedál; však už starí Gréci... však už Praslovania... však už Konfucius, cisár Nero, dávni Kelti... Inak to nie je ani s rímskou pinsou. Väčšina sveta o nej nepočula, a tu zrazu vraj pochádza zo starého Ríma... 

19. 10. 2024 / Čítať viac

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2025 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok