rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Vysoká škola rebarborová

Nie je jednoduché voňavo pripraviť baranie mäso a morské plody chcú tiež od kuchára ten správny grif. Nehovoriac o dobre nakysnutom koláči alebo o exotických surovinách, s ktorými nemáme dosť skúseností. Ale „vysokú školu varešky“ treba aj pri tunajšej tradičnej a rebarbora pxbstarodávnej rebarbore. Inak môže svojho konzumenta navždy stratiť. Bude kyslá, trpká, príkra... a ani cukor nepomôže.

Áno, s rebarborou to vyzerá ošemetne. Čo to vlastne je, o tom sa v Amerike – kvôli podpore pestovateľov - viedol spor už dávno a súd v roku 1947 rozhodol, že ide o ovocie. Len kvôli tomu, že sa používala v sladkej kuchyni.

Ale dnes vieme, že to nie je celkom tak. V kuchyni sa so stonkami jej listov hráme ako s ovocím, zatiaľ čo botanici ju zaraďujú medzi zeleninu čeľade stavikrvovitej. Názov rebarbora získala z latinského rheu barbarum, teda koreň od Barbarov, pretože pochádzala z Himalájí, Sibíri a mongolského severu. Aj keď sa neskôr v Anglicku, Francúzsku a napokon celej Európe usalašila natoľko, že jej vyhradili samostatné rebarborové polia. Mimochodom, je to naozaj barbarský koreň – nedá sa vykynožiť. Nemôžete ju vypáliť, vytrhať, severský pôvod jej vpísal do vienka mrazuvzdornosť... To jej na druhej strane dáva aj nesmiernu výhodu; rastie skromne a vytrvalo sama bez zásahu človeka. Jej sezóna trvá len niekoľko týždňov a končí do Jána.rebarbora 2 pxb

Kuchári radia odrezať zo stoniek drevnatú časť, potom spariť horúcou vodou a ošúpať dlhé vlákna. Pokrájať na kúsky a pridať do šalátu alebo koláča. Alebo inak - podusiť s trochou cukru a hneď je tu tzv. relish, omáčka, marmeláda... každý môže tomu vravieť inak. Vtedy sa však hodí aj ako dochucovacia príloha k mäsu, divine, v studenej kuchyni... Čím je rebarbora tmavšia, tým je aj sladšia a príjemnejšia.

S rebarborou rada pracuje aj Mariana Kozelková, kuchárka-cukrárka z Púchova. Do svojich tvarohových rezov s rebarborou  (na obr.) potrebuje 600g hladkej múky, 250 g Hery, 200 g práškového cukru, dva žĺtky, pol prášku do pečiva, štvrť litra mlieka a za lyžicu kakaa. Z týchto surovín vypracuje cesto, rozdelí na polovice a vyvaľká na veľkosť plechu. Jeden z plátov uloží na vymastený plech a rozotrie naň plnku z pol kila tvarohu, dvoch žĺtkov, snehu z bielkov, 150 g práškového cukru a postrúhanej citrónovej kôry. Ošúpanú rebarboru pokrája na kúsky, posype rebarbora m_kozelkována plnku a dochutí cukrom a škoricou. Potom zákusok prikryje druhým plátom cesta a mierne pritlačí. Povrch potrie žĺtkom a dá piecť pri teplote 180 °C približne na trištvrte hodiny.

Hostia mnohých dobrých hotelov a reštaurácií, kde pracovala, si rebarborovým zákuskom nežne pohladili chuťové poháriky. Do tela však dostali s rebarborou aj dosť železa, medi, vápnika a draslíka, antioxidanty , zdravú vlákninu a „správny“ HDL cholesterol. Tak urobili niečo dobré pre tráviacu sústavu a obehový systém, kosti, nervovú a srdcovo-cievnu sústavu, činnosť mozgu a pamäť.

Ale pozor, pomyselnú značku Rebarbore vstup zakázaný! si musia na ústa – kvôli kyseline šťaveľovej - zavesiť maškrtníci s problémami ľadvín, tehotné a dojčiace ženy i deti do 10 rokov. Táto látka vyradila z používania aj hliníkový riad, pretože s rebarborou vytvára jed, ktorý naše telo naozaj nemá rado… 

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 19556

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok