rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Tak vyzerá chuť piva

Na prvý pohľad výstava impresionistických či kubistických obrazov. Aj na druhý, tretí...kaltenecker-kaltenecker možno aj na dvanásty. Až kým si návštevník nevšimne logo pivovaru Kaltenecker, ktoré výstavu sprevádza. A samozrejme, kým si neprečíta sprievodné texty. Z nich sa totiž dozvie, že ide o kaltenecker atlantisojedinelý experiment - fotografie piva pod mikroskopom tak, ako ich zvečnil americký fotograf Justin Zoll.

Fajnšmekri piva vedia, že každý špeciál chutí celkom inak, pretože sa vyrába z iného chmeľu a sladu, z iných pridaných surovín, inou technológiou kvasenia... ale fotky zmrazených kvapiek špeciálov Atlantis, Autumn, Brokát, Fiesta, Hellboy, Husár, Jam Session, Kaltenecker, Kangaroo, Tokaj, Weizen či Yakima to dokazujú už na kaltenecker autumnprvý pohľad. A tak si ich môže – aj podľa krstného otca jednej z fotografií herec a bývalý riaditeľ Divadla A. Bagara v Nitre Ján Greššo - vlastne vychutnať aj abstinent.

„Fotografa, ktorý by to zvládol, sa nám podarilo nájsť až za oceánom. Na Slovensku podobnou technológiou disponuje len SAV, ale potrebovali sme skombinovať mikroskop s kvalitnýmpivo rôzne pxb fotoaparátom. Preto sme sa rozhodli poslať dvanásť pív do štúdia v New Yorku,“ umelecký riaditeľ agentúry Effe Hellvis Klučka takto vysvetľuje spojenie slovenského piva a práce amerického fotografa, ktorý sa špecializuje na tvorbu makrosnímok.

Rožňavský pivovar Kaltenecker sa „pohybuje“ na kaltenecker-yakimamalopivovarníckej scéne už dvadsať rokov. Za ten čas sa v jeho varniach vystriedali desiatky špeciálov, ktoré získail aj mnohé domáce a medzinárodné ocenenia. „V súčasnosti varíme a ponúkame až pätnásť pivných špeciálov, čo je najpestrejšia ponuka pivovaru na Slovensku. Originálne ingrediencie ako austrálske či americké chmele, karamelové slady, plody broskyne, chmelenie za studenia.., to všetko vytvára iný pohľad cez mikroskop a je vďačné aj pre objektív fotografa,“ riaditeľ pivovaru Ing. arch. Jurajkaltenecker brokát 1 Husár sa teší, že Janko Greššo, ale aj Marián Labuda ml., najlepšia slovenská bluesová speváčka Zuzana Suchánková, bubeník a majiteľ známej creperie Chez Amelie Fréderic Miskiewicz, režisér Nikita Slovák, spisovateľka Andrea Coddington, tanečníčka Terezka Vlčeková, šéfredaktorka časopisu Gastro Viera Dudášová, lekárka Soňa Ostrovská, športový novinár Jozef Korbel, jogínka Ivana Straková a motorkár Ptrik Cvengroš sa stali krstnými mamami a otcami jednotlivých pivných špeciálov a ich fotografií.

Výstava odštartovala v bratislavskej Eurovei (do 29. júla) a potom poputuje aj do ďalších miest Slovenska.

Soňa Hudecová ©

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok