rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Sto odtieňov špargle

Keď vám v ktorejkoľvek končine sveta ponúknu stonky bielej či zelenej špargle ako nesmiernu vzácnosť a exotiku, môžete medzi rečou prehodiť: "Á, stará dobrá špargľa, ako veľmi mišpargľa s jah pxb pripomína domov..." V očiach zahraničných fajnšmekrov svitne obdiv a uznanie. Založenie "špargľovne", teda poľa so špargľou sa totiž už od 17. storočia považovalo za udalosť, ktorá špargľa 3sa čo do významu takmer vyrovnala založeniu vinice či chmeľnice.

Vypiplať špargľu – prvú prirodzene vypestovanú jarnú zeleninu - bolo vždy veľmi náročné. Zarodila totiž až tretí rok po vysadení, potom ju prikrývali hlinenými hrncami a bielili. Práve v našich zemepisných končinách si rozumela s pracovitými a trpezlivými roľníkmi. Z moravských i špargľa pole 3 pxbzápadoslovenských polí putovala do kráľovských a grófskych kuchýň celej monarchie. O storočie skôr ju pestovali v Nemecku, Holandsku a Francúzsku, kde pri hostinách Kráľa slnko – Ľudovíta XV. nesmela chýbať. V „predpestovateľských“ časoch, keď ju ešte len dovážali z Orientu, mali na ňu Rimaniašpargľa ázia alex špecializované loďstvo – špargľové légie. Dnes jej najviac produkuje Francúzsko, Nemecko, Španielsko, USA, Peru a Čína.

Keď najväčší slovenský producent zberal pred tridsiatimi rokmi prvú úrodu, na export odišlo 200 ton a doma predali 300 kilogramov. Na prelome storočí si už slovenskí fajšmekri pochutili na 70 tonách čerstvej špargle. Trvalo sedem rokov, kým si aspoň niektoré slovenské žalúdky na špargľu zvykli. Pestovatelia však ďakujú najmä kuchárom-profesionálom, ktorí sa pustili do osvety okolo špargle, neúnavne ju predstavovali svojim hosťom a nedali sa odradiť negatívnymi reakciami. Zvyknúť si totiž na (staro)novú surovinu chce čas...špargľa biela čist pxb

Jedným zo špargľových „ambasádorov“ sa stal dnešný šéfkuchár hotela Alexander**** v Bardejovských Kúpeľoch Marek Švaro; vždy netrpezlivo čaká na verdikt tunajšieho producenta – kedy sa konečne začne sezóna. Závisí od počasia, či dovolí odrezať prvé stonky špargľa zel koláčik alexuž koncom marca alebo až v polovici apríla. Pomyselná žatva potom netrvá dlhšie než do Jána. Samozrejme, špargľa sa dá kúpiť celoročne. Mimo sezóny k nám ale cestuje zo zahraničia, dokonca až z Juhoafrickej republiky

„Ešte pred desiatimi-dvanástimi rokmi by som vravel, že špargľa je hádam najnezaslúženejšie opomínaná zelenina. Slováci nedokázal oceniť jej jemnú chuť a mnohí kuchári ju ani nevedeli dobre a správne pripraviť. Potom to už ale špargľa biela ryba alexišlo ako „po masle na špargli“ Približne tých desať rokov je táto zelenina u kuchárov populárna v rovnakej miere a hostia si ju tiež obľúbili,“ Marek Švaro sa teší, že akékoľvek špargľové jedlo im chutí a chvália ho. Či už ide o polievky, rizotá, šaláty, špargľu grilovanú, pečenú alebo len takšpargľa v šunke jednoducho uvarenú s maslom. V lone Magury o to viac, že celková kúpeľná atmosféra sa nesie na vlnách zdravia a zdravej výživy, nevraviac o samotnom stravovaní v liečebných domoch Bardejovských kúpeľov.

špargľa rastlinka pxbV 100 g varenej špargle by naši odborníci našli až 250 µg karoténov a 70 µg kyseliny listovej - čo ju predurčuje medzi top suroviny jedálnička budúcich mamičiek a zároveň pokrýva tri štvrtiny dennej potreby „nemamičiek“. Okrem toho dodá telu aj draslík, fosfor, vápnik, horčík, meď, mangán, selén, vitamín E, vitamíny skupiny B a štvrtinu dennej potreby vitamínu C. Ľahká stráviteľnosť ju zaraďuje do jedálneho lístka šetriacich diét. Špargľa je zhmotnená voda – povedal by skeptik a poukázal by na 90-percentný obsah vody. Optimista by však dodal, že to znamená málo tuku, málo cukru a málo joulov. K tomu dosť vlákniny… a máme tu jedlo na pomoc obéznym išpargľa pxb fb cukrovkárom ako namaľované,“ nedá dopustiť na špargľu ani obchodno-ekonomická riaditeľka spoločnosti Bardejovské kúpele Ing. Tamara Šatanková.

Veď naši praprapra...predkovia ani nepovažovali špargľu za obyčajnú zeleninu, ale za príspevok prírody do mágie liečiteľstva. Svedčí o tom aj latinský názov Asparagus officinalis. Liečili ňou reumu, artritídu, spomalené vylučovanie moču při nahromadení tekutín v tele či nepokoj, nervozitu a búšenie srdca. Pomáhala aj pri kolike, pokazenom žalúdku, nevoľnosti a pálení záhy. V nových dobách sa porovnávalo pôsobenie špargle a chemických špargľa polievka pxbliekov. Testy preukázali podobné účinky, ale bez vedľajších príznakov.

Laikov i menej skúsených profesionálov však odrádza najmä to, že sa v špargľovom tovaroznalectve nevyznajú. Pestovatelia totiž vyšľachtili niekoľko desiatok kultivarov od bielej a zelenej až po fialovú. Z Ligúrie pochádza bielo-zelená špargľa, z Nemecka a Kaliforniecoffee break m_švaro 3 fialová, z Francúzska zase zvláštna pikantná minišpargľa s hladkou stonkou. Trpkastú divú obľubujú na Sardínii , Sicílii i v Ázii,“ Marek Švaro dodáva, že základná farba súvisí so spôsobom pestovania – biela vyrástla bez pôsobenia slnečného svetla, zelená pod holým nebom. Na Slovensku sa pestuje najmä biela. „Je ekonomickejšia a lepšie sa s ňou bardejovské kúpele 2pracuje v kuchyni, nie je taká krehká a nevzniká z nej mnoho odpadu. Zelená je zase chuťovo výraznejšia a krajšie vyzerá na tanieri.“

Keďže sa sezóna špargle prelína s kongresovou sezónou, nie je v hoteli Alexander**** pre túto zeleninu priestor v podobe špeciálnych špargľa biela pxbšpargľových dní či a la carte. „Klienti vtedy uprednostňujú tzv. mainstream jedlá, ktoré ulahodia každému,“ podľa riaditeľky hotela Alexander**** Márie Pleshanov má totiž každé pravidlo svoju výnimku,špagľa volské pxb čo platí aj pre konzumáciu bielych a zelených výhonkov. Vysoký obsah purínov totiž zvyšuje hladinu solí kyseliny močovej v kĺboch, čo hostia s dnou ihneď zacítia zvýšenou bolesťou. No a ešte jeden paradox; špargľa spravidla moč prevonia, ale u niekoho môže spôsobiť aj opak – vysokým obsahom síry.

Tí ostatní sa aj počas kongresov môžu tešiť na... hoci aj zeleninový tataráčik Mareka Švara z červenej papriky, šalotky, cukety, kalerábu, paradajok a samozrejme blanšírovanej špargle, dochutený citrónovou šťavou, olivovým olejom špargľa fašírka pxbšpargľa krevety pxba cesnakom (na obr. hore v pohárikoch).

Nuž a aké by to bolo jedlo bez príbehu... Tie špargľové sprevádza povesť afrodiziaka. Odborníci to dnes spravidla vysvetľujú len erotickou symbolikou tejto zeleniny, skutočnosť je však omnoho nádejnejšia. Obsahuje totiž biologicky významnú bielkovinu asparagin, ktorá pôsobí dráždivo na celú urogenitálnu sústavu...

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 17664

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok