Stálica lahôdkovej kuchyne chodí do slovenských a českých kuchýň na vandrovku každý deň. Od Medzilaboriec až po Aš ju skrátka zbožňujeme. Teraz sa však ocitla na veľkom rázcestí, bude ďalej vandrovať len incognito?
Historici gastronómie sa nevedia celkom zhodnúť, každý má na to iný názor – ako, prečo, kde a kedy sa varené vajíčko s majonézovým šalátom zrodilo a dostalo svoje meno. Niektorí za autorov „ruského vajca“ považujú šéfkuchára pražského automatu Koruna Jiřího Tučnera a
prevádzkara Jozefa Hliňáka, ktorí sa potrebovali zbaviť pokazených surovín. Prikrytím a zmiešaním s majonézou tak vznikla celkom lákavá lahôdka. Keďže sa písali 50-te roky, museli nechať pred predajom schváliť receptúru a dostať na ňu pečiatku. Aby celý proces prebehol rýchlo, nazvali to v duchu ideológie doby – ruské vajce (sovietske by už asi bolo priveľa ). Pritom sa súdruh (dnes by z neho bol F&B manager) Hliňák zmienil, vraj sa pod týmto názvom podáva v kyjevskom hoteli Berjozka. Naozaj to pomohlo a schválenie bleskovo prebehlo. Samozrejme, Rusi žiadne ruské vajce nepoznali a dodnes nepoznajú...
Iní namietajú, že ruské vajce sa podávalo v tunajších hoteloch už v 30-tych rokoch. A pomenovanie vraj do gastronomického života uviedli Taliani, keď raz pre hostí z Ruska servírovali predkrm z vlašského (talianskeho) šalátu a vajíčka. Pretože Rusi boli vždy známi svojou obľubou majonézy.
V medzinárodnej gastronómii sa hosť stretne s pojmom Henri vajce, ktorým si francúzsky velikán kuchyne Paul Bocuse pripomenul Henricha IV. Do tejto lahôdky však použil iný preliv – nie majonézu ale bearnskú omáčku. A nechýba v ňom sardinka.
Medzi starými čs. normami pre spoločné stravovanie však nájdeme obe receptúry. Ruské vajce muselo okrem toho kuracieho zárodku obsahovať vlašský šalát, kornútok jemnej salámy, vejár uhorky, hrášok, rez papriky kápie alebo paradajky, kúsok petržlenovej vňate a majonézový preliv.
V Henri vajci nesmel chýbať francúzsky zemiakový šalát, dusená šunka, uhorka, paprika kápia, petržlenová vňať, sardinka a tiež majonézový preliv na rozdiel od francúzskeho Bocusovho originálu.
Fantázii sa ale medze nekladú, všetky tie dobré suroviny sa dajú pekne kombinovať a v „obloženom vajci“ postupe vystriedať – norma, nenorma – rôzne údeniny a mäsové výrobky; ako ukazuje aj youtuberák Starej Fotr a jeho vajce…(na obr.)..
Soňa Hudecová ©
návštevy: 48823