rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Na tróne krabej rodiny sedí jeho veličenstvo Dungeness

Krab kráľovský. Milovníci mäska z mora by dali ruku do ohňa (sporáku) za jeho jemnú, lahodnú štruktúru. A predsa sa v krabej rodine nájde ešte jeden, ktorý ho vytlačil z kráľovského trónu a predbehol čo do jemnosti, šťavnatosti a príjemnej sladkosti – Dungeness krab, čiže po zoologicky Metacarcinus magister.

Tohtoročná lovná sezóna – ale vždy výlučne samčekov - sa práve začala a dátum jej otvorenia bol stanovený na 7 novembra. Potrvá do konca jari, aj keď najviac sa vyloví práve na začiatku sezóny. A samozrejme, ak sa výlov nezastaví, pretože v posledných rokoch sa to z rôznychkrabia polievka prírodno-ekologických dôvodov stalo skôr pravidlom než výnimkou. V tomto roku sa musel výlov zakázať už v máji, pretože vinou zvýšenej kyslosti oceánskej vody sa v tele krabov tvorila jedovatá kyselina domoová. Kvôli nej by sa mali gurmáni vyhnúť konzumovaniu vnútorných orgánov (aj keď pečeň tiež považujú za lahôdku) a krabom vyloveným pri pobreží.

Krab Dungeness je zlatým pokladom vôd severozápadnej Ameriky. Už aj tým, že má v rovnováhe a trvalej udržateľnosti oceánu dôležitú úlohu a že lov veľkých hnedých živočíchov s ružovým mäskom môže byť dosť efektívny.  Pomenovanie získal krab podľa mysu Dungeness pri Washingtone, kde ho ako prví začali loviť aj na predaj. Dokonca ju mu venovaný aj festival v Port Angeles a štát Oregon ho vyhlásil za „štátneho kôrovca“.

Dávno pred osídlením Ameriky si na ňom pochutnávali aj domorodci a už prví osadníci zo starého sveta im dali za pravdu – že je zdrojom lacnej a pritom veľmi chutnej a zdravej stravy. Veď dopriať si takúto lahôdku znamená aj dodať telu dosť rôznorodých bielkovín, pritom však málo sacharidov i tuku. No a okrem toho zinok, selén, minerály a dostatok vitamínu B12.

V období od polovice jesene až do jari ním kalifornská gastronómia doslova žije. V San Francisco sa reštaurácie predbiehajú, ktorá získa imidž najlepšej krabej kuchyne. Napríklad, dnes už ikonickým Krabom a la Louie , ktorý Bergez-Frank's Old Poodle Dog Restaurant už v roku 1908 venoval pamiatke šéfkuchára Louia Coutarda (do kuchárskeho neba totiž odišielkrab dungenes práve v tom roku). Aj keď - tak ako pri všetko dobrom a populárnom - existujú aj iné zdôvodnenia tohto názvu. Pre gurmánov je však dôležitejšie spojenie ľadového šalátu, varených vajíčok, paradajok, špargle a chilli alebo majonézovej omáčky, pričom sa celkom osvedčilo aj pridanie olív či mladej cibuľky.

Druhou klasikou je Cioppino - krabí guláš, v ktorom nechýbajú ani ryby, mušle, krevety, kalmáre, paradajky a vínová omáčka. Pochádza z konca 19. storočia, kedy ho „vymysleli“ talianski prisťahovalci. Zrodil sa veľmi prirodzeným spôsobom; ako zmes plodov mora, ktoré rybári s úlovkom venovali svojim kamarátom bez úlovku. Chodili s kotlíkom po svojich úspešnejších spoluprisťahovalcoch a zbierali, čo ich rybárska sieť dala...

Soňa Hudecová ©

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Príbehy tisíc a jednej fľašky sú mládeži prístupné

Nestretnete v nich drakov, trpaslíkov ani vodníkov, ale inak vlastne znejú príbehy slávnych alkohol - fľaše 2 pxbalkoholov ako z rozprávky. V tomto napínavom čítaní nechýbajú zápletky, vyvrcholenie, rozuzlenie; dúšok dobrého alkoholu si labužník vychutná spolu s dúškami histórie i zemepisu.

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok