Hmotnosť pod kilogram, kurovité telo, možno upečená, podusená ako perkelt na paprike, plnená so žemľovo-petržlenovou zmesou, obložená vlastnými vajíčkami, vyprážaná alebo v podobe polievky so zeleninou a krupicovými haluškami... Dvanásť ľudí do tucta by prisahalo,
že ide o malé kuriatko alebo jarabicu. A pritom sa na tanieri ocitla africká hrabavá hydina. Či možno skôr zverina – kam ju mnohí zaraďujú aj pre jej voľný pohyb a „polodivoké maniere“ ☺.
A propós, hrabavá... perlička bodkovaná alebo v slovenčine aj obyčajná či domáca patrí síce do tejto zoologickej kategórie, v
skutočnosti však vôbec nehrabe. A aj medzi záhonmi sa správa nanajvýš mierumilovne a disciplinovane. Preto ju majú radi nielen kulinári a farmári, ale aj záhradkári, gazdovia či skrátka všetci, čo si chcú exteriér spríjemniť pohľadom na zvláštne bodované, niekedy sivé, inokedy modré, hnedé alebo dokonca biele (tzv. kráľovské) vtáky. Navyše veľmi skromné a užitočné, pretože perlička dokáže na jar a v lete skonzumovať vyše 4 kíl hmyzu vrátane kliešťov.
Má niečo spoločné s morským prasiatkom. Obe zvieratá dostali v angličtine prívlastok guinea (bird a pig) ☺. U morčaťa je to vďaka geografickému omylu, avšak perlička naozaj pochádza z Afriky. Niekto vraví o Guinei, iný zase o Egypte, kde zdomácnela už pred piatimi tisíckami rokov. Odtiaľ sa dostala do Európy a do Číny. V Indii jej vravia „čínske kurča“.
Skúsený kulinár by perličku rozoznal podľa tmavšieho chudého mäska (len s 1-2 percentným obsahom tuku) a kože s modrým leskom. Samozrejme, na prvý ani druhý pohľad by nevidel, že mäso perličky obsahuje veľa bielkovín, vitamínov B a E, niacínu, železa a selénu, preto si ju aj odborníci od výživy veľmi cenia. To všetko znamená, že jej vyhovuje príprava a la králik.
Teda prešpikovanie či obalenie slaninou, kombinovanie s dusenou kapustou a knedľou alebo... hoci aj vloženie do mrkvových a petržlenových kociek, orestovanej cibule a cesnaku a potom podliatie ružovým vínom – ako ju rád pripravuje šéfkuchár Janko Vlasatý.
No a samozrejme, nie veľmi dlhá tepelná úprava.
Mimochodom, perličky sa pohybujú aj na slovenských dvoroch či farmách. Ale v chladiacich pultoch predajní nesú najčastejšie označenie Made in France, Italy, Hungary, Poland alebo pochádzajú z ruských končín. Tam sa môžu chovatelia pochváliť aj vlastnými vyšľachtenými plemenami, napríklad, nežného mena Izabela...
Soňa Hudecová ☺