Nielen na jar máme radi, keď sa tanier zelená (nie salámou). Pritom v podstatnej časti roka je naša príroda na čerstvé zelené a pritom prirodzene vypestované plody skúpa. A tak treba vymyslieť jedlá, ktoré vyzerajú letne, avšak čerpajú zo starších, pripravených zásob. Ľahké,
akoby pôstne, s puncom moderného stravovania. Čo zasýti a postave i zdraviu neublíži ☺.
Na takéto jedlá je expert aj Rasťo Bekeš, ktorý má za sebou dlhé roky varenia v Anglicku, Taliansku i Izraeli, ale aj vlastnom penzióne Harmónia v Modre či Suchej nad Parnou. Práve tam sa často stretávali ľudia, čo vyznávajú harmóniu stravovania i života (no a teda aj ten zelený tanier). A tak Rasťo musel vedieť rovnako zasýtiť mäsožravca aj vegetariána, vitariána i paleoistu, vyznávača raw i konfitovania, kresťana, moslima, hinduistu a samozrejme ortodoxného Žida, pre ktorého zbieral skúsenosti v päťhviezdičkovom hoteli i v kibuci. Vždy dokázal nadchnúť pre svoje kulinárske nápady deti i dospelých, teenagerov i penzistov... a my sme ho teda do virtuálnej kuchyne Hosťovo.sk zavolali kvôli jeho skvelej šošovicovej torte s fazuľkou.
„V nenápadnom struku sa skrývajú skutočné perly – šošovica, fazuľa, cícer, hrach... Vedeli to i dávne národy a strukoviny nájdeme v jedlách naprieč zemeguľou – cez čínske tofu zo sóje, texaské fazuľové chilli con carne, arabsko-africký humus z cícera či slovenskú hrachovú kašu a vianočnú šošovicovú polievku. Práve naše prababičky ich vedeli premeniť na kulinárske poklady. Skúsme sa z ich skúseností učiť a pridať ešte aj čosi navyše, posunúť strukovinovú kapitolu jedálnička ešte ďalej..,“ hovorí Rasťo a pritom už varí 100 g červenej šošovice.
Kým zmäknutá a precedená chladne, vymastí tortovú formu maslom. Vajíčka vyšľahá do hustej peny (na jednu tortovú formu štyri) a vmieša tam 4 lyžice hladkej múky i uvarenú šošovicu. Koláč pečie pri 180 °C; občas ho vyskúša špáradlom, či sa už môže z rúry vybrať. Vraj spravidla
postačí 20 minút…
Potom mixuje dve paradajky, dva strúčiky cesnaku a zopár lístkov bazalky, dochutí soľou a čiernym mletým korením a zmes naleje na korpus. V tretej fáze orestuje cibuľu na olivovom oleji a prisype k nej 200 g mrazených fazuľových strukov. Sem tam ochutná, či netreba pridať soľ alebo štipku korenia a potom zmes rozloží na tortu. Posype 100 g nastrúhaného syra a zapečie.
Že to všade rozvoniavalo takmer k nevydržaniu, netreba obzvlášť zdôrazňovať. Rasťo nám však dovolil vrhnúť sa na tortu len po sľube, že polovicu necháme na večer. Aby sme mohli ochutnať, že je vynikajúca nielen na teplo, ale aj na studeno…
Soňa Hudecová ©