rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Bitka o boršč; prišiel z Ukrajiny či z Ruska?

Aj v časoch mierových sa vedú spory o pôvode jedál, najmä tých najobľúbenejších (a vyhráva vždy ten, kto má gastronomicky priaznivejší imidž). Niet teda divu, keď vášne planú tam, kde už existujú nejaké konflikty, nedorozumenia. V súčasnej situácii si však vravím, keby radšej polievka boršč 2 pxbRusko bojovalo s Ukrajinou iba vareškami, vidličkami a taniermi o tú svoju národnú polievku...

Boršč či baršč varia už oddávna mnohé krajiny a mnohé národy – v Poľsku, Bulharsku, Bielorusku, Moldavsku, Rumunsku, Gruzínsku, Arménsku, Litve no a samozrejme v Rusku a na Ukrajine. Z podobných polievok boli živé už rímske i napoleonovské armády, pretože objemné suroviny – repa, kvaka, cvikla, loj - dokázali za lacný peniaz zasýtiť veľké množstvo vojakov. A bohatým dať zase verziou s prevahou mäsa nad zeleninou pocit výnimočnosti a luxusu.

Kým ukrajinskí šéfkuchári, pôsobiaci aj v zahraničí, dôvodia históriou boršču a obhajujú ho ako svoje národné jedlo, ruskí šéfkuchári by sa jeho tradícií aj vzdali – ale v prospech viacerých krajín ako celku, nie v prospech Kyjeva. Aj keď ešte v roku 1842 hovorí ruský slovník o „ukrajinskom boršči“. Masterchef Jevhena Klopotenko dokonca plánoval požiadať Unesco o zaradenie „ukrajinského boršču“ do nehmotného svetového dedičstva, podobne ako je gruzínske víno či neapolská pizza. Opiera sa o záznam v denníku istého európskeho cestovateľa z roku 1548; spomína tam skvelú červenú polievku, ktorú jedol na kyjevskom trhu.

Ukrajina sa prostredníctvom svojho veľvyslanectva obrátila pred časom na prestížny hodnotiteľský systém Michelin, aby opravil svoje vyjadrenie „ruský boršč“. Spoločnosť napokon chybu uznala a ospravedlnila sa.

Ukrajinský boršč sa dodnes pozná podľa intenzívnej červenej farby, ktorá vyžaduje „tanečky“ okolo cvikly. Ktorý je ale ten pravý, najborščovitejší boršč... nuž to je otázka ako pri našej kapustnici. Čo dedina, čo rodina, čo šéfkuchár – to iný boršč. Svoje, samozrejme, urobil aj celkový vývoj, vstup niektorých surovín na európsko-ázijskú scénu. Napríklad, zemiakov, ktorépolievka boršč pxb v pôvodnej polievke neboli, ale v neskorších podobách už áno. Alebo naopak, kvasená repa či boľševník borščový, ktorý dal jedlu aj názov, sa už dnes hádam ani nepoužíva. Možno aj pre jeho podobu s invazívnym bratom – boľševníkom obrovským, s ktorým sa môže aj nebezpečne krížiť.

Boršč sa dá variť 365 dní v roku ( no dobre, tak 52-krát do roka), a vždy sa dá urobiť iný. Už na začiatku sa totiž môžeme rozhodnúť, že každý týždeň použijeme iné mäso – predné hovädzie, bravčové, baranie, špikové kosti... z nich si pripravíme vývar. Cibuľu, mrkvu, kapustu (a tu je opäť priestor ešte pre petržlen, paštrnák, kvaku, stopkový i koreňový zeler, zemiaky, fazuľu... ) postrúhame na hrubo a opečieme na masti. Cviklu postriekame octom (kvôli udržaniu farby) a tiež opečieme alebo v šupe uvaríme, každý kuchár velebí iný grif. Všetku zeleninu premiešame s paradajkovým pretlakom a vždy s inými bylinami a koreninami a napokon zalejeme vývarom. Pridáme mäso z vývaru, ale boršč môžeme donekonečna ozvláštňovať oškvarkami, klobáskami, údenou šunkou či jazykom... ktoré sa, samozrejme, už uvarili zvlášť. Na záver dochutíme cukrom a octom (ako keď sa robia naše polievky nakyslo) a kopčekom smotany.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 19921 späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Bambusová masáž prekračuje hranice wellness a mieri k liečebným procedúram

Niekto chodí na ryby, iný korčuľuje, záhradkárči alebo vyšíva. Ale je čoraz viac ľudí, čo ich masáž ilu pxb hopantala vášeň pre wellness. Dnes už nie je len o občasnej masáži alebo vírivke. Z wellness sa stal štýl života, spôsob trávenia voľného času, ucelený koncept. 

16. 11. 2023 / Čítať viac

Sriracha je rodinným striebrom Thajska

Sriracha na talianske rizoto. Sriracha na švábske špecle. Sriracha na gruzínske pirohy. Sriracha sriracha fľaše fgako ochutenie francúzskeho quiche. Srirachou pokvapkané mexické tacos či texaské chilli con carne. Sriracha do japonského ramenu a hoci aj na lángoše, zemiakové guľky s údeným mäsom alebo slovenský vyprážaný syr. Na vajíčka, do…

 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Jeden pomaranč sa zaľúbil raz...

 ... do Darinky mandarínky... a viete, čo sa z toho zrodilo? Nuž predsa bábätko tangor... citrusy vian pxbKrížením citrusov sa rozrástla táto kyslo-sladko-trplá rodina takmer na dve stovky druhov. Nuž a keby sme mali k zime priradiť vôňu, určite to vyhrajú citrusy, najmä tie oranžové.
O tejto farbe sa v psychologických kruhoch traduje, že pôsobí ako balzam na obličky, slezinu

 / Čítať viac

A po snehovačke (pred rokom jubilujúce) Bombardino...

Varené vínko, grog, teplý čaj, horúca čokoláda, rôzne alko i nealko nápoje... to všetko si môžu solisko - bombardino hdopriať fanúšikovia lyžovačky, sánkovačky, bežkovania alebo prechádzok okolo najznámejšieho slovenského morénového plesa, ktoré sa zrodilo pred 12 tisíc rokmi. Alebo pri strážení deťúreniec na vonkajšom ihrisku, klzisku. Fanúšikovia nápojových legiend 

1. 12. 2022 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Čo vám chcú naliať

Advocaat – zmes aromatickej liehoviny, napríklad brandy, cukru a vaječných žĺtkov; pôvodne blue curacao pxbju Portugalci vyrábali z dužiny tropickej plodiny abacate, z čoho vznikol skomolený, ale podobne znejúci názov
Angostura Bitters – trpká liehovina z angosturovej a chininovej kôry, santalového 

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok