rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Barbecue – trochu iné grilovanie

Slovo barbecue vraj pochádza od trapperov zo Severnej Ameriky, ktorí tento spôsob prípravy odpozorovali od stredoamerických Aravakov. Prúty na uchytenie mäsa totiž rezali zo stromu barbacoa. Iní zase tvrdia, že má svoj pôvod vo francúzskom barbe-a-queue – čo prelúštené do slovenčiny znamená pečenie od fúzov po chvost. A práve preto odborníci i amatéri vravia o bbq pxbbarbecue ale aj barbeque.

Kedy vlastne grilujeme a kedy barbecujeme? Steven Raichlen, zakladateľ Barbecue University v Severnej Amerike a autor vyše štvrť stovky knižiek vrátane slávnej The Barbecue Bible a BBQ USA, vysvetľuje rozdiel medzi grilovaním a barbecue takto: „Kým pri prvom spôsobe sa surovina – steaky, ryby, hydina či zelenina – opeká rýchlo a pri vysokej teplote na bbq 2 pxbpriamom ohni, barbecue je pomalé opekanie v dyme. Hodí sa viac na väčšie a húževnatejšie kusy mäsa, väčšiu hydinu, bravčovú pečienku, rebrá.“ K jeho fintám patrí počítanietauris daniel v Mississipi; položte ruku vo vzdialenosti 8 cm nad ražňom a vravte si „misisipi, misisipi, misisipi...“ Ak musíte cuknúť pri druhej Mississipi, tak je uhlie najviac rozžeravené, pri piatej stredne a pri desiatej iba mierne.

Barbecue patrí v Amerike medzi národné vášne, zvyky a zážitky. Ide vlastne o spôsob prípravy jedla na rovnomennom zariadení - kombinácii grilu a ražňa. Môže vyzerať aj ako krb pod holým nebom; vo výške drieku domáceho pána má odnímateľný grilovací rošt a nad ním jednoduché zariadenie na otáčací ražeň. Krb "vyššej kategórie" má spoločný komín pre vonkajšiu a vnútornú časť krbu, na ktorej sa griluje počas celého roka, aj keď za oknami už padá sneh.

Svetadiel, pomenovaný podľa Ameriga Vespussiho, prispel do svetovej gastronómie svojimi bbq 3 pxbslávnymi barbecue-spareribs - bravčovými rebierkami. Aj country superhviezda Dolly Partonová zaradila barbecue medzi svojich päť najobľúbenejších jedál; konkrétne barbecue-kurča, barbecue-rezne a dokonca barbecue-prasiatko pečené v celosti na havajský spôsob. Pri ňom ani netreba krásne dômyselné ohnisko alebo nebodaj krbové zariadenie. Polynézania totiž často pripravujú mäso vo vyhĺbenej jame v zemi; vystelú ju kameňmi (oheň ich pomaly ale plynule zohrieva), pridajú aj zopár palmových listov kvôli vlhkosti, mäso na ne rovnomerne rozložia a jamu na niekoľko hodín zasypú.

Pozvať hostí na barbecue – to znie ušiam našinca okázalo, exoticky, snobsky a trochu akoby vystrihnuté z príručky o modernej gastronómii. A pritom bol tento spôsob grilovačkybbq losos pxb odjakživa pre hociktorého mexického Indiána tým najbežnejším obedom. Ak by ste ho pozvali na režírovanie domácej barbecue-party, postaral by sa predovšetkým o samotný oheň. Ihneď by vám vysvetlil, že otvorený plameň na barbecue nepatrí a pochúťky sa vlastne pečú nad žeravými uhlíkmi (samozrejme, doma by ich pripravoval na rozpálených kameňoch). Znalec by to formuloval tak, že oheň pripomína horiacu cigaru – z troch štvrtín sa tvorí popol a iba jedna štvrtina skutočne horí. Indián by s nadšením naťahal z lesa bukové, dubové a brezové konáre, zatiaľ čo jaseň, javor i liesku by celkom zamietol – ich popol vraj nevydáva dostatočné teplo. Počas grilovania by potom neprikladalbbq rebierka pxb palivo navrch (nepríjemný dym by mu okamžite odohnal aj toho najhladnejšieho hosťa), ale pod žeravé uhlíky. No a rošt určite nezabudne potrieť olejom, aby sa naň mäso neprilepilo.

Pri samotnej príprave mäsa by nezabudol na gastronomický zákon, že pri prudkom opečení sa povrch zmrští, zadrží v sebe väčšinu štiav, biologických hodnôt, chutí a vôní, pritom však doň nevsiaknu žiadne škodlivé prepálené tuky. Keby sa rozhodol pre steaky, ryby alebo ražniči, pripravil by vyššiu vrstvu ešte horiaceho dreveného uhlia, aby zabránil úniku šťavy z mäsa. Pri jahňacine, kačici grilovačka burger pxbalebo kurčati by len udržiaval mierny oheň.

A propós, mäsko... Kuchyňu celého sveta už naplno ovládol štýl fusion. Na jednom tanieri sa stretajú suroviny z protiľahlých kútov zemegule, rôzne národné kulinárske postupy a chute, exotické koreniny... A tak by vás na vašej barbecue-party nemalo prekvapiť, že „Mexičan ako repa“ bez váhania spojí stredoamerické barbecue so slovenským mäsom... povedzme z najväčšej rozrábky mäsa na Slovensku v Rimavskej Sobote, kde spoločnosť Tauris vlani spracovala 20 962 ton mäsa.bbq špízy 2 pcb

Mohol by si vybrať bravčovinu, hovädzinu, ale aj zverinu, ktorá len pred rokom obohatila linky rozrábkového závodu. Spracováva sa tam jelenie, srnčie, diviačie i muflónie mäso spravidla zo slovenského chovu, ale aj rôzne iné lahôdky podľa momentálnej ponuky fariem – jahňacina, vodná hydina... Alebo by siahol po rybách – pstruhovi, lososovi, kaprovi... pretože do spoločnosti Tauris  patrí už symbolických sedem šťastných rokov aj známy producent rýb a rybacích výrobkov – Ryba Košice.

„Tak ako by starostlivo sledoval prípravu celej barbecue-party a samozrejme aj kvalitu mäsa či rýb, ktoré sa chystá grilovať, my v Taurise zase takto starostlivo dávame pozor tauris gril mar mäso 3na kvalitu zvieracích polovíc. Kupujeme iba najvyššiu triedu akosti, tzv. „S“ a „E“, rýchlo a dôkladne ju opracovávame na stehná, plecia a boky a na časti, ktoré ďalej putujú do výrobkov. Chutia potom celkom inak, než ako keď sa v nejakej výrobe uspokoja s mrazeným mäsom,“ generálny riaditeľ spoločnosti Ing. Richard Duda dodáva, že značka Tauris znamená najkratšiu cestu od rozrábky do kuchyne. Čerstvé mäso i mäsové výrobky expedujú do svojich predajní Tauris Mäsiarstvo u Býka po celom Slovensku do 24 hodín. To sa to potom ľahko griluje i barbeque-uje...

tauris gril mar mäso 4Zručný Indián by pamätal na to, že aj to najčerstvejšie mäso „od Býka“ môže ešte získať na chuti, ak ho dá cez noc v chlade marinovať (alebo aj túto prácu položí na bedrá spoločnosti Tauris prostredníctvom marinovaného bravčového steaku chilli či curry, kolena alebo rebier v medovo-pikantnej marináde). Staršie kusy mäsa by si to však vyslovene vyžadovali – inak by boli tvrdé a húževnaté. Steaky nakrája na ideálnu hrúbku dvoch centimetrov; na okrajoch ich nareže, aby sa pri grilovaní neskrútili. Určite ich však neosolí, lebo by ostali suché a tvrdé. No a ani ten najmenej vzdelaný Mexičan do nich potom nepichá vidličkou, aby vyskúšal ich „opečenosť“, pretože by vytiekla šťava. Na to slúžia klieštiky a drevené náradia; na mleté placky a fašírky používa lopatky s dlhou rukoväťou. Pod grilované mäso podloží pekáč, v ktorom sa zachytáva šťava a tú primiešava k pripravenej barbecue-omáčke. V tej tradičnej nechýba mäsový vývar, vínny ocot, paradajkovýrozmarín 2 pxb pretlak, worcesterová omáčka, cukor, med, horčica, chilli papričky, cibuľa, cesnak, prípadne chren.

A napokon by sa blysol ešte jednou kulinárskou fintičkou – hodiť občas do ohňa vetvičku rozmarínu, tymiánu, majoránky či šalvie, ktoré rozvoňajú celé okolie.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 30458

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok