rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Ako talianska kuchyňa privandrovala na Štrbské pleso

Ako uvariť cestoviny, aby boli správne al dente. Ktoré kombinovať s akou omáčkou. Z čoho pripraviť šalát, nech povzbudí chuť ako samostatné predjedlo. Vždy použiť len jednu-dve solisko jedlo cestovinybylinky. Namiesto obligátnej soľničky položiť na reštauračný stôl strúhaný parmezán, ale nikdy syr nespájať s rybami. Pizzu neobložiť priveľkým množstvom surovín. Pripravovať si vlastné pesto, kečup nahradiť správne upravenými paradajkami... to všetko sa Martin Kurhajec učil od majstra kuchára, keď v Taliansku naberal svoje kulinárske skúsenosti. Rodený Bratislavčan a cukrár „každým coulem“ sa tam učil, solisko jedlo tiramisuako má chutiť a vyzerať momentálne najpopulárnejšia kuchyňa sveta vo všetkých jej kapitolách – mäsitej, zeleninovej, cestovinovej, rizotovej, prímorskej i suchozemskej... Vtedy ešte nevedel, že tieto znalosti mimoriadne zúročí. Pretože po návrate na Slovensko ho čakala zaujímavá ponuka.

„Bývalý kolega bol poverený otvorením hotela s reštauráciou v centre Moskvy. Ponúkol nám možnosťsolisko jedlo 1 podieľať sa na otvorení reštaurácie, ktorá tam mala priniesť chute kvalitnej talianskej gastronómie a celkovo európskej kultúry,“ rozprávajú svoj príbeh Katarína Kaňová a jej manžel Martin Kurhajec: „Bola to výzva a pocta, ktorá sa neodmieta – vdýchnuť život reštaurácii kúsok od Červeného námestia. Prvý mesiac a pol sme v nej doslova žili. Začínali sme ráno o pol šiestej a končili s posledným hosťom niekedy aj o druhej ráno.“

Nuž a keď sa tentoraz definitívne vrátili na Slovensko, vzali si do prenájmu bývalý liečebný detský dom – hotel Solisko na Štrbskom plese, kde pred dvoma storočiami zvykli letovať aj aristokrati z cisárskeho dvora. Katarína ako manažérka hotela a Martin ako manažér kuchyne sa sami sebe stali pánmi a rozhodli sa pre gastronómiu, ktorú majú naozaj v malíčku. A tak nikoho nemôže prekvapiť, že sa reštaurácia volá Al Lago – Na jazere a v jej rodnom liste figuruje najmä talianska gastronómia.

Naširoko – naďaleko ju poznajú fanúšikovia dobrej pizze. Šéfkuchár Martin Kurhajec solisko extzdôrazňuje, že použitie talianskych surovín nie je iba imidžové. Špeciálna múka na pizzu obsahuje viac lepku (aj keď pre celiatikov treba použiť inú), paradajky sú sladšie a zrelšie., talianska mozzarella a šunka prosciutto cotto majú zase svoje pre pizzu ideálne vlastnosti. „Teda tak, ako ma to naučil majster Neapoletánec. Zo slovenských surovín používame len droždie a vodu.“

Kto sa hlási k talianskej gastronómii, musí veľmi zodpovedne pristupovať k ich rodinnému striebru – cestovinám. V Al Lago hotela Solisko si pripravujú vlastné cestoviny zo semolíny alebo používajú z Talianska „de ceco“. K nim potom pridávajú len syry Gorgonzola, Provola, Grano Padano a Mozzarella. „Tak ako do slovenských halušiek patrí tunajšia bryndza, dosolisko - jedlo šalát var jarné talianskych jedál patria talianske suroviny. Hoci aj pancetta do šalátu z hlivy a hríbov (na obr.) … Jednoducho sú v nich „doma“, majú pre ne presne ušité vlastnosti. Našťastie ani teraz v coronových časoch nie je problém zohnať ich.“ A tak si fanúšik mäsa Martin vie dopriať svoje obľúbené tagliata di manzo – hovädziu sviečkovicu na šaláte z rukoly a Katarína zase aglio olio – cestoviny s cesnakom a talianskym olivovým olejom.

No a ktoré jedlo sa na Štrbskom plese nosí hosťom vari častejšie než teplé rožky? Kávovo-smotanový dezert s piškótovým cestom Tiramisu. Napriek tomu, že počas covidu sme spravidla všetci pribrali, kto by odolal bazalkovému či levanduľovému od Martina Kurhajca...?

Soňa Hudecová ©

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok