rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Ľudia v zákulisí – myslia si, robia, radia

Radoslav Nackin: Gastronomický rok sa začína Zimným festivalom jedla ´24

Sadnete si k notebooku alebo mobilu. Otvoríte si stránku Zimného festivalu jedla. Pozriete si zoznam reštaurácií a ich ponuku. Vyberiete si takú, ktorá vás najviac oslovila 3-chodovou večerou či obedom za 35 € (niekde mimo BA za 32 €) alebo štyrmi chodmi za 55 €; k jedlu zfj logovám tam nalejú aj nealko a deci vína či malé pivo. Nájdete vhodný termín medzi 13. januárom a 25. februárom, kliknete, objednáte, zaplatíte. Získate tak voucher, ktorý vám otvorí dvere do dobrých reštaurácií.

Napriek tomu, že sa cena zvýšila z pôvodných 21, 25 a neskôr 29 € a v minulom roku pribudla 4-chodová ponuka za 45 € (no čo už, ceny vstupov rastú), ešte stále môžete za menší peniaze než mimo festivalu ochutnať renomované reštaurácie a dobrých šéfkuchárov. Mnohí z nich majú za sebou náročnúr_nackin zahraničnú prax a aspoň v rámci Slovenka o nich môžeme hovoriť ako o hviezdnych...

Ako si toto podujatie vychutnáva Radoslav Nackin, riaditeľ organizátorskej spoločnosti Gurmán na Slovensku?

Stalo sa už dobrou tradíciou, že gastronomický rok na Slovensku sa začína Zimným festivalom jedla, veď v tomto roku organizujeme už jedenásty ročník. Reštaurácie po celom Slovensku varia a pečú starostlivo premyslené jedlá na tému Chute regiónu, Naše ikonické jedlo a Kuchárova voľba. Snažia sa, aby pre svojich hostí pripravili to zfj 24 hostinec kenajlepšie, pritom za nižšiu cenu než obvykle.

Ktoré reštaurácie využívajú festivalovú možnosť pritiahnuť hosťa?

V tomto roku oslovuje hosťa 44 reštaurácií vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Nechýbajú hviezdy slovenskej gastronómie - UFO, Iasai, Au Café, Bistronomy, Zylinder, Carnevalle či hotel Albrecht v Bratislave, Mlyn 108 v Modre, Chateau Čereňany, Doma u nás v Poprade, Kaviareň Slávia v Košiciach, hotel Hviezdoslav v Kežmarku, Nostalgie v Spišskej Novej Vsi, Villa Rosa v Dunajskej Strede, Chateau Gbeľany... Prezentovať sa budú noví talentovaní kuchári z zfj 24 wakizasireštaurácie Apolka Bratislava s jej prešporskou kuchyňou, Palatín vo Svätom Jure s rakúsko-uhorskou kuchyňou, Origin z Lučenca s modernou regionálnou kuchyňou či Bistro Bakoš z Košíc. No a čerešničkou na pomyselnej torte je tzv. Jolly Joker - reštaurácia TRIAD v rakúskom Krumbachu vysoko oceňovaného šéfkuchára Uwe Machreicha, ktorá si účasť otestovala už vlani. V tomto roku sa pripája aj Bistro Platán v maďarskej Tate, pre ktorú šéfkuchár Ištván Pešti získal dve michelinovské hviezdy.

Akou optikou sa na ZFJ pozerajú hotelové reštaurácie, ktoré si spravidla zakladajú na inej, noblesnejšej gastronómii?

Tešíme sa, že prilákať nového hosťa cez Zimný festival jedla prijali aj prestížne hotelové reštaurácie - Sissi v hoteli Lomnica ***** v Tatranskej Lomnici, hotel Panoráma**** na Štrbskom Plese, Grand Restaurant Residence Hotel & Club **** na Donovaloch a Hotel Elizabeth**** vzfj 24 koliba na vŕšku Trenčíne.

Desať predošlých ročníkov dáva už dosť priestoru na zhodnotenie. Oplatí sa reštauráciám účasť v Zimnom festivale jedla?

Aj vo svete je tento model festivalu veľmi obľúbený, pretože návštevnosť reštaurácií počas neho stúpa takmer o tretinu. V zahraničí ide skôr o mestské festivaly a celkový počet hostí je omnoho vyšší ako na celom Slovensku. Napríklad, Londýn má 30 000 rezervácií a Miami 45 000 a je to spojené aj s festivalom na pláži - takým non stop piknikom. Na Slovensku príde priemerne s festivalovým voucherom 5 -7 000 hostí, čo by za 10 rokov ZFJ znamenalo až 50 000 rezervácií; nemôžeme sa porovnávať s mekkami turizmu, s veľkými aglomeráciami či prímorskými miestami. Tunajším reštauráciám počas festivalu stúpnu tržby asi o 15 - 20 percent.

Každý ročník pripravil niečo nové, nejakú zaujímavosť, detail. Pamätám si na Gurmán bus v prvom ročníku, keď sme ochutnávali tri reštaurácie a jednu pálenicu na ceste po zfj 24 bubbleszfj 24 kuszmanov bazarjužnom Slovensku...

Gurmán Busy už neorganizujeme. Dali sme gurmánom iba návod, ako si spraviť vlastnú cestu po zaujímavých reštauráciách a zažiť tak pekný výlet. Tento rok sa ponesie v znamení inej novinky - zážitkového kuchárskeho kurzu s najlepšími kuchármi Slovenska. Odštartuje ho Jozef Masarovič - šéfkuchár reštaurácie UFO, kuchár roka 2020. Atraktívne sú aj Gurmánske pobyty, ktoré ponúkajú hotelové zariadenia, zapojené do ZFJ. Ponúkajú zvýhodnenú cenu na ubytovanie a k tomu festivalovú večeru vo svojej reštaurácií. Už tradične organizujeme aj Gurmánske víkendy so Champagne Laurent Perrier vo vybraných festivalových reštauráciách – počas jedného víkendu v danom regióne. Hosť dostane k svojmu menu navyše pohár šampanského.

Leitmotívy jedál sú také, že v nich nájde priestor slovenská kuchyňa i exotické suroviny, babičkovská kuchyňa aj moderna, rustikálny štýl aj noblesný. Čo si z toho najradšejhotel panorama - jedlo 4 vyberáte?

Moje chute a gastro-filozofia sú jednoduché: jesť všetko s mierou a rozumom. Nič netreba preháňať a mám pocit, že ľudia sa v posledných rokoch celkom zbláznili; nechajú sa nachytať samozvanými poradcami: „toto nesmiete a tamto je nezdravé...“ V Amerike bola slanina a vajcia 20 rokov zaradené medzi zdraviu nebezpečné potraviny. A potom ich naopak začali ľuďom odporúčať ako zdravé. Ja rád ochutnávam neznáme jedlá a potraviny všade, kadiaľ cestujem. Mojou srdcovkou však ostáva stredomorská, japonská a indická kuchyňa, pretože východné kultúry už pred tisíc rokmi vedeli, čo s čím kombinovať a čo prospeje organizmu. Aby to chutilo aj podporovalo zdravie.

na Zimný festival jedla ´24 sa teší
Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 14800do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Bambusová masáž prekračuje hranice wellness a mieri k liečebným procedúram

Niekto chodí na ryby, iný korčuľuje, záhradkárči alebo vyšíva. Ale je čoraz viac ľudí, čo ich masáž ilu pxb hopantala vášeň pre wellness. Dnes už nie je len o občasnej masáži alebo vírivke. Z wellness sa stal štýl života, spôsob trávenia voľného času, ucelený koncept. 

16. 11. 2023 / Čítať viac

Sriracha je rodinným striebrom Thajska

Sriracha na talianske rizoto. Sriracha na švábske špecle. Sriracha na gruzínske pirohy. Sriracha sriracha fľaše fgako ochutenie francúzskeho quiche. Srirachou pokvapkané mexické tacos či texaské chilli con carne. Sriracha do japonského ramenu a hoci aj na lángoše, zemiakové guľky s údeným mäsom alebo slovenský vyprážaný syr. Na vajíčka, do…

 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Jeden pomaranč sa zaľúbil raz...

 ... do Darinky mandarínky... a viete, čo sa z toho zrodilo? Nuž predsa bábätko tangor... citrusy vian pxbKrížením citrusov sa rozrástla táto kyslo-sladko-trplá rodina takmer na dve stovky druhov. Nuž a keby sme mali k zime priradiť vôňu, určite to vyhrajú citrusy, najmä tie oranžové.
O tejto farbe sa v psychologických kruhoch traduje, že pôsobí ako balzam na obličky, slezinu

 / Čítať viac

A po snehovačke (pred rokom jubilujúce) Bombardino...

Varené vínko, grog, teplý čaj, horúca čokoláda, rôzne alko i nealko nápoje... to všetko si môžu solisko - bombardino hdopriať fanúšikovia lyžovačky, sánkovačky, bežkovania alebo prechádzok okolo najznámejšieho slovenského morénového plesa, ktoré sa zrodilo pred 12 tisíc rokmi. Alebo pri strážení deťúreniec na vonkajšom ihrisku, klzisku. Fanúšikovia nápojových legiend 

1. 12. 2022 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Čo vám chcú naliať

Advocaat – zmes aromatickej liehoviny, napríklad brandy, cukru a vaječných žĺtkov; pôvodne blue curacao pxbju Portugalci vyrábali z dužiny tropickej plodiny abacate, z čoho vznikol skomolený, ale podobne znejúci názov
Angostura Bitters – trpká liehovina z angosturovej a chininovej kôry, santalového 

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok