Nie je nestorom slovenskej gastronómie, nezviditeľňuje sa v televíznych kulinárskych seriáloch, a predsa ho poznajú takmer všetci kuchári na Slovensku. Pracoval totiž ako „šéfkuchár šéfkuchárov“ spoločnosti Sodexo i ako executive chef vo voľnočasovom areáli X-bionic v Šamoríne. Pomáhal rozbiehať mnohé reštaurácie, školil kolegov vo farbách potravinárskych a technologických firiem. Slovensko úspešne reprezentoval na mnohých medzinárodných súťažiach. A nikdy sa netajil tým, že za základ kariéry každého majstra
varešky považuje zvládnutie remesla v kuchyni závodnej jedálne.
„Je to presne ako stavanie domu – najprv jeho základy a až potom „vyháňanie“ do výšav... kulinárske detaily, zdobenia, experimentovanie. Takto sme to robievali aj v jednom z najväčších stravovacích reťazcov. Najšikovnejší kuchári a cukrári chodievali na zahraničné stáže, na súťaže, organizovali sme konferencie a semináre s vlastnými ukážkami. Učili sme sa prípravu finger food, sushi, fúkaného karamelu alebo čokoládových skulptúr bez toho, že by sme to museli hneď zaradiť do jedálnych lístkov. Jednoducho sme zbierali skúsenosti a zručnosť a trúfnem si tvrdiť, že v mnohom sme boli lepší než kuchári v drahých reštauráciách.“
Podľa Vlada Morochoviča už dnes závodné stravovanie musí s reštauračnou gastronómiou držať krok. Hosť je náročný a má veľký výber konkurujúcich si zariadení. To ale neznamená, že medzi závodnú jedáleň a zážitkovú reštaurácie položíme znamienko „rovná sa“.
„Možno to bude vyzerať smiešne, ale najviac si v kuchyni cením zdravý sedliacky rozum. Znamená to, že šéfkuchár pozná svoje možnosti, možnosti kuchyne i hostí, inak varí v závodnej jedálni, inak v kolibe alebo v luxusnej reštaurácii. Koncepcia jedál a aj jedlo samotné nech má hlavu, pätu aj štýl a plní očakávanie hostí.
Dnes to platí o to viac, že gastronomický trend Fusion New Wave – kombinovanie surovín z rôznych etnických kuchýň - sa zaradil medzi bežné kulinárske štýly. Už o ňom ako o trende ani nehovoríme. Pri takýchto jedlách treba citlivo zvažovať správnu mieru a vyváženosť chutí; určite sa to nezaobíde bez dostatočných vedomostí a stáleho vzdelávania. A zase sme pri tých základoch remesla…“
Soňa Hudecová ©