rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Ľudia v zákulisí – myslia si, robia, radia

Marta Mišíková, Panorama Tr. Teplice: hostia a zamestnanci sú ako soľ a korenie

Dať niečo Slovensku, čo tu navždy ostane. Vrátiť sa ku koreňom, detstvu, rodine, príjemným spomienkam. A zároveň ostať v brandži, do ktorej ma osud zavial – takto sa rodil hotel Panorama**** v Trenčianskych Tepliciach v mysli a duši Marty Mišíkovej. V tom čase už ubehlo dvadsať rokov, čo zmenila profesiu i bydlisko a starala sa o zopár nemeckých a českých hotelov. Nuž vraj nastal ideálny čas na to, aby položila aj základný kameň slovenského hotela. Dnes oslavuje desiate výročie.

Od nákupu pozemku po skolaudovanie to trvalo 8 rokov. Zaskočila nás kríza v roku 2008, kedy banky prestali dávať úvery. Mali sme síce schválenú dotáciu od štátu, ale nakoniec sme ju nevyužili; asi by sme doteraz neskolaudovali. Medzitým sa rodil aj názov. Hľadali sme taký, aby mal rovnaký význam a aj sa písal rovnako či veľmi podobne na Slovensku i v zahraničí. Pôvodne mal byť hotel o dve poschodia vyšší s panoramatickou kaviarňou na streche. Nakoniec sa plány zmenili, postavili sme o dve poschodia menej a bez strešnej kaviarne, ale názov ostal.

Čo sa v hoteli za tých desať rokov zmenilo?

Ani neviem, čím začať, je toho veľa. Predovšetkým prístavba nočného baru a rozšírenie wellnes s odpočinkovými priestormi, novými saunami a terapeutickými miestnosťami. Ide o významné zmeny pre hotel, ktoré rozšírili portfólio hostí, výrazne sa vďaka nim zlepšila kvalita služieb a nové možnosti ponuky.

Hosť z radov štamgastov ocení, ak hotel urobí nejaký krok vpred, pripraví niečo nové. Ktorú zmenu považujete za najväčšiu a najúspešnejšiu?

S odstupom času je pre hotel - a v dlhodobom meradle najväčšia zmena - nákup parkovacích priestorov v centre mesta. Nuž a najúspešnejšia je asi ukončenie prístavby, ktorá sa budovala v covidovom čase .

Trenčianske Teplice považujeme právom za kúpeľnú perlu s atmosférou. Čo sa vám v tomto mestečku – oáze oddychu najviac páči?

Sama som si toto mestečko zamilovala, aj keď je malé. Neponúka také možnosti vyžitia ako väčšie kúpeľné mestá. Ale práve svojou malosťou je príťažlivé a na druhej strane veľké svojim duchom a geniom loci. Ponúka pokoj, upokojenie, stíšenie, relax, atmosféru, ktorá sa nedá úplne opísať, stačí sa prejsť mestečkom a ak ste boli unavení, tak zrazu pocítite uvoľnenie. Ak máte zlú náladu, prejde vás to.

Kúpeľné domy, postavené v uplynulých storočiach, priťahujú určitý typ hosťa. Akého priťahuje Panorama****?

Trenčianske Teplice majú kúpele so svojou históriou, sú viac menej liečebné a určené pre skupinu, ktorá má zdravotné problémy; poskytujú určitý druh služieb, My sme hotel, ktorý nie je liečebný, nie je zviazaný so žiadnymi zdravotnými obmedzeniami. Naši hostia chcú relax, oddych, niečo nové, moderné... a to u nás aj nájdu.

Aký je vo všeobecnosti slovenský hosť, čím sa odlišuje od, napríklad, nemeckého v nemeckom hoteli a nemeckého v slovenskom hoteli?

Slovenský a český hosť je oproti nemeckému náročnejší, vyžaduje viac pozornosti a adresuje aj viac kritiky. Nemecký, teda najmä ten starší, ktorého dobre poznáme, vie byť vďačnejší a spokojnejší a nie je zvyknutý sa sťažovať. Samozrejme, existujú aj výnimky. Je ale úplne jedno, či ide o Nemca v nemeckom hoteli alebo českom či slovenskom.

Sťažnosti sú extra kapitolou. Mnohé slovenské hotely a reštaurácie ich nevedia riešiť. Ako k nim pristupuje hotel Panorama a čo s notorickými sťažovateľmi?

Ak ide o opodstatnenú sťažnosť, tak sa ospravedlníme a ponúkneme satisfakciu. Sťažovateľa, ktorý chce len získať prospech, si vypočujeme a snažíme sa mu vyvrátiť jeho reklamáciu, konfrontujeme ho s realitou, s faktami. Ale ak je to neúnosné, zablokujeme ho ako hosťa.

Mimochodom, zmenil sa hosť po roku 2022 ?

Áno zmenil sa, ale zmenilo sa všetko. Čakali sme, že nás to obdobie zastaví a poučí, ale, žiaľ, nestalo sa to. Akoby sme chceli dobehnúť to, čo sme nestihli a sme preto netrpezlivejší a aj náročnejší. Potrebovali by sme väčšiu pokoru.

Panorama často víta aj firemných hostí, čím sú iní a prečo si vyberajú práve váš hotel?

To sa treba ich spýtať ... Áno, radi chodia do nášho hotela. Asi preto, že majú v cene okrem ubytovania s raňajkami aj wellness, saunový svet, reštauráciu máme otvorenú po celý deň, čo nie je všade samozrejmé. Určite hrá nezanedbateľnú úlohu aj klimatizácia v celom hoteli. Avšak asi najpodstatnejším dôvodom bude ochotný personál, snažiaci sa splniť všetky požiadavky firemných hostí. Samozrejme, nielen ich.

Hostia a zamestnanci – dve strany jednej mince. Nebudem sa pýtať, ktorých si ceníte viac. Tak teda inak; ako ich motivujete a v ktorom prípade sa so zamestnanom radšej rozlúčite?

Sú soľou a hostia zase korením hotela. Alebo naopak. Ako súprava koreničiek - jeden bez druhého nemôžu existovať. Zamestnanci motivujú hostí, aby prišli opakovane, tým, že im ponúknu tie najlepšie služby. A ja zase motivujem zamestnancov tak, že pri veľkej obsadenosti a spokojnosti hostí dostanú finančnú odmenu. Ak zamestnanca práca nebaví, nerobí ju s láskou, tak to hostia vidia a aj to dajú vedieť. Vtedy je najlepšie sa s takýmto zamestnancom rozlúčiť.

Hovorí sa, že srdce hotela bije na recepcii, ale aj to, že kuchyňa je srdce domu. Vy ako pôvodným vzdelaním a povolaním zdravotná sestra... čo by ste označili za životodarný orgán hotela?

Všetky strediská sú rovnako dôležité. Ak je slabá kuchyňa a silný wellness, máme problém. Ale hotel nebude zdravý ani so silnou kuchyňou a slabým wellness. Aj ľudské telo dokáže byť fit a v harmónii, len keď sú všetky orgány v poriadku. Rovnako aj hotel podáva najlepšie výkony, ak pracujú všetky strediská bez chyby. Aj ako zdravotnej sestre a už veľa rokov ako šéfovi/šéfke hotela mi ide o to, zabezpečiť zdravie pre všetky orgány a všetky strediská hotela.

Čím vás najviac prekvapil tím recepcie, kuchyne, wellness, baru...?

To by bola otázka na dôkladné zamyslenie a spomínanie... Vždy som však príjemne prekvapená, keď vidím, že zamestnanec, ktorý sa mi zdal nevýrazný, sa ukáže ako človek na svojom mieste. A prekvapia i potešia ma vždy, keď ako tím pracujú spoločne. Bez ohľadu na to, či pôjde o recepciu, wellness, reštauráciu... Tá ma vie prekvapiť nielen niektorou mojou srdcovkou - tanierom dobrých šúľancov alebo bryndzových pirohov, ale akýmkoľvek novým jedlom. Vždy totiž vychádza z našej celkovej filozofie zdravia – variť ľahké jedlá, bez zbytočného zahusťovania a tým zaťažovania organizmu.

Soňa Hudecová ©

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

FIJET Slovakia: Slovensko nevyužilo poctu z Unesco

Ak vás zaujme článok o cestovnom ruchu Slovenska, lokálnych zaujímavostiach, úrovni hotelov fijet ska koncepte zaujímavej reštaurácie alebo naopak o zlyhaní ich služieb... o ľuďoch v cestovnom ruchu či jeho filozofii v zahraničí... nuž možno pôjde o reportáž či analýzu z pera členov Fijet Slovakia. Ide o občianske (profesionálne) združenie, ktoré 

13. 2. 2025 / Čítať viac

Pinsa: mladá sestra pizze

Najmä v gastronómii panuje klišé, že dobré veci musia mať dlhú históriu.  pinsa 2 pxbHľadajú sa staré korene potravín a jedál; však už starí Gréci... však už Praslovania... však už Konfucius, cisár Nero, dávni Kelti... Inak to nie je ani s rímskou pinsou. Väčšina sveta o nej nepočula, a tu zrazu vraj pochádza zo starého Ríma... 

19. 10. 2024 / Čítať viac

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2025 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok