rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Všade sa bránia zime po svojom, Slovensko aj hriatym

Studené Anglicko sa zohreje čajom o piatej, Nemci popíjajú eierpunsch a Rakúšania jäggertea. Vo Švédsku si doprajú glögg a v talianskych Alpách grog z grappy. V každej krajine sa bránia zime po svojom. Na Slovensku vedie čaj s rumom alebo skôr s „umom“, grog punč pxbvarené víno, no a samozrejme, punč. V niektorých hoteloch ho dokonca povýšili na zimný welcome drink, ktorý hosťom spríjemní chvíle chcek-in lepšie než obligátny pohár sektu. Tí najtvorivejší dokonca vymysleli vlastnú verziu tak, ako keď sa pred pár rokmi vo wellness hoteli Patince zrodil levanduľový punč.grog pxb

Grog
V silnom nápoji sa spája jeden diel liehoviny – rumu, brandy, whisky, vodky alebo araku - s troma dielmi nealkoholickej tekutiny. Tvorí ju horúca voda, med a cukor a ďalšie dochucovacie suroviny podľa fantázie barmana. Jeho zrod sa pripisuje anglickému admirálovi Vernonovi, ktorý dovolil námorníkom piť ich prídel rumu iba zriedený horúcou vodou. Názov dostal nápoj podľa jeho obľúbeného plášťa z grogrenovej látky.

Punč
Slabší alkoholický nápoj sa do Európy dostal v 17. storočí. Podľa pôvodného hindustánskehogrog punč 2 pxb názvu „panša“ obsahuje päť zložiek – liehovinu, kyselinu, sladinu, koreninu a vodu. Názov pochádza z nemeckého výrazu panschen, prekladaný ako „riediť“. Liehovinu spravidla predstavuje rum, koňak, vodka, gin alebo arak, ale pripravujú sa aj punče z bieleho a červeného vína.

Hriatô
Regionálny nápoj – v Sliezsku známy ako vařonka - potrebuje karamelový základ z medu, do ktorého sa pridá trocha vody prípadne husacej masti. Potom sa v ňom prehreje slivovica alebo iný ovocný destilát. Do „šnapsového“ pohárika sa nasypú malé škvarky a zalejú sa horúcim nápojom. Podľa somelierov ho veľa Slovákov (spravidla tých neskôr narodených) ani nepozná. Prekvapí ich sila nápoja, jeho karamelová sladkosť, ktorá potláča výrazné percento alkoholu, mini škvarky pohladia hrdlo.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 18111

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok