rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Najlepšie hodnotená polievka sveta je vraj ramen – sesternica slovenskej slepačej

Keď nedeľa, tak terina so slepačou polievkou. Keď Nový rok, tak určite hovädzí bujón s rezancami. Keď oslava, nuž kurací vývar a na svadbe možno aj polievka z bažanta alebo kohúta... či v reštaurácii alebo doma, stále sa pri sviatočnejšom stolovaní krútime okolo vývaru ramen 3 pxbso zeleninou a dobrými „slížikmi“. Niekto pridá zemiaky, iný kúsky kukuričných kláskov, paradajky, mäsko, vajíčko... ale keby ste pozvali cudzinca, tak povie „hľa, aký chutný ramen“.

Nie, nie je to top-polievka Ázie. Jej pointa totiž spočíva najmä v rezancoch ramen. Vyrábajú sa z pšeničnej múky, soli, vody a kansui - minerálnej vody, obsahujúcej uhličitan draselný, sodný a občas štipku kyseliny fosforečnej. Vďaka kansui sú pevné a žlté, raz tenké, inokedy hrubšie, niekedy hladké a potom zase kučeravejšie... Ale sa občas stane, že výrobca nahradí kansui vajíčkami, nuž a niekedy nepoužije ani to, ani to a rezance sú mäkké, ľahko ramen 8 pxbnasávajú vývar... a tak sa vlastne blížime k polievke, ktorú vo svete poznáme ako bežnú kuraciu, slepačiu, zeleninovú, hovädziu... nuž akýže to ramen?

Keď vám teda v reštaurácii ponúknu túto národnú japonskú špecialitu, neváhajte sa opýtať na zloženie rezancov. Pochopiteľne, pri tradične vyrábaných bude cena vyššia, veď kansui sa často dováža až z mongolských jazier. A propós, japonská polievka... Pšeničná múka sa do krajiny dostala prostredníctvom amerických vojakov počas okupácie v povojnových rokoch, keď hrozil hladomor z neúrody ryže. Navyše slovo ramen pricupitalo do japončiny z mandarínskej čínštiny. Niektorí lingvisti vravia o skomolenine slova lāmiàn, ktoré označuje ťahané rezance a iní zase o prispôsobení slabiky la – tak vravia čínski kuchári o jedle, ktoré práve dokončili.ramen 4 pxb v

Polievku ramen (ale pokojne môžeme hovoriť o sýtom hlavnom jedle) vraj priniesli do Japonska čínski prisťahovalci koncom 19. storočia. Bežne ju varili v Jokohame – čínskej štvrti druhého najväčšieho japonského mesta. Už v roku 1900 ju tamojšie reštaurácie ponúkali v jedálnom lístku, ale Japoncom ju servírovali aj stánkari na ulici. Ramen-ára v búdke našli ľahko – zákazníkov totiž zvolával hudobným rohom charumera, ktorý dnes nahradil reproduktor s nahrávkou.

Tak ako Taliani s cestovinami - ale aj Slováci s bryndzou a bryndzovými špecialitami - aj Japonci sa chopili importovaného jedla a spravili z neho vlastné, národné, svetovo slávne a obľúbené. Už len tých verzií... napríklad, Tonkotsu ramen, ktorý je podľa portálu Taste Atlas polievkou č. 1 vo svete (z prieskumu v marci 2023), sa pripravuje z bravčového vývaru, ako keď sa varí naša tradičná huspenina. Vďaka kolagénu má mliečny vzhľad a spravidla v ňom nechýba jarná cibuľka, bambusové výhonky, varené vajíčko na polomäkko a riasy nori.

Shoyu ramen odlišuje tmavšie zafarbenie a pikantnejšia chuť; do vývaru z mäsa, zeleniny či ramen 7 pxb hmorských plodov sa totiž prilieva sójová omáčka, pridáva chili alebo čínske korenie.
V Miso ramene nechýba pasta z fermentovaných bôbov miso, často aj kapusta, pór, kukurica, mleté mäso.
Shio ramen je bledý a ľahší vývar s kuracími guľkami alebo plátkom z rybacej rolky a ako konečné dochucovadlo sa používajú nakladané slivky.
Karē ramen chutí po kari korení, zelenine a bravčovom mäse, fazuľových klíčkoch a riase wakame.

Už len týchto päť typov polievky ponúka nekončiace variácie podľa použitých ingrediencií či korenia. Okrem toho v každom regióne varia tamojší typický ramen. V Kitakata, kde majú podľa štatistiky najviac „ramenární“ na obyvateľa, pripravujú svoju regionálnu podobu z bravčového vývaru, kučeravých rezancov a malých sušených rybičiek. Tokio má až tri verzie, odlišuje sa, napríklad, špenátom, pastou z bielych rýb (surimi), fermentovanými bambusovými výhonkami. Región Hakata na ostrove Kjúšú uviedol dokonca do ramenovej gastronómieramen rezance pxb osobitý štýl a svojskú sieť hakataramenární – na stoloch reštaurácií čakajú v miskách rôzne suroviny, aby si ich hosť do polievky s mimoriadne tenkými rezancami mohol pridať podľa svojej chuti. Pastu z cesnaku, sezamové semienka, nakladaný zázvor alebo horčicové semienka... Yokohama či Jokohama má „patent“ na ramen, keďže tam ho varili čínski imigranti. Keď sa ale vraví o tomto type polievky, majú majstri paličiek na mysli recept vodiča kamiónu Yoshimuru spred pol storočia. S myšlienkou na hrniec bravčového vývaru a sójovej omáčky s pórom, špenátom, mäsom a morskými riasami si otvoril vlastné bistro. Mimochodom, Taste Atlas jej pridelil šťastné číslo 77.

Ramen jedávajú aj v Číne a veľmi obľúbený je v Kórei, tam ho volajú ramyeon a pripravujú na vlastné spôsoby, napríklad, s fermentovanou kapustou kimchi, syrom, knedľou alebo koláčikmi z varených zŕn a ryže tteok.

Nuž a Slovak ramen? Predsa vývar zo slepačieho mäsa s koreňovou zeleninou a tenkými rezancami. Hmmm, medzi sto najlepších polievok sveta (na rozdiel od kapustnice) sa ani nedostal, predsa ho však máme najradšej...

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 29224

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok