rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Príbehy tisíc a jednej fľašky sú mládeži prístupné

Nestretnete v nich drakov, trpaslíkov ani vodníkov, ale inak vlastne znejú príbehy slávnych alkoholov ako z rozprávky. V tomto napínavom čítaní nechýbajú zápletky, vyvrcholenie, alkohol - fľaše 2 pxbrozuzlenie; dúšok dobrého alkoholu si labužník vychutná spolu s dúškami histórie i zemepisu.

Je to celkom iná káva, keď si pri baňatom pohári s voňavou jantárovou tekutinou uvedomíte, ako sa to všetko začalo. Že už v 15. storočí zvykli v malom prístave Cognac na rieke Charente kotviť anglické lode, aby tam nakúpili francúzsku soľ. Tradične si odtiaľ viezli aj výborné víno, ale to sa im počas dlhej plavby domov spravidla zlomilo. Preto im ho vinári radšej destilovali; vznikloalkohol cointreau pxb priezračné brandywine – vínne brandy. Keď počas storočnej vojny predaj uviazol, skladovali ho Francúzi v dubových súdkoch. Brandy nielenže získalo príjemnú zlatožltú farbu, ale niekoľkonásobne sa zlepšila aj jeho chuť. A tak vlastne „Cognačania“ vynašli koňak.

Dnes každý fajnšmeker vie, že toto označenie nesie iba brandy spomínanej oblasti a že sa pri jeho výrobe musia dodržiavať prísne pravidlá. V „koňakovej“ rodine nájde znalec desiatky dobrých značiek. Za zmienku i ochutnanie určite stojí Rémy Martin z roku 1724 – s označením Extra zreje až 32 rokov – alebo Godet, ktorý podľa odborníkov pripomína hľuzovku s náznakom čierneho korenia. Samozrejme, destiláciu nevymysleli Francúzi, nuž podobný nápoj pili už starovekí Gréci. Do dokonalosti ho potom v alkohol - fľaše 3 pcbroku 1880 priviedol Spyros Metaxa, ktorý miešal destiláty troch odrôd vína s muškátovým vínom, bylinkami a ružovými lupeňmi. Preto aj chutí Metaxa inak než ostatné brandy a ani znalci sa nevyhýbajú pitiu s ľadom, tonikom, colou či v miešanom nápoji.

Pri pohári vychladenej vodky by sa patrilo pomyslieť na všetky tie nevinné pšenice, kukurice, raž, jačmeň či zemiaky (ba dokonca i na cukrovú trstinu), z ktorých napokon nevznikol žiadenalkohol tequila pxb chlieb, ale priehľadný destilát. Považuje sa za ruský, poľský i švédsky vynález a Íri ho možno pili už v 12. storočí. Za vodkové vlajkové lode označujú obchodníci značku Smirnoff (v Moskve ju začal v roku 1818 páliť pán rovnakého mena) a značku Absolut zo švédskej ozimnej pšenice (v roku 1879 ju v mestečku Ahus namiešal pán Lars Olsson Smith).

Korene ginu siahajú do Amsterdamu a pri jeho výrobe nesmú chýbať borievky. Svetaznalý bonviván by určite nepohrdol kvalitnou anglickou liehovinou Dry Gin z jačmeňa, raže, borievok, koriandra, anízu, rasce a ďalších prísad. V známej značke Gilbey´s (londýnsky podnik bratov Waltera a Alfreda z roku 1872) by možno rozoznal aj koreň angeliky a pomarančovú kôru.

Na chuť rumu prišli čierni otroci, keď vypálili trstinovú melasu. Najprv im vznikol číry tzv. biely rum, a ten podobne ako koňak získava svoju tmavú farbu v sudoch z jaseňového dreva.

Z alkohol rum pxbjablkového vína Normandie sa páli pravý Calvados; obsah alkoholu málokedy klesne pod 40 %.

Tequila napísala v alkoholovej histórii zvláštnu kapitolu. Rozpráva o dlhom zretí púštnej rastliny agáve, zomletí dužiny, zohrievaní, vykvasení a destilovaní. Obrad pitia nevynechá oblízanie soli z jamky medzi palcom a ukazovákom, zahryznutie do citróna a zapíjanie mladou bielou alebo trochualkohol gin pxb staršou žltou tequilou. Takto si ju vraj dopriavali už Aztékovia a takto ju pili aj priaznivci prvej značky – José Cuervo. Jej autor získal od kráľa Carlosa IV. povolenie vyrábať a predávať ju v mexickom mestečku Tequila už v roku 1795.

Keď likérová story, tak určite „kvuantro“. Bratia Adolf a Edouard-Jean Cointreau začali svoju výrobu v roku 1849 likérom Guignolet z čereší. Napokon však radšej skúsili destilovať šupky horkých a sladkých pomarančov a tento zaujímavý likér sa ako Cointreau v hranatej fľaši preslávil aj vďaka fanúšičke kráľovnej Sissi či Winstonovi Churchilovi. A to by vlastne mohol byť návod pre dnešných výrobcov – ak chcete preraziť s novou liehovinou, dajte ju do chladničky, trebárs, princeznej Camile...

Soňa Hudecová ©

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Polievka pre madam Célestine

Poznáte palacinkovú polievku? Nie... A čo takto celestínsku alebo aspoň celestínske rezance? rezance celestínske pxbAha, to už sme bližšie. Určite vám ich núkali v niektorej lepšej reštaurácii, možno ste ich jedli na nejakej oslave, svadbe, servírovanej recepcii...
Aj celestínske rezance dokazujú, ako veľmi záleží na kulinárskom marketingu, na imidži,

1. 3. 2024 / Čítať viac

Vajce na pitie

Advocaat - za popularitu vaječných drinkov môžeme ďakovať Holanďanom, čo pred vaječný likér 4 psbniekoľkými storočiami žili v juhoamerickej Holandskej Guaiane. Často tam popíjali nápoj z ovocia, ktoré domorodci nazývali ahuacatl a pripravovali ho z hruškovca - avokáda. Po návrate do vlasti si chceli drink namiešať aj doma, lenže v Európe exotický strom nerástol. Nuž ho skúšali metódou pokus-omyl vyrobiť z iných surovín... A zrazu sa im pod rukami

 / Čítať viac

Jarný syrek – zásnuby vajec a mlieka

Veľkonočná hrudka, veľkonočný syrek, žolti sirek... Nuž nech tomu Slováci na východe krajiny m_poloha vn syrekhovoria akokoľvek, výsledkom čarovania v kuchyni je nadýchaný bochník, ktorý sa podľa zvykov môže servírovať už na Bielu sobotu, no a potom hocikedy. Podobnú dobrotu však pripravujú aj za našou východnou hranicou.

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Pri duriane čakajte chuť mandlí a pach žumpy

Pravidlá diplomatických kruhov zakazujú na pracovných stretnutiach či recepciách podávať durian 2 pxbjedlá s cesnakom. A to je teda slabučký odvar proti tomu, ako by diplomatov zaskočili delikatesy s durianom. Tento veľký plod slezovitých stromov juhovýchodnej Ázie

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok