rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Čo si (ne)objednať – ochutnajte, zažite, spoznávajte

Festival Mirror Hospitality Expo naservíruje tisíc chutí jedla a pitia

Keď v 13. storočí usádzali v hostinci U labute prvých hostí, netušili, že o šesť storočí neskôr tam vyrastie trojposchodový hotel U zeleného stromu. Ani to, že vedľa pribudne hotel National a spolu s ďalšou budovou vytvorí v roku 1913 luxusný hotel Carlton s vlastnými garážami, chladničkami a mrazničkami a dokonca s vlastnou elektrárňou. Nečudo, že je pýchou hlavného mesta a srdcovkou rodených Bratislavčanov (viem to podľa seba). Zaslúži si dnes väčšie zviditeľnenie a postavenie v čele bratislavskej hotelovej scény. Určite mu v tom carlton extpomôže Mirror Hospitality Expo 2023, nazvaný podľa tamojšieho Mirror baru.

Niekoľko dní (19. – 23. mája) sa budú na festivale predstavovať svetové mená barmanského, kuchárskeho a someliérskeho remesla. Prídu úspešní slovenskí profesionáli, ktorí nás reprezentujú za hranicami, ale aj majstri varešky a šejkra z cudziny.

Študenti stredných škôl dostanú v piatok dopoludnia príležitosť pozrieť sa na desať súťažiacich barmanov-juniorov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Rakúska. „Aj takouto formou chceme zvýšiť záujem a atraktivitu práce v horeca brandži, ktorá dnes trpí nedostatkom kvalitných ľudí,“ hovorí organizátor Peter Marcina z Mirror baru hotela Radisson Blu Carlton.

V kuchárskej šou sa naživo predstavia špičkoví slovenskí i zahraniční kuchári. Túto časť zastreší jeden z najznámejších slovenských kuchárov Martin Záhumenský, spoluorganizátor podujatia. V roku 2015 získal prestížne ocenenie kuchár Veľkej Británie - UK Game chef of the Year, čím sa zapísal do londýnskej gastro scény ako jediný cudzinec v histórii. Študoval aj na University of West London, kde získal množstvo vedomostí a skúseností. Ďalšie naberal najmä v reštaurácii Gordona Ramsayho či v michelinských reštauráciách. S Martinom sa predvedie svetoznámy kuchár Marco Pierre White, ktorý sa už vo veku 33 rokov stal prvým britským šéfkuchárom s troma michelinskými hviezdami.

S Martinom Novákom a Petrom Brachom môžu návštevníci ochutnať rakúsko-uhorskú kuchyňu a s Danielom Tilingerom a Jozefom Brezom vyskúšajú inovácie slovenskej kuchyne. Našu modernú kuchyňu predvedú Lukáš Hesko a Peter Slačka a dvojica Gabriel Kocák a Michal Konrád si zaexperimentujú a pripravia fusion slovenských jedál.

Medzinárodné zastúpenie svetovo najlepších barov určite zosobňujú hostia z 13. najlepšieho baru sveta Hanky Panky - Ismael Martínez a David Negrete Lopez z Mexika. Nebude chýbaťmirror hosp expo copy Joe Schofield z Manchesteru, ktorého ocenili jedným z najprestížnejších titulov –„medzinárodný barman“ v súťaži Tales of The Cocktail Spirited Awards. Krátko na to získal rovnako prestížny titul Bartender’s Bartender at The World’s 50 Best Bars 2018. Návštevníci si môžu vychutnať aj drinky, ktoré im pripraví Cesár Montilla, rodák z Venezuely, ktorého profesionálna kariéra sa však začala v Európe. Teraz pracuje ako manažér v katalánskom bare Dr. Stravinsky. 

Z Českej republiky príde úspešný barman Vítězslav Cirok, z Maďarska zase Zoltán Nagy z budapeštianskeho Boutiq`Bar. Poľsko zastúpi Alicja Baczyk, prvá barmaid, ktorá vlani vyhrala poľské kolo Diageo World Class a v Krakove riadi bar nedávno zaradený medzi 50 najlepších na svete. 

Z našich barmanov sa predstaví Ľuboš Rácz – majiteľ vlastného Záhir Baru v Nitre. Tam „vychoval“ aj ďalšieho hosťa MHE ´23 Maroša Potůčka, ktorý dnes pôsobí v Londýne v bare Termini. Z austrálskeho Sydney príde Martin Hudák. Vďaka svojmu konceptu získal bar Maybe Sammy ocenenie Best New International Cocktail Bar 2019 a pred troma rokmi 11. miesto medzi 50 najlepšími barmi sveta.

Počas celého víkendu čaká na každého, kto si zakúpi vstupenku, aj možnosť zúčastniť sa na  vzdelávacích prednáškach, masterclassoch a guest shiftoch vo viac ako 15 zapojených prevádzkach v Bratislave a širšom okolí. Ich zoznam nájdu záujemcovia na gastronomickej mape. Nebudú chýbať degustácie, či interaktívne zážitky. V nedeľu 21. mája si môžu vypočuť príbehy úspešných Slovákov v talkshow Slováci v zahraničí live.

Mirror Hospitality Expo vyvrcholí v utorok večer slovenským kolom svetoznámej barmanskej carlton - bar copysúťaže Diageo World Class. Víťaz slovenského kola nás bude reprezentovať na svetovom finále v Sao Paolo. Počas večera sa predstaví aj Adrián Michalčík, aktuálny držiteľ titulu najlepší barman na svete.

Počas festivalu Mirror Hospitality Expo 2023 môžu návštevníci využiť ponuku gastro prevádzok pred hotelom Radisson Blu Carlton na Hviezdoslavovom námestí. Vstup na túto časť podujatia je voľný. Hostia môžu navštíviť spolupracujúce prevádzky po celom meste. Avšak každý, kto si zakúpi vstupenku – na jeden deň alebo na celé podujatie - získa viac výhod.

„Okrem toho, že v partnerských baroch a reštauráciách dostane špeciálne menu za zvýhodnených podmienok, môže sa zúčastniť na seminároch, masterclassoch či na talkshow. Keďže tieto aktivity budú v uzavretých priestoroch s obmedzenou kapacitou, odporúčame zapísať sa na podujatia cez web,“ odporúča Peter Marcina. Registrácia návštevníkov so vstupenkami prebehne vo vstupných priestoroch hotela Radisson Blu Carlton. 

Soňa Hudecová-Podhorná

 

návštevy: 3231

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Bambusová masáž prekračuje hranice wellness a mieri k liečebným procedúram

Niekto chodí na ryby, iný korčuľuje, záhradkárči alebo vyšíva. Ale je čoraz viac ľudí, čo ich masáž ilu pxb hopantala vášeň pre wellness. Dnes už nie je len o občasnej masáži alebo vírivke. Z wellness sa stal štýl života, spôsob trávenia voľného času, ucelený koncept. 

16. 11. 2023 / Čítať viac

Sriracha je rodinným striebrom Thajska

Sriracha na talianske rizoto. Sriracha na švábske špecle. Sriracha na gruzínske pirohy. Sriracha sriracha fľaše fgako ochutenie francúzskeho quiche. Srirachou pokvapkané mexické tacos či texaské chilli con carne. Sriracha do japonského ramenu a hoci aj na lángoše, zemiakové guľky s údeným mäsom alebo slovenský vyprážaný syr. Na vajíčka, do…

 / Čítať viac

Mám ťa rada, tato kráľ, ako himalájsku soľ...

 ... mohla svojho aristokratického rodiča oceniť Maruška a hneď by sa stala kráľovnou. Nuž ale v soľ himalájska pxb hslávnej rozprávke sa vraví iba o kuchynskej soli. Hoci majstri varešky tvrdia, že solí je veľa a každé jedlo si pýta iný druh s inými vlastnosťami. Tie najlepšie reštaurácie si dokonca pripravujú vlastné soliace zmesi.


13. 1. 2023 / Čítať viac

Jeden pomaranč sa zaľúbil raz...

 ... do Darinky mandarínky... a viete, čo sa z toho zrodilo? Nuž predsa bábätko tangor... citrusy vian pxbKrížením citrusov sa rozrástla táto kyslo-sladko-trplá rodina takmer na dve stovky druhov. Nuž a keby sme mali k zime priradiť vôňu, určite to vyhrajú citrusy, najmä tie oranžové.
O tejto farbe sa v psychologických kruhoch traduje, že pôsobí ako balzam na obličky, slezinu

 / Čítať viac

A po snehovačke (pred rokom jubilujúce) Bombardino...

Varené vínko, grog, teplý čaj, horúca čokoláda, rôzne alko i nealko nápoje... to všetko si môžu solisko - bombardino hdopriať fanúšikovia lyžovačky, sánkovačky, bežkovania alebo prechádzok okolo najznámejšieho slovenského morénového plesa, ktoré sa zrodilo pred 12 tisíc rokmi. Alebo pri strážení deťúreniec na vonkajšom ihrisku, klzisku. Fanúšikovia nápojových legiend 

1. 12. 2022 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Čo vám chcú naliať

Advocaat – zmes aromatickej liehoviny, napríklad brandy, cukru a vaječných žĺtkov; pôvodne blue curacao pxbju Portugalci vyrábali z dužiny tropickej plodiny abacate, z čoho vznikol skomolený, ale podobne znejúci názov
Angostura Bitters – trpká liehovina z angosturovej a chininovej kôry, santalového 

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok