rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Ryža farby jazmínu...

Možno 99 ľudí zo sto si myslí, že v jazmínovej ryži zmiešal producent dve rastliny. Len ten stý ryža mango dezert pxbčlovek by vedel, že za svoj názov ryža vďačí farbe; je tak žiarivo biela ako kvety jazmínu. Niekto vraví, že ho vôňou pripomína, iný to svojim nosom skôr cíti ako oriešky prípadne kukuričné pukance. Za to vraj jazmínová ryža vďačí látke zvanej 2-acetyl-1-pyrrolin.ryža polia pxb

Vo svojej domovine, teda Thajsku sa nazýva jednoduchšie a možno výstižnejšie – thajská voňavá ryža. Skrátka, khao hom mali. Nuž a ako pri víne, aj jazmínová ryža má svoj terroir. Predovšetkým potrebuje thajskú piesočnatú a pomerne slanú pôdu, ručné siatie a polievanie dažďovou vodou v provinciách Surim, Buriram a Bisaket. Keď prekročí hranice, ešte stále z nej môže byť dobrá kvalitná dlhozrnná odroda ryže, ale už to bude ryža jollof rice pxbkambodžská, (prípadne vietnamská či laoská) phka rumduol, phka romeat, a phka rumdeng.

Na policiach európskych obchodov sa však najčastejšie stretneme s tou „pravou“ thajskou. A to je dobre, pretože sa vďaka takému akurátnemu stupňu lepivosti hodí ako príloha k mäsu, rybám iryža rastlina pxb zelenine, ku kari alebo do západoafrického jollof rice (na obr. vľavo) z ryže, paradajok, paradajkového pretlaku, cibule, chilli, palmového oleja a korenín (možno aj s kozím a hovädzím mäsom či rybacinou) ale aj do ryžových dezertov. Hoci aj národného thajského mangového dezertu (na obr. hore) alebo nášho ryžového nákypu. Napriek špicatosti je totiž mäkká, sladkastá a vlhkejšia než basmati ryža.

Odborníci, ktorým viac než na kulinárstve záleží na výžive, hodnotia obsah vlákniny, vitamínov ryža pxbryžový nákyp port pxbE, K, PP a skupiny B, obsah železa, horčíka, vápnika, zinku, selénu i jódu. Dobre pôsobia na cievny, tráviaci i nervový systém a kaša z jazmínovej ryže dokonca pomáha pri otrave ťažkými kovmi. Glykemický index je dosť vysoký (68-70), ale uhľohydráty nevyvolávajú tak prudké zmeny hladiny cukru v krvi ako jednoduché cukry a pôsobia zasycujúco. Z tohto pohľadu je lepším variantom tzv. hnedá ryža, pri ktorej sa odstraňuje len vrchná šupka a jadro ryže ostáva obalené otrubami. Tým ostáva v ryži viac vitamínov a minerálov, na druhej strane však výskumy ukázali, že aj látok, ktoré bránia ich vstrebávaniu.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 19387

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok