Možno 99 ľudí zo sto si myslí, že v jazmínovej ryži zmiešal producent dve rastliny. Len ten stý človek by vedel, že za svoj názov ryža vďačí farbe; je tak žiarivo biela ako kvety jazmínu. Niekto vraví, že ho vôňou pripomína, iný to svojim nosom skôr cíti ako oriešky prípadne kukuričné pukance. Za to vraj jazmínová ryža vďačí látke zvanej 2-acetyl-1-pyrrolin.
Vo svojej domovine, teda Thajsku sa nazýva jednoduchšie a možno výstižnejšie – thajská voňavá ryža. Skrátka, khao hom mali. Nuž a ako pri víne, aj jazmínová ryža má svoj terroir. Predovšetkým potrebuje thajskú piesočnatú a pomerne slanú pôdu, ručné siatie a polievanie dažďovou vodou v provinciách Surim, Buriram a Bisaket. Keď prekročí hranice, ešte stále z nej môže byť dobrá kvalitná dlhozrnná odroda ryže, ale už to bude kambodžská, (prípadne vietnamská či laoská) phka rumduol, phka romeat, a phka rumdeng.
Na policiach európskych obchodov sa však najčastejšie stretneme s tou „pravou“ thajskou. A to je dobre, pretože sa vďaka takému akurátnemu stupňu lepivosti hodí ako príloha k mäsu, rybám i zelenine, ku kari alebo do západoafrického jollof rice (na obr. vľavo) z ryže, paradajok, paradajkového pretlaku, cibule, chilli, palmového oleja a korenín (možno aj s kozím a hovädzím mäsom či rybacinou) ale aj do ryžových dezertov. Hoci aj národného thajského mangového dezertu (na obr. hore) alebo nášho ryžového nákypu. Napriek špicatosti je totiž mäkká, sladkastá a vlhkejšia než basmati ryža.
Odborníci, ktorým viac než na kulinárstve záleží na výžive, hodnotia obsah vlákniny, vitamínov E, K, PP a skupiny B, obsah železa, horčíka, vápnika, zinku, selénu i jódu. Dobre pôsobia na cievny, tráviaci i nervový systém a kaša z jazmínovej ryže dokonca pomáha pri otrave ťažkými kovmi. Glykemický index je dosť vysoký (68-70), ale uhľohydráty nevyvolávajú tak prudké zmeny hladiny cukru v krvi ako jednoduché cukry a pôsobia zasycujúco. Z tohto pohľadu je lepším variantom tzv. hnedá ryža, pri ktorej sa odstraňuje len vrchná šupka a jadro ryže ostáva obalené otrubami. Tým ostáva v ryži viac vitamínov a minerálov, na druhej strane však výskumy ukázali, že aj látok, ktoré bránia ich vstrebávaniu.
Soňa Hudecová ©
návštevy: 19387