Kto by sa netešil, že bude jesť „veľkou lyžicou“? Zasadne k stolu ako narodeninový hosť, ako gratulant jubilanta, vinšovník novorodenca, novomanželov, zlatých a možno aj diamantových staromanželov, ako divák promócie a udeľovania vážených titulov, ocenení… Bude sa radovať, zabávať, možno aj tancovať a spievať, ale predovšetkým lahodne jesť a piť. Niekto pri rodinnom krbe alebo vonku na záhrade, ďalší v kultúrnej sále, ale iní - čoraz viac a častejšie - v reštauráciách a hoteloch.
Trend totiž praje súkromným oslavám v réžii profesionálov. Znamená to, že oslavu si môže užiť každý – aj hostiteľ. Už nemusí „pani domu“ padať od únavy a riešiť desiatky drobností. Hodiny stáť pri sporáku a stresovať sa, či bude všetko tip-top, dosť riadov i jedla a ako zabaviť detiská... Na malé oslavy postačí niektorá dobrá reštaurácia, na väčšie to možno chce aj ubytovanie pre hostí zo vzdialenejších miest a krajín a zároveň prostredie, ktoré zaujme, nadchne a tvorí súčasť programu.
„Našim adresátom je predovšetkým firemná klientela, hostíme tu konferencie, firemné školenia, teambuildingy, večierky. Ale práve v nekongresovom období jesene a zimy, teda od novembra do marca, tu nájdu svoj priestor aj väčšie súkromné oslavy. Životné jubileá a iné míľniky, krstiny, svadby... okrem dobrého jedla si zaslúžia aj krásne a historicky zaujímavé prostredie kúpeľov,“ podľa manažérky hotela Alexander**** v Bardejovských Kúpeľoch Miriam Šothovej je profesionalita personálu takou samozrejmosťou, že sa o nej v štvorhviezdičkovom hoteli nemusia ani zmieňovať. Netýka sa len kuchyne, ale celkovej logistiky, obsluhy, servisu, aranžovania, výzdoby.
Nové trendy vedú totiž oslavy aj do tematiky; už to nie sú iba pekne prestreté stoly, ale často aj uchopenie témy – exotickej, poľovníckej, historickej, filmovej... K slovu sa dostáva fantázia, zmysel pre detail, ucelený zážitok, aký by si mal každý hosť odniesť ako nezabudnuteľnú spomienku. „Aj s jedlom sa treba pohrať, je ako lego, dá sa poskladať do rôznych tvarov. S láskou uvarené dobroty musia potešiť všetky zmysly – dobre chutiť, voňať ale aj vyzerať,“ šéfkuchár Marek Švaro si pri súkromných oslavách dáva na detailoch jedla záležať ešte viac. Aj z obyčajnej polievky rád pripraví gurmánsky zážitok - výraznou farbou, kontrastnými detailmi, nevšedným servírovaním. Zúročí všetko, čo sa naučil počas práce začiatočníka v ikonickom piešťanskom hoteli Eden, neskôr v niekoľkých hoteloch a reštauráciách Tirolských Álp a napokon aj tu v hoteli Alexander****.
„Myseľ kuchára by mala byť neustále otvorená, schopná prijať nové podnety a poznatky a inšpirovať sa aj u prababičiek či kolegov,“ Marek má rovnaký vzťah k medzinárodnej i ku slovenskej tradičnej kuchyni. To mu práve dáva tisíce možností na kombinovanie chutí, surovín, postupov. „Nerád sa držím stále rovnakých receptov, častejšie improvizujem.“
Pokiaľ ide o samotnú gastronómiu, panujú dva protichodné trendy – moderné zážitkové jedlá aj návrat ku prababičkovskej kuchyni. Závisí, k čomu inklinuje organizátor oslavy, resp. ako pozná chute svojich hostí. „Máme niekoľko typov menu rôznych cenových úrovní, z ktorých si oslávenec či organizátor vie poskladať servírované i bufetové občerstvenie,“ manažérka Miriam Šothová však vie zo štatistiky vyčítať, že najobjednávanejším jedlo sa stala bravčová panenka v omáčke z troch druhov hríbov s gratinovanými zemiakmi. „Ale mali sme aj hostí, ktorí chcú niečo modernejšie, napríklad, mousse zo pstruha, jahňací chrbát s paradajkovou penou a zemiakovými šiškami alebo kačacie prsia na mangu so zemiakovou knedľou.“
Nie každý klient však naberie odvahu gastronomicky experimentovať. A tak si najčastejšie vyberá klasiku - jedlo z panenskej sviečkovice. „My by sme mu radšej poradili jahňacinu, teľacinu alebo divinu.“ Ani firemná klientela však nepohrdne overeným zvykom; málokedy vraj na bufetovom stole chýba kačacie stehno s červenou kapustou a lokšou.
Na slovenskú nôtu by hosť našiel v ponuke aj jablkovo-chrenový krém našich praprababičiek, diviačie ragú na koreňovej zelenine s rozmarínovou omáčkou, kapustnicu, mačanku, kačacie stehno, pečenú krkovičku alebo moravského vrabca s kapustou, bryndzové pirohy, kačaciu paštétu s brusnicami, šúľance, ostrieža s rebarborovou omáčkou, holúbky, segedínsky guláš, ovčí syr v bylinkách so slivkovou omáčkou, majonézový zemiakový šalát, viedenský rezeň a la Slovensko (teda bravčový)...
Milovníci moderny a medzinárodnej kuchyne by si možno vybrali kurací šalátik v parmezánovom košíčku, krémovú špargľovú polievku s pečeným chipsom z prosciutta, kuracie mäso v lístkovom ceste s pikantnou paradajkovo-paprikovou omáčkou a glazovanou zeleninou, kuskus, bulgur, tiramisu, morčaciu roládu plnenú pomarančom a mozzarellou so zemiakovými rösti, perličku v slaninke na mrkvovo-zemiakovom pyré...
No a ďalším, nie veľmi potešiteľným trendom, je vzrastajúci počet stravovacích obmedzení. Ako reakcia naň však aj čoraz väčšia skúsenosť majstrov varešky. V hoteli Alexander tým dupľom, že sa o potravinových intoleranciách môžu poradiť s odborníkmi z kúpeľov.
„Hovoríme o súkromných oslavách. Hostia si však môžu byť istí, že to súkromné sa prekročením hotelového prahu mení na spoločné,“ Miriam Šothová vysvetľuje, že sa, skrátka, každá takáto oslava stáva vecou celého tímu, „… celého hotela Alexander.“
Soňa Hudecová ©