V pohári krásny voňavý nápoj... len ústa priložiť k jeho okraju. V nápoji priezračný chladivý ľad, len vziať ozdobnú paličku a dobre ho v nápoji zamiešať. Na boku naaranžované ovocie, len ho zhltnúť ako malinu... Ale čo na to vraví bontón? Barmani si na nás vymysleli krásne dekorácie a nedali nám k nim návod na použitie. Vždy som si to pripomenula, keď ma Slovenská barmanská asociácia pozvala do chuťovej komisie v celoslovenských súťažiach, v ktorej sme anonymne hodnotili vzhľad, vôňu a chuť niekoľkých desiatok krátkych i dlhých nápojov.
Samozrejme, budúci i skúsení barmani sa predháňajú, kto dá svojmu koktailu krajšiu a nápaditejšiu ovocnú ozdobu. Len raz som ju ochutnala - kúsok ananásu - a už sme museli utierať celé okolie. Situácia ako z grotesky... V mysli mi potom prebehla rada skúseného harcovníka gastronómie, nemeckého podnikateľa-hoteliéra Hermana Bareissa: "Dávame pozor, aby sme sa pri jedení ovocného doplnku čo najmenej zakvapkali a polepili. Inak používame zdravý sedliacky rozum."
Na ovocnú dekoráciu je však často krátky - dodávam ja. Keďže naozaj ide o potvorky pre Chaplina alebo aspoň pre Atkinsona (alias Mr. Beana), vypátrala som niekoľko užitočných rád od profesionálov...
Ak si vraj pripíjate aperitívovým vermutom bianco s kolieskom CITRÓNA, nuž si tento náznak plantáží vôbec nevšímajte. Vraj sa nesluší, aby ste ho labužnícky vyjedali. Ale keď vám naservírujú suchý vermut s OLIVOU, môžete ju po vypití nápoja pokojne zjesť. Z pohára ju vytiahnite pomocou napichnutého špáradla alebo dokonca aj prstami. Najlepšie vlastnými...
Keď nápoj zdobia ČEREŠNE, najväčšiu otázku v nás vyvoláva problém kôstkový. Hermann Bareiss vo svojich príručkách upozorňuje, že sa považuje za veľmi nekultivované hodiť kôstku do dekoltu peknej susedky. Táto pripomienka sa možno do príručiek takisto veľmi nehodí. Hádam predsa nepokladá hostí svojho schwarzwaldského rodinného hotela za bujarcov, čo musia do života vniesť komiku filmového plátna či bezprostrednosť Toma Sawyera. Ale aj nejeden skúsený svetobežník by ostal v rozpakoch, či smie kôstku vypľuť do priehlbinky medzi palcom a ukazovákom a potom položiť na okraj taniera. Bontón hovorí: smie. Ale bontón čosi prikazuje aj hostiteľovi: nezabudnúť na misky s vodou, kde si hostia opľuté dlane umyjú. Nepríjemnostiam a rozpakom sa vyhne vtedy, ak priloží k poháru aj dezertnú lyžičku na kôstky.
AVOKÁDO a ŽLTÝ MELÓN sú v koktailovom i cukrárskom umení samostatnou kapitolou. Nielenže sa z nich dajú dobre vytvárať rôzne ozdoby a tie bez problémov celé jesť, ale často ich barmani používajú namiesto pohára. Do avokádovej alebo melónovej misky vám bez mrknutia oka nalejú koktail, akoby nebolo nič prirodzenejšieho. A to je signál, že ide o mierne rozpustilú zábavu. Tam sa potom na nejaký ten bontón príliš prísne nehľadí. Po vypití koktailu môžete vziať lyžičku a vyjesť dužinu ovocia.
Podobne si vychutnáte aj svieže sladké MANGO, najlepšie však "ohne oben" alebo "topless", teda hore bez. Skrátka, vyzlečený z košele. Škvrny z tohto ovocia sa totiž nedajú vyprať. Ani PAPÁJA nám nenarobí problémy, prinajhoršom si s jej kôstkami poradíte pomocou lyžičky. Odložte ich na okraj taniera. Sú však jedlé; chuťou pripomínajú trpkastú žeruchu, vďaka čomu sa papáji vraví aj žeruchová figa. (Ak vaši hostitelia majú zmysel pre recesiu, zabaľte si kôstky "na domov", že ich použijete - tak ako šéfkuchári slávnych reštaurácií - na dochutenie omáčok.)
Krásne koktaily priam volajú po kúskoch KIWI, kolieskach, trojuholníkoch. Pri nich stojíte nohami (či vlastne rukami) na pevnej zemi a pri konzumovaní sa vám nemôže nič stať. Až po konzumovaní... ak máte na toto novozélandské ovocie - nazývané aj čínsky egreš - alergiu. Napuchnú vám pery, dych sa skráti a v oblasti pľúc vás začne štekliť. V slovenských podmienkach sa kiwi síce teší veľkej obľube, ale naozaj často zapríčiňuje alergie. Ak ho nemáte dostatočne odskúšané, tak radšej aj kiwi považujte len za atraktívnu dekoráciu.
Zdravý sedliacky rozum, nediktovaný túžbou ochutnať všetko exotické, nám velí nechať na pokoji ovocné dobrodružstvo zvané PHYSALIS, KARAMBOLU, LICHI, RAMBUTAN a KIWANO, ktorými skúsení barmani útočia na naše vnemy. Ale často aj na našu dôstojnosť...
Soňa Hudecová ©