rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Ovocie pre Mr. Beana

V pohári krásny voňavý nápoj... len ústa priložiť k jeho okraju. V nápoji priezračný chladivý ľad, len vziať ozdobnú paličku a dobre ho v nápoji zamiešať. Na boku naaranžované ovocie, len ho zhltnúť ako malinu... Ale čo na to vraví bontón? Barmani si na nás vymysleli krásne dekorácie a nedali nám k nim návod na použitie. Vždy som si to pripomenula, keď ma Slovenská barmanská asociácia pozvala do chuťovej komisie v celoslovenských súťažiach, v ktorej sme koktail ovocie 2 pxbanonymne hodnotili vzhľad, vôňu a chuť niekoľkých desiatok krátkych i dlhých nápojov.

Samozrejme, budúci i skúsení barmani sa predháňajú, kto dá svojmu koktailu krajšiu a nápaditejšiu ovocnú ozdobu. Len raz som ju ochutnala - kúsok ananásu - a už sme museli utierať celé okolie. Situácia ako z grotesky... V mysli mi potom prebehla rada skúseného harcovníka gastronómie, nemeckého podnikateľa-hoteliéra Hermana Bareissa: "Dávame pozor, aby sme sa pri jedení ovocného doplnku čo najmenej zakvapkali a polepili. Inak používame zdravý sedliacky rozum."

Na ovocnú dekoráciu je však často krátky - dodávam ja. Keďže naozaj ide o potvorky pre Chaplina alebo aspoň pre Atkinsona (alias Mr. Beana), vypátrala som niekoľko užitočných rád od profesionálov...

Ak si vraj pripíjate aperitívovým vermutom bianco s kolieskom CITRÓNA, nuž si tento náznak plantáží vôbec nevšímajte. Vraj sa nesluší, aby ste ho labužnícky vyjedali. Ale keď vám naservírujú suchý vermut s OLIVOU, môžete ju po vypití nápoja pokojne zjesť. Z pohára ju vytiahnite pomocou napichnutého špáradla alebo dokonca aj prstami. Najlepšie vlastnými...čerešne pxb

Keď nápoj zdobia ČEREŠNE, najväčšiu otázku v nás vyvoláva problém kôstkový. Hermann Bareiss vo svojich príručkách upozorňuje, že sa považuje za veľmi nekultivované hodiť kôstku do dekoltu peknej susedky. Táto pripomienka sa možno do príručiek takisto veľmi nehodí. Hádam predsa nepokladá hostí svojho schwarzwaldského rodinného hotela za bujarcov, čo musia do života vniesť komiku filmového plátna či bezprostrednosť Toma Sawyera. Ale aj nejeden skúsený svetobežník by ostal v rozpakoch, či smie kôstku vypľuť do priehlbinky medzi palcom a ukazovákom a potom položiť na okraj taniera. Bontón hovorí: smie. Ale bontón čosi prikazuje aj hostiteľovi: nezabudnúť na misky s vodou, kde si hostia opľuté dlane umyjú. Nepríjemnostiam a rozpakom sa vyhne vtedy, ak priloží k poháru aj dezertnú lyžičku na kôstky.

AVOKÁDO a ŽLTÝ MELÓN sú v koktailovom i cukrárskom umení samostatnou kapitolou. Nielenže sa z nich dajú dobre vytvárať rôzne ozdoby a tie bez problémov celé jesť, ale často ich barmani používajú namiesto pohára. Do avokádovej alebo melónovej misky vám bez mrknutia oka nalejú koktail, akoby nebolo nič prirodzenejšieho. A to je signál, že ide o mierne rozpustilú zábavu. Tam sa potom na nejaký ten bontón príliš prísne nehľadí. Po vypití koktailu môžete vziať lyžičku a vyjesť dužinu ovocia.

Podobne si vychutnáte aj svieže sladké MANGO, najlepšie však "ohne oben" alebo "topless", teda hore bez. Skrátka, vyzlečený z košele. Škvrny z tohto ovocia sa totiž nedajú vyprať. Ani ovocie exotika pxb copyPAPÁJA nám nenarobí problémy, prinajhoršom si s jej kôstkami poradíte pomocou lyžičky. Odložte ich na okraj taniera. Sú však jedlé; chuťou pripomínajú trpkastú žeruchu, vďaka čomu sa papáji vraví aj žeruchová figa. (Ak vaši hostitelia majú zmysel pre recesiu, zabaľte si kôstky "na domov", že ich použijete - tak ako šéfkuchári slávnych reštaurácií - na dochutenie omáčok.)

Krásne koktaily priam volajú po kúskoch KIWI, kolieskach, trojuholníkoch. Pri nich stojíte nohami (či vlastne rukami) na pevnej zemi a pri konzumovaní sa vám nemôže nič stať. Až po konzumovaní... ak máte na toto novozélandské ovocie - nazývané aj čínsky egreš - alergiu. Napuchnú vám pery, dych sa skráti a v oblasti pľúc vás začne štekliť. V slovenských podmienkach sa kiwi síce teší veľkej obľube, ale naozaj často zapríčiňuje alergie. Ak ho nemáte dostatočne odskúšané, tak radšej aj kiwi považujte len za atraktívnu dekoráciu.

Zdravý sedliacky rozum, nediktovaný túžbou ochutnať všetko exotické, nám velí nechať na pokoji ovocné dobrodružstvo zvané PHYSALIS, KARAMBOLU, LICHI, RAMBUTAN a KIWANO, ktorými skúsení barmani útočia na naše vnemy. Ale často aj na našu dôstojnosť...

Soňa Hudecová ©






späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Lúka na tanieri (i v pohári)

Vďaka čerstvým rastlinkám dokážeme vždy pripraviť inú variantu toho istého jedla. Byliny bylinky 2 pxbdodajú každému chodu šmrnc, arómu, nevšedný príťažlivý vzhľad a ako bonus pôsobia aj na zdravie hosťa; uľahčujú totiž trávenie a eliminujú škodlivé účinky niektorých technologických postupov. Veď mnohé by vo forme likérov pôsobili ako zázračný digestív. 

 / Čítať viac

Hosťovo.sk servíruje: bryndzovo-mrkvová roláda od Martina Šulca

Máj nie je len mesiacom lásky a mamičiek, ale aj bryndze. Prirodzené kosačky bylín – ovečky m_šulc mrkvovo-bryndzová roláda hvybehli na pašu a to na slovenskej špecialite hneď cítiť. Zrazu má stovky chuťových odtienkov, jeden zaujímavejší ako druhý. Je škoda, keď bryndza končí na tanieri len v podobe tradičnej nátierky s paprikou a cibuľkou alebo ako surovina do halušiek a pirohov.
Aj preto sme do virtuálnej 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok