Keď zaznie „kaki“ z izby, utekám v panike s handrou v ruke. Keď zaznie „kaki“ od vstupných dverí, tak sa usmievam, že manžel nesie aspoň zopár týchto príjemných, marhuli či paradajke podobných plodov... Ebenovník rajčiakový, hurmikaki, persimmon, kakichurma alebo iba kaki, ale aj Diovo ovocie, medové jablko, indické pomelo, uruguajský pomaranč, kórejské mango, čínska slivka... márnosť šedivá, už chýba hádam len maďarská baracka alebo slovenská broskynka.
Desatoraké názvy ilustrujú, že ide o veľmi obľúbené ovocie, ktoré mnohé krajiny a národy prijali za svoje, takú domácku exotiku. A že sa ťažko rozhodnúť, čo je to vlastne zač. Tým dupľom, že už existuje dvetisíc odrôd, ktoré sa síce mierne líšia tvarom ale predovšetkým farbou. Od žltého a chuťovo jemného Prok cez žltoružovú Chuchupaku a sýtooranžové sladké Meader až po fialovú NB-No2, ktorá sa zrodila ako pravnuk ebenovníka ázijského a virginského.
Kaki prišlo i prišli (pretože ide o nesklonný výraz) z juhovýchodnej Ázie, dnes sa pestuje v celom subtropickom pásme. Na Slovensku nie je doma, ale vyšľachtením mrazuvzdorných odrôd sa im tu môže dobre dariť. To už zisťujú aj tunajší záhradkári, ktorí sa tešia z peknej úrody. Môže dozdobiť štedrovečerný stôl, pretože „žatva“ prebieha práve na jeseň, od konca septembra až do decembra. Kým však zákazníci obchodov budú asi jesť plody z rôznych končín, pestovatelia si pochutnajú na ukrajinských hurmikaki (hurmikakách☺ ). Práve na Kryme sa totiž už dlho venujú šľachteniu odrôd, aby prežili aj chladnejšie počasie. Svetlo sveta tam uzrela aj Rosijanka, potom ešte lepšia Dar Sofievky...
Kuchár velebí kaki (pritom ho možno ani neošúpe) ako ideálne ovocie v studenej kuchyni - na misy, jednohubky a tousty, do šalátov... v teplej kuchyni spracuje do podoby džemu, chutney a relish k mäsám, hydine, zverine... no a samozrejme do koláčov, dezertov, pudingov, pien, ryžových nákypov, smoothies...
Odborník na výživu zase dobre hodnotí obsah vitamínov A, B, C, podiel draslíka, zinku, železa, bielkovín, sacharidov a antioxidantov. A akoby to ten majster hore už predvídavo zariadil, že toto protivírusové ovocie je k dispozícii práve v jesennom „sopľavom“ období... Umožňuje aj dobrý spánok, pomáha pri hnačke i zápche, bojuje s tukom v tele a spaľuje ho. Pomáha udržať cukor v krvi, a tým nás zachraňuje od lozenia do keksíkov a čokolád. Dajte si hurmikaki, a stopro pôjdu jedovaté látky z tela von; ovocie má totiž močopudný účinok. Nervový systém v pokoji, pekná pleť, prevencia pred rakovinou najmä tou v pľúcach... je toho dosť, čo dokáže taká sedem-, osemcentimetrová mierne hrboľatá guľa.
Predovšetkým však chutí, aj preto Slováci opäť predbehli jazykovedu a volajú ju celkom familiárne „hurmina“...
Soňa Hudecová ©