rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Jeden pomaranč sa zaľúbil raz...

... do Darinky mandarínky... a viete, čo sa z toho zrodilo? Nuž predsa bábätko tangor... Krížením citrusov sa rozrástla táto kyslo-sladko-trplá rodina takmer na dve stovky druhov. Nuž a keby citrusy vian pxbsme mali k zime priradiť vôňu, určite to vyhrajú citrusy, najmä tie oranžové.

O tejto farbe sa v psychologických kruhoch traduje, že pôsobí ako balzam na obličky, slezinu a tráviacu sústavu, posilňuje vylučovanie žlče. Pomaranč pomáha aj pri horúčkach, pretože dokáže znížiť teplotu až o dva stupienky. Navyše sa mnohé odrody zbierajú od novembra do marca. To všetko budú asi dôvody, pre ktoré zima a pomaranč so svojimi citrusovýmipomarančová om bratmi patria k sebe. Aj keď chutia po celý rok...

V kuchyni rád pomarančuje aj majster varešky Vlado Greguška. Kilo kuracích stehien umyje, rozpolí ich, posolí a dá na hodinku piecť do rúry pri 165 °C. Šťavu z dvoch pomarančov, lyžicu medu a kúsok škorice pridá do roztopeného karamelu zo 60 g kryštálového cukru a spolu povarí asi 10 minút. Na konci varenia zahustí škrobovou múčkou podľa potreby (približne 10 bergamot pxbg). Jedlo servíruje ozdobené pomarančovými mesiačikmi.

Mimochodom, dnes sa za domovinu pomarančov považuje slnečná Kalifornia so svojimi sadmi, jeden strom zarodí ročne niekoľko tisíc plodov. Ale pôvodným domovom je územie na opačnom konci zemegule – juhovýchodná a južná Ázia. Tá prvá dala svetu tzv. trpký pomaranč, z ktorého sa vyrába aj likér curacao či slávna sevillská rôsolovitá marmeláda, používaná do yorkshirského pudingu i anglického národného jedla fish and chips. Oblasti Barmy, južnej Číny a Indie vďačíme za sladký pomaranč, rozšírený do sveta až v 15. storočí Portugalcami.citrusy pomelo pb

Koncom prvej polovice 19. storočia sa na pomarančovníku vo vtedy palestínskej Jaffe objavili mutanty. Z nich sa napokon zrodila odroda, cenená po celom svete pre svoju intenzívnu chuť a absenciu jadierok – pomaranč jaffa. Izraelská kuchyňa je dnes známa kandizovanou kôrou, obalenou v čokoláde. V tridsiatych rokoch minulého storočia však vznikli aj dezertné piškóty – jaffa cakes. Pripravujú sa dodnes. Najsladšia z trochcitrusy pxb odrôd červených pomarančov má najviac C vitamínu a žiadne jadierka a volá sa tarocco.

Za najstaršie citrusy sa považujú cedráty, ktoré rástli na matičke Zemi už pred rokom 4000 pred n.l. (podľa archeologického nálezu semien). Ale z hrboľatého a vnútri dosť suchého citrónu sa využíva iba kôra; najmä v talianskom koláči panforte, ale aj pri pečení mäsa. Hinduistický boh hojnosti Kubéra sa zobrazuje s cedrátom v ruke.

Grapefruit sa zrodil na ostrove Barbados a na Jamajke až v druhej polovici 18. storočia. jaffa cakePodieľal sa na tom pomaranč a pomelo, označované aj ako čínsky grapefruit. Jeho semienka tam priniesol anglický kapitán Francis William Shaddock, preto sa ovociu v medzinárodnej gastronómii vraví aj šedok. Často sa predáva v sieťkach, pretože ešte počas predaja zväčšuje svoj objem. V Číne ho často kombinujú s ikrami.

Jedného pekného dňa roku 1907 sa ale na grapefruitovom strome objavila vetvička s inými kvetmi. Z nej a z jej následných kultivácií pochádzajú všetky ružové grapefruity na svete. Kuchári ich zvyknú opekať a servírovať s medom a škoricou.

Pôvod mandarínky ostáva nejasný. Pravdepodobne vznikla z rôznych druhov citrónovníka acitrusy 3 pxb jej názov pochádza z dávneho označenia ostrova Maurítius – Mandaro. Za klementínku však vďačíme alžírskemu kňazovi Peremu Clementovi, ktorý okolo roku 1900 skrížil mandarínku a kyslý pomaranč. Nehodí sa do teplej kuchyne a pred konzumáciou jej prospeje polhodinové zamrazenie.

Keď sa skrížili mandarínky s grapefruitmi, zrodila sa tangela; z nich najznámejšiu odrodu poznáme pod názvom mineola. Z trpkého pomaranča a citróna vznikol bergamot, z mandarínky a pomaranča tangor a z mandarínky a kumkvátu kalamanši, ktorý nechýba pri ázijských morských plodoch a opečených rezancoch, v omáčke sambal, krevetovej paste a čili.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 36775

späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac

Jedlo z húb postaví do pozoru chuťové poháriky i žalúdočné šťavy

Rastliny, živočíchy i minerály. Rarita zvaná HUBY by sa vraj svojim chemickým zložením a huby - peggy choucair pxb hspôsobom života mohla zaradiť do všetkých troch skupín. A keby ktosi podnikol trpezlivú cestu okolo sveta, napočítal by až dvestotisíc druhov vrátane plesní. Vyšších húb tu na našu

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok