rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Koktail

Janko a Marienka v lepníkovej chalúpke

Kde bolo tam bolo, žili raz Janíčko a Marienka. Radi sa túlali a túlali, až raz zablúdili k chalúpke. Na jej streche neležali šindle ani škridle, prútie ani slama, ale lepníky. Voňali maslom, cesnakom, kapustou i lekvárom, nuž ich... po dlhej ceste hladných a ustatých... striga na tie lepníky ľahko nalákala. A už si predstavovala, ako namiesto chlebového koláča pôjde na obed hrušovský lepník pecdo pece Marienka a na večeru Janíčko; bude jedla na dlho. Kto sa vyzná, tak vie, že chalúpka iste stála v lesoch Krupinskej planiny...

Nuž, doma nie je nikto prorokom a platí to aj v gastronómii. Kým prastará pochúťka z Hrušova, dediny v malohontskej (veľkokrtíšskej) oblasti Slovenska, prešla v júli 2022 naše hranice – v podobe pečiatky EÚ o chránenom zemepisnom označení – doma patrí medzi nie veľmi známe koláče. A možno je to tak dobre, keď vedia kulinárske tajomstvá našich babičiek a regiónov stále prekvapovať, odlíšiť sa, priniesť zážitok aj „domácemu cudzincovi“.

Ako mnoho iných dobrôt aj lepník sa zrodil nenápadne. Gazdiné už pred pár storočiami zvykli odtrhnúť kúsok z pripraveného chlebového cesta, spraviť z neho malý pecník a vložiť do pece. Keď sa dobre upiekol, tak vedeli, že je pec už pripravená, dobre vyhriata. A nič sa vtedy nevyhodilo, stačilo predsa trochu omastiť, potrieť cesnakom, posypať bylinkami a na sviatočný stôl natrieť lekvárom, pokvapkať medom.hrušovský lepník druhy

Tak sa postupne stal lepník aj tzv. obradovým koláčom. Naši pradedovia - či skôr teda prababičky - ho pripravovali na Veľkú noc i Štedrý večer, kedy sa ušlo aj domácim zvieratám. Lepníky väčšie než tanier, v okrúhlej podobe alebo preložené, nechýbali ani na páračkách a na priadkach, ale aj počas iných dní, pretože sa – tak ako aj chleby – piekli na týždeň vopred. Najprv lepníky, potom pecne.

Podľa pravidiel pečiatky doň patrí pšeničná, ražná alebo špaldová múka, kvások a uvarené zemiaky. Lepníky ulahodia maškrtníkom, čo majú sladký zúbok, ale aj tým, čo radšej jedlo na slano. Povolená je totiž tvarohovo-zemiaková plnka, prípadne dochutená škoricou, slivkový alebo čerešňový lekvár, kapustová náplň a cesnaková náplň. Kamenná pec sa musí vykúriť na 300 ° C bukovým, dubovým, agátovým či hrabovým drevom, vďaka ktorým získa lepník mäkkú hrušovský lepníka vláčnu štruktúru i svojskú arómu. Omastenie nie je až také prísne, dovolené je maslo, ale aj olej a masť.

Samozrejme, dali by sa povymýšľať desiatky plniek – s bylinkami i bez, so zeleninou, dokonca s mäsom, rybkami, ovocím, makom, orieškami... Boli by z toho vynikajúce lepníky. Ale už nie tie hrušovské.

Nuž a také „fancy lepníky“ rád pečie aj majster varešky Marián Hajtol. Pripraví si kvások zo 100 ml teplého mlieka, 20 g droždia, rovnakého množstva cukru a lyžice hladkej múky. Nechá postáť na teplom mieste a medzitým zmieša 200 g hladkej a 100 g polohrubej múky, 200 g roztlačených uvarených zemiakov, 200 ml mlieka, 100 ml minerálky, 100 g masla, vajce alepník cibuľový m_hajtol trochu soli a pridá aj kvások. Vymiesi cesto, ktoré nechá ešte kysnúť na teplom mieste; približne pol hodiny. Do plnky očistí a na kolieska nakrája 700 g cibule a 20 g cesnaku, orestuje na masle a dochutí mletou rascou, čiernym korením a soľou. Vykysnuté cesto vyvaľká na pomúčenej doske a vykrajuje väčšie kolieska. Pridá plnku a vytvaruje do buchty. Na plechu potrie roztopeným maslom. Ešte nechá chvíľ postáť a pečie približne 20 minút.

Ale aj keby pecníky plnil niektorou z povolených plniek, nikdy to bez profesionálnej pece a niektorej časti výroby priamo v Hrušove (ako prikazuje Chránené označenie pôvodu), nebude Hrušovský lepník...

Soňa Hudecová ©

foto:  viki, archív Hrušova


návštevy: 41007


späť

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Lúka na tanieri (i v pohári)

Vďaka čerstvým rastlinkám dokážeme vždy pripraviť inú variantu toho istého jedla. Byliny bylinky 2 pxbdodajú každému chodu šmrnc, arómu, nevšedný príťažlivý vzhľad a ako bonus pôsobia aj na zdravie hosťa; uľahčujú totiž trávenie a eliminujú škodlivé účinky niektorých technologických postupov. Veď mnohé by vo forme likérov pôsobili ako zázračný digestív. 

 / Čítať viac

Hosťovo.sk servíruje: bryndzovo-mrkvová roláda od Martina Šulca

Máj nie je len mesiacom lásky a mamičiek, ale aj bryndze. Prirodzené kosačky bylín – ovečky m_šulc mrkvovo-bryndzová roláda hvybehli na pašu a to na slovenskej špecialite hneď cítiť. Zrazu má stovky chuťových odtienkov, jeden zaujímavejší ako druhý. Je škoda, keď bryndza končí na tanieri len v podobe tradičnej nátierky s paprikou a cibuľkou alebo ako surovina do halušiek a pirohov.
Aj preto sme do virtuálnej 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok