rbk 23-009 bb update 70_vyrocie 1920x1080pix

Ľudia v zákulisí – myslia si, robia, radia

Tony Iacovelli: Slovensko ma prekvapilo vysokou kultúrou mäsa

Do našej krajiny prišiel v čase, keď tu ešte nepracovalo veľa zahraničných kuchárov. A už vôbec nie v zážitkovej gastronómii, skôr tu prevádzkovali vlastné malé talianske reštaurácie, bistrá s kebabom... Osud však Tonyho , dnešného šéfkuchára Trattoria Toscana v Dubai, privial pred niekoľkými rokmi do bratislavskej reštaurácie U.F.O. nad mostom SNP a vtedy ešte povestnej dobrej Paparazzi či Peoples Lounge. do pozície executive chef-a.

Jeho kolegovia profesionáli, a k tomu samozrejme stovky „laikov“, čakali, ako skritizuje tunajšiu gastronómiu (ako to, napríklad, rád a_iacovelli copyrobil pán Pospíšil). Ale opak bol pravdou. Predovšetkým protirečil názoru, že cudzincom sa naše bryndzové halušky veľmi nevidia...

„Slovenská vlajková loď - bryndzové halušky? Nuž tie mám rád od chvíle, ako som vstúpil do vašej krajiny a ako som ochutnal prvé sústo. V neznámych končinách totiž vždy hľadám, čo ma gastronomicky zaujme, či to bolo počas práce v USA, Veľkej Británii a doma v rôznych regiónoch Talianska alebo počas dovoleniek a výletov. Okrem bryndzových halušiek ma veľmi prekvapila vysoká kultúra mäsa, najmä údeného,“ v Tonyho prípade v dobrom platí, že kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie. A ak sa chceme učiť, spoznávať seba i druhých, nezaškodí pýtať sa, vyzvedať názory, pohľady, mienku... Inak by sme ani nevedeli, čo všetko - tak často ofrfľávané, kritizované a bagatelizované - si máme vážiť. A na čom stavať náš turistický marketing, gastronomický obraz krajiny.

Tony Iacovelli chválil symbiózu jedál so slovenskými, rakúskymi i balkánskymi koreňmi, ale zároveň sa mu zdali ťažké. „Určite by som tunajšiu kuchyňu nemenil, len ju spravil jednoduchšou a ľahšou. A nepripravil z nej iba klasiku – polievka, hlavné jedlo, dezert, ale aj krásne tasting menu z malých porcií. Stolovanie v reštaurácii zvučného mena totiž považujem viac za gurmetskú záležitosť než iba za najedenie sa. Ja osobne rád ponúkam nielen kalórie či bielkoviny, ale aj emocionálny a estetický zážitok, spojenie šikovnosti, inšpirácie, lásky a techniky. Vážim si hostí, čo sa neboja ochutnať nové jedlá, spojenia a kreácie, pretože tak podnecujú aj odborný rast kuchárov a ich fantáziu. Žiaľ, spravidla býva medzi hosťami málo mladých – alebo im na to chýbajú peniaze, alebo uprednostnia „rýchle“ jedlá.“

Na otázku o odlišnosti slovenských a zahraničných hostí odpovedal jednoznačne, že rozdiely nevidí. Všetkým by poradil jesť menej a častejšie a neprichádzať do dobrej reštaurácie iba s cieľom „prepchať sa“. „Nech sa zhovárajú sa s kuchármi, čítajú o jedle a potravinách; v tejto súvislosti by som vyzdvihol aj prácu masmédií, ktoré z gastronómie spravili novodobý fenomén.“ A presne to isté – v opačnom garde - by odporučil aj slovenským kuchárom : vyjsť medzi hostí, rozprávať sa s nimi, oboznamovať ich s novými surovinami a postupmi a pritom sa neustále vzdelávať, kráčať vpred.

Soňa Hudecová ©

 

návštevy: 28664

do rubriky

Editoriál

Milí hostia hotelov a reštaurácii,

sonamilí labužníci, vyznávači saunovania, fanúšikovia wellness, turisti, obchodní cestujúci ... Všetci tí, čo hľadáte zážitky pre seba, svoje deťúrence, trochu pokoja alebo naopak rekreačnú aktivitu. Milí pracovníci firiem, čo sa potrebujete občas stretnúť s klientmi a zahraničnými partnermi, vzdelávať sa na školeniach či konferenciách, spoznať svojich kolegov pri teambuildingu...

No skrátka, milí všetci! Veď každý z nás potrebuje jesť a každého raz za čas postihne nutnosť využiť strechu nad hlavou niektorého dočasného domova. Hotela, penziónu, motela, horskej chaty, ubytovne, apartmánového domu, rezidenčného bývania, rezortu, botela.... a popritom mnohých reštaurácií, bistier, pivární, pubov, pizzerií, sushi barov, cukrární, streetfoodových truckov, kaviarní, bufetov, fastfoodov, vinární.

Ktoré stoja za to? Kde najprv hľadia na spokojnosť hosťa a až potom na výsostne osobné záujmy? Kde napredujú, zlepšujú sa, neustále niečo vymýšľajú, skúšajú... aby sa čo najviac trafili do chutí a záujmov svojho zákazníka? A čo vám to vlastne núkajú, keď vravia rečou profesionálov...?

Mnohí z vás toho už precestovali, prejedli a prepili neúrekom. Iní ešte len začínajú, rodí sa nové generácia bábätiek, ale aj nová generácia hostí. Nováčikovia vo svete hotelových a reštauračných služieb potrebujú odpovede na tisíce otázok.

Tým pokročilejším ich stačí omnoho menej. Jedni aj druhí by sa však mali nestále inšpirovať, rozširovať s obzory, učiť sa a spoznávať. Pretože čert nikdy nespí ☺ a kladie hosťovi pod nohy nové a nové formy služieb, pojmy, trendy. Musíme s manažérmi hotelov a reštaurácií držať krok.

Vaša 


Soňa Hudecová-Podhorná

 

Omrvinky zo stola

Čo a komu? Kto a pre koho? Kde a kedy? A predovšetkým ako a z čoho? Desiatky, stovky, omvinky 2 pxbtisícky… omrviniek robia gastronómiu takou pestrou, chutnou a zaujímavou. Aj keby sme na svete boli navždy, stále máme čo ochutnávať, kombinovať, spoznávať, pripravovať a objavovať…

 / Čítať viac

Mňam, čašník mi už nesie kokotku...

„Och, aké je to pekné a tajomné..?“ – vravíme si a opatrne dvihneme malú pokrievku. To je kokotky pxbodér! V kokotke sa pekne pospájajú všetky vône i chute...
Tak teraz je už hádam aj hosťovi–začiatočníkovi jasné, že kokotka patrí do gastronómie. Ide o zapekaciu nádobu s pokrievkou – veľkú na prípravu jedla alebo malú, v ktorej sa 

 / Čítať viac

Lúka na tanieri (i v pohári)

Vďaka čerstvým rastlinkám dokážeme vždy pripraviť inú variantu toho istého jedla. Byliny bylinky 2 pxbdodajú každému chodu šmrnc, arómu, nevšedný príťažlivý vzhľad a ako bonus pôsobia aj na zdravie hosťa; uľahčujú totiž trávenie a eliminujú škodlivé účinky niektorých technologických postupov. Veď mnohé by vo forme likérov pôsobili ako zázračný digestív. 

 / Čítať viac

Hosťovo.sk servíruje: bryndzovo-mrkvová roláda od Martina Šulca

Máj nie je len mesiacom lásky a mamičiek, ale aj bryndze. Prirodzené kosačky bylín – ovečky m_šulc mrkvovo-bryndzová roláda hvybehli na pašu a to na slovenskej špecialite hneď cítiť. Zrazu má stovky chuťových odtienkov, jeden zaujímavejší ako druhý. Je škoda, keď bryndza končí na tanieri len v podobe tradičnej nátierky s paprikou a cibuľkou alebo ako surovina do halušiek a pirohov.
Aj preto sme do virtuálnej 

 / Čítať viac

Víno farby mandarínok

Možno sa ešte pamätáte na časy, keď vás aj vo vinárni „kelner“ oslovil: „Tak aké si budú dámy-víno oranžové 2páni priať, biele alebo červené..? Máme oboje.“

Dnes už pred hosťa položí vínnu kartu, v ktorej sa veru občas uchádza o priazeň aj vyše stovka vín. Steny reštaurácie zakrýva expozícia atraktívnych fliaš, v sudoch sa skrýva mok, čo by obstál aj v s

 / Čítať viac


2013 – 2024 © Hostovo.sk
Grafický dizajn a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok